Sobota, 27.04.2024 382

(FOTO) Olimpia gra dalej!

Siatkarki Olimpii Jawor sprawiły nie lada sensację, eliminując główne faworytki sezonu z Sosnowca. Awans do turnieju półfinałowego przypieczętowany został w niedzielnym meczu w sali przy Placu Bankowym.

© Paweł Sasiela

Początek meczu nie ułożył się udanie dla jaworzanek, które przegrały inauguracyjną partię. Sosnowiczanki wygrały do 18, ostatni punkt zdobywając potrójnym blokiem na Sandrze Świętoń. Płomień zamierzał pójść za ciosem, w kolejnym secie po błędzie gospodyń prowadząc już 8:4. Blok Paluszkiewicz - Gajczyk, a następnie obicie bloku rywalek przez Aleksandrę Deptuch pozwoliło Olimpii odrobić dwa punkty. Po skutecznym ataku z lewej Deptuch było już 9:9, a po bloku Mackiewicz - Szczutkowska 11:10. Prowadzenie asem serwisowym podwyższyła jeszcze Magdalena Gajczyk i szkoleniowiec gości ratował swój zespół czasem.

Od tego momentu rywalizacja jeszcze bardziej się wyrównała. Po autowej zagrywce Alicji Krusiewicz było 16:16, a po serwisie w siatkę Eweliny Wróbel 17:17. Na 19:18 skutecznym blokiem wyprowadziły jaworzanki Szczutkowska z Mackiewicz. Za chwilę Anna Szczutkowska poprawiła atakiem z prawej, a kiedy zapunktowała z lewej zrobiło się 21:19. Wynik 22:20 na tablicy pojawił się po ataku z krótkiej Agaty Mackiewicz. To nie był jednak koniec emocji, bowiem przyjezdne doprowadziły do stanu 22:22 i to trener Radosław Pokrywa musiał poprosić o przerwę. Pomogło, bo finisz należał do Olimpijek, a ostatni cios atakiem z lewej zadała Deptuch.

Zespół z miasta św. Marcina poszedł za ciosem, atak Mackiewicz ze środka, a następnie dwa z rzędu bloki Mackiewicz - Szczutkowska sprawiły, że gospodynie kolejnego seta rozpoczęły od prowadzenia 5:1. To zaowocowało przerwą na żądanie przyjezdnych. Czas tylko na chwilę zdekoncentrował Deptuch, która zaserwowała w siatkę. Później m.in. Szczutkowska i Świętoń dały jaworzankom prowadzenie 9:4. Po zepsutej zagrywce Krusiewicz było 10:5. Podjąć walkę punktując z zagrywki próbowała jeszcze Sandra Łebek, doprowadzając do 10:7, ale na niewiele to się zdało. Gospodynie grały bowiem koncertowo. Kiedy sosnowiczanki nie poradziły sobie z zagrywką Wiktorii Paluszkiewicz, zrobiło się 16:7. Znakomicie funkcjonował jaworski blok. Deptuch z zagrywki zdobyła punkt na 20:10, jednak prawdziwy popis dała Świętoń, kończąc partię dwoma asami serwisowymi. Olimpijki rozbiły rywalki do 13!

Objęcie prowadzenia w meczu nieco rozluźniło siatkarki znad Nysy Szalonej. Maja Bodzęta asem wyprowadziła przyjezdne na prowadzenie 4:1 w kolejnej partii. Za chwilę skutecznym atakiem z lewej odpowiedziała Szczutkowska, jednak później sosnowiczanki odjechały Olimpii na 12:4. Do końca partii Płomień kontrolował sytuację, której nie zmienił nawet as serwisowy Świętoń na 14:20. Ostatecznie zespół znad Brynicy wygrał do 16. To oznaczało tie-break!

Olimpijki nie zamierzały kolejny raz wybierać się do Zagłębia Dąbrowskiego. Znakomity początek piątego seta, m.in. w wykonaniu Świętoń, dał gospodyniom prowadzenie 7:2. Na 8:3 zapunktowała Paluszkiewicz, a przy 10:4 bezradny opiekun gości mógł tylko poprosić o czas. Po nim nie pierwszym atomowym uderzeniem popisała się Deptuch. Na 12:5 zapunktowała Martyna Piszcz, kiwając z kamienną twarzą, jakby chcąc pokazać rywalkom, że już za moment jaworzanki bezwzględnie pozbawią ich złudzeń. Nic już nie mogło odebrać Olimpii awansu do turnieju półfinałowego. Ostatecznie gospodynie wygrały do 9, a całe spotkanie 3:2. Przy Placu Bankowym wybuchła ogromna radość!

Olimpia Jawor - Asotra MKS MOS Płomień Sosnowiec 3:2 (18:25; 25:23; 25:13; 16:25; 15:9)

Olimpia: Mirosławska, Gajczyk, Grubasz, Szczutkowska, Mackiewicz, Świętoń, Deptuch, Piszcz, Paluszkiewicz, Kwolek (L), Kaszubska (L); trener Radosław Pokrywa

Płomień: Wróbel, Trojnar, Krusiewicz, Sawaniewicz, Łebek, Pustelnik, Bałtrukiewicz, Bodzęta, Skrzypek, Kocel, Wysocka, Bartyzel (L); trener Krzysztof Zabielny

MVP: Agata Mackiewicz