W 1638 roku nakazem Ferdynanda III klasztor zwrócono bernardynom, którzy pozostali w nim do 1810 roku, gdy władze pruskie sekularyzowały wszystkie klasztory na Śląsku, przejmując ich majątek. Pod koniec XIX wieku w klasztorze znajdowała się komenda policji, zaś w świątyni arsenał wojskowy. W kościele i klasztorze zachowały się cenne polichromie.
Muzeum w Jaworze powstało pod koniec lat dwudziestych XX wieku i początkowo mieściło się przy obecnej ul. Piłsudskiego. Po II wojnie światowej placówka wznowiła działalność w 1949 roku. W połowie lat sześćdziesiątych muzeum przeniesiono do dzisiejszej siedziby, której gruntowny remont przeprowadzono w latach 1976-1986. Przed muzeum znajdują się również krzyże pokutne.
Obecnie w przestrzeni muzealnej znajdują się wystawy stałe: Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej, Izba Dolnośląska, dawne rzemiosło, przekraczanie niemożliwego - Kościół Pokoju w Jaworze, warczą karabiny i dzwonią pałasze - broń biała i palna, Ziemia Jaworska w pradziejach, jaworskie pierniki, jaworska kolekcja motyli, skarbiec Sudetów, rycerze rabusie w Księstwie Jaworskim.
Ponadto Muzeum Regionalne w Jaworze prowadzi szeroką działalność oświatową, oferując różnorodne formy edukacji poprzez naukę i zabawę, organizując konkursy, warsztaty, wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną spacery po mieście i jego zabytkach czy cykl wykładów "Poznajemy region". W muzeum funkcjonuje pracownia konserwatorska.
Godziny otwarcia:
od października do marca:
środa - niedziela 10.00-16.00
od kwietnia do września:
środa-niedziela 10.00-17.00
poniedziałek i wtorek: nieczynne
Ceny biletów:
bilet normalny - 9 zł
bilet ulgowy - 5 zł
bilet rodzinny (pow. 3 os.) - 5 zł
przewodnik 30zł, filmowanie 15 zł
w środy wstęp wolny