Produkcja wapna w tym miejscu trwała od XIX wieku i opierała się na surowcu pozyskiwanym na miejscu, w kamieniołomach położonych na stokach wzniesienia Wapniki. Pracujący w zakładach G. Paar uzyskał w 1894 patent związany z konstrukcją pieca wapienniczego. Zachowane do dziś dwa wapienniki przed 1945 znajdowały się w posiadaniu rodziny Bretschneider z Bolkowa. Po 1945 produkcji w tym miejscu już nie prowadzono.
Dziś trudno sobie wyobrazić, że wapienniki przed laty rozgrzewano do temperatury 900-1000°C. Piec pracował w sposób ciągły. Otwór w górnej części szybu zasypywano na przemian warstwami kamienia wapiennego i paliwa. Wsad obsuwając się w dół szybu pieca był podgrzewany spalinami ze strefy wypału, następnie węgiel ulegał zapaleniu. W strefie wypalania, gdzie temperatura dochodziła do 1200°C, wapień ulegał rozkładowi. Szyb pieca wapiennego w swojej górnej części miał nadbudowany zwężający się komin z cegły, w celu uzyskania większego ciągu i szybszego przebiegu procesu wypalania. Ponieważ proces ten wymaga utrzymania wysokiej temperatury, szyb pieca izolowany był z zewnątrz warstwą ziemi. Ściany wapiennika wzmacniano dodatkowo grubymi, metalowymi prętami. Wypalany surowiec zsypywał się w dół szybu w przeciwprądzie do ruchu gorącego powietrza. Wytworzony w procesie rozkładu dwutlenek węgla uchodził do atmosfery ze spalinami, a wapno palone ochłodzone w dolnej części pieca, było wybierane przez dolny szyb jako gotowy produkt.
Konstrukcje warto popodziwiać z zewnątrz. Na jednym z wapienników zorganizowano punkt widokowy. W latach 90. XX wieku znajdowała się tu stajnia dla koni wyścigowych, następnie hotel i restauracja. Obecnie funkcjonuje tu karczma Jadło i Chmiel oraz browar rzemieślniczy Roch.
Okoliczne lasy cechują się wysokimi walorami przyrodniczymi. Na północ od osady znajduje się Rezerwat przyrody Buki Sudeckie.
Rochowa Majówka
Browar Roch oraz karczma Jadło i Chmiel z Nowych Rochowic zapraszają na majówkę w dniach 1-3 maja. Podczas imprezy zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci, jak animacje i dmuchany zamek, a także dla dorosłych. Oprócz Rochotargu, czyli kiermaszu rękodzieła i zdrowej żywności będzie strefa gastronomiczna, miejscowe piwo, miejscowe jadło i koncerty rockowe na finał imprezy. Szczegóły wkrótce.