Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

Szeremietiew o obronności

W piątek 13 kwietnia w Schronisku Młodzieżowym w Jaworze odbyło się otwarte spotkanie z byłym Ministrem Obrony Narodowej Romualdem Szeremietiewem.

© jawor24h.pl

Tematem wykładu było bezpieczeństwo Polski. Prelegent przedstawił swoją strategię obrony Rzeczypospolitej. Jej trzon stanowią Wojska Obrony Terytorialnej. Ponadto minister podkreślił słuszność idei Trójmorza, jako sojuszu militarno-gospodarczego państw Europy Środkowej. Organizatorem spotkania byli działacze Porozumienia Jarosława Gowina z Jawora.

- W każdym miejscu w Polsce powinniśmy mieć lokalną, własną obronę terytorialną, ponieważ dzięki tego typu strukturom, będziemy się czuli w swoim domu, w swoim otoczeniu bezpiecznie. Obrona terytorialna jest dodatkowym ubezpieczeniem w czasie pokoju, a w czasie wojny to będzie gwarancja naszego bezpieczeństwa. Zakładam, że taka obrona będzie dobrze przygotowana i ludzie, którzy w niej będą, będą wiedzieli co mają zrobić wtedy, kiedy takie zagrożenie nastąpi. To jest możliwe do zrobienia. Szwajcarzy potrafią takie rzeczy robić. Sądzę, że Polacy też potrafiliby. Zwłaszcza, że Szwajcarzy przyznają się do tego, że swój system budowali w oparciu o doświadczenia jakie wynieśli obserwując polskie powstanie styczniowe - mówił dr hab. Romuald Szeremietiew.  

Po zakończeniu wykładu w Jaworze organizatorzy spotkania wraz z gościem udali się do Pałacyku w Muchowie, gdzie mogli wysłuchać prywatnych wspomnień i przemyśleń ministra Romualda Szeremietiewa. Nie zabrakło analizy bieżącej sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej Polski.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, że minister Szeremietiew mówił o tak trudnych sprawach w sposób tak przystępny. W pełni popieram pomysł budowy wojsk obrony terytorialnej, zwłaszcza po pełnym argumentów wystąpieniu pana ministra - nie krył Maciej Gwoździewicz, organizator spotkania.  

Reklama

Komentarze (3)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

solo
solo16 kwietnia o 08:38
Każdy Szwajcar jest żołnierzem .Armia szwajcarska czyli obrona cywilnaKonfederacja szwajcarska jako państwo neutralne nie posiada regularnej armii. Natomiast istnieje doskonale zorganizowana obrona cywilna (Zivilschutz), działająca na podobnych zasadach jak zawodowa armia i wyposażona w najdoskonalszy sprzęt wojskowy.

Od zawsze szwajcarski żołnierz był bardzo wysoko oceniany i poszukiwany jako żołnierz najemny. Tak było przez wiele stuleci.

Dziś Szwajcarzy nie muszą obawiać się sąsiadów, ale służba wojskowa jest nadal obowiązkowa i zorganizowana zupełnie inaczej niż w Polsce. Taka organizacja pozwala utrzymywać armię w wysokiej gotowości bojowej i stałe dokształcanie.

Każdy młody człowiek musi przejść specjalne przeszkolenie wojskowe, a następnie co rok odbywać miesięczną służbę wojskową. Obowiązek służby wojskowej trwa od ukończenia 19 lat do ukończenia 34 roku życia (w niektórych przypadkach do 50 lat). Każdego roku ok. 20.000 rekrutów jest szkolonych przez okres 18 do 21 tygodni (szkolenie podstawowe)
Lubię to! 0
wnikliwy obserwator :D
wnikliwy obserwator :D15 kwietnia o 21:23
O widzę że bardzo domowa atmosfera w Muchowie - pan Minister w kapciach :D :D :D
Lubię to! 0
Laczkowski Papuć
Laczkowski Papućwnikliwy obserwator :D17 kwietnia o 12:50
Po ich ściągnięciu aktywuje się tarcza terytorialna ;)
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.