Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy


Jakub Malicki

Półmetek PiS

Minęły dwa lata od wyborów. Połowę czasu przewidzianego na prace Sejmu VIII kadencji mamy już za sobą, dokonano też rekonstrukcji rządu zmieniając osobę na stanowisku Premiera.

© pis.org.pl

Przegląd najważniejszych decyzji jakie zapadły podczas ostatnich dwóch lat jest niezbędny, aby ocenić półmetek PiS.

 

Pozytywne

Przywrócenie należnego wieku emerytalnego

Na tę decyzję trzeba było czekać ponad rok, ale ostatecznie została podjęta. Sejm przegłosował propozycję Prezydenta Dudy i anulowano podniesienie wieku emerytalnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pobiera składki od każdego pracującego i w zamian za to wypłaca emeryturę od momentu, który został określony w chwili przystąpienia do ZUS. A sam zakład, jeśli chce działać dalej, to musi się stać bardziej rentowny i zmienić model działania. Albo zaprzestać działalności, jeśli nie potrafi wypełniać swoich zadań i ustąpić miejsca innym, lepszym rozwiązaniom. Swoje obietnice ma bezdyskusyjnie wypełniać.

Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego było uczciwe. Osobiście mam też nadzieję, że ostatecznie przyczyni się do prawdziwej reformy systemu emerytalnego.

 

Decyzja o przekopaniu Mierzei Wiślanej (w trakcie realizacji)

Argumenty na rzecz wykonania kanału łączącego zatokę z Morzem Bałtyckim są przekonujące. Fizyczne ułatwienie transportu i rozbudowa portu w Elblągu wpłyną pozytywnie na rozwój regionu i całego kraju. Transport morski w Polsce zostanie bardziej zdywersyfikowany, a to nie tylko zysk ekonomiczny, ale też wzrost bezpieczeństwa. Krótsza droga oznacza też mniej strat dla środowiska naturalnego.

Postanowienie jest słuszne, należy więc oczekiwać, że pomysł zostanie sprawnie zrealizowany.

 

Negatywne

Program 500+

Jedną z pierwszych decyzji było wprowadzenie programu 500+, który to szybko stał się czymś w rodzaju symbolu nowych władz. Główną wadą tego programu jest to, że jak wszystkie tego rodzaju projekty, ignoruje rzeczywistość. Rzeczywistość jest taka, że wszystkie pieniądze które państwo daje, to te pieniądze które wcześniej zostały przez państwo zabrane. Państwo Polskie zabiera Polakom więcej pieniędzy, niż im daje poprzez program 500+ (którego obsługa administracyjna też przecież kosztuje). Nawet jeśli część na tym zyskuje, to jest to krzywdą innych Polaków. A jako całość Polska od tego ubożeje. Program uzależnia Polaków od państwa i w dłuższej perspektywie niszczy rodzinę. Wprowadza też niechęć do rodzin wielodzietnych ze strony pozostałych Polaków. Trudno spodziewać się, aby zwiększyła się liczba narodzin, z czego nawet rządzący już prawdopodobnie zdają sobie sprawę, ponieważ przestali używać demografii jako argumentu na obronę programu.

Poważnym problemem jest to, że program ma dla PiS wymiar symboliczny, i nawet gdyby politycy tej partii zrozumieli konsekwencje nie mogliby się z niego wycofać.

 

Ograniczenie rynku aptek i rolnictwa

„Apteka dla aptekarza” – tak nieoficjalnie nazywa się reformę regulującą dostęp do rynku dla nowych podmiotów. W myśl tej regulacji właściciel apteki musi być z wykształcenia farmaceutą. Ponadto nowa apteka nie może znajdować się w promieniu 500 metrów od innych aptek oraz nie może powstać wtedy, gdy na jedną aptekę przypada mniej niż 3 000 mieszkańców gminy. Rząd faworyzuje jedną grupę przedsiębiorców i chroni ich przed konkurencją. Jednocześnie minister zdrowia może, jeśli będzie chciał, robić wyjątki od tej reguły. PiS właśnie stworzył polityczno-biznesowy układ.

Podobnie wygląda sprawa obrotu ziemią rolną. W myśl nowych przepisów ziemię rolną (nawet małe grunty) może nabyć tylko rolnik lub ktoś z bliskiej rodziny. Rolnicy stają się zawodem zamkniętym, a cena ziemi może zostać sztucznie zaniżona. Wiele osób, które chciały „uciekać z miasta” i budować dom na wsi już tego tak łatwo nie zrobi.

Niesmak budzi to, że politycy PiS zawsze mocno protestowali przeciwko temu, że zawody prawnicze są zamknięte i kontrolowane przez samorządy zawodowe, zaś po dojściu do władzy sami tworzą tego rodzaju układy. Takie same układy, które jeszcze niedawno krytykowali.

 

Brak obniżki VAT

Jedną z rozsądnych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości było obniżenie VAT. I jak dotąd jest to obietnica niespełniona. Istnieje obawa, że politycy PiS nie rozumieją wpływu podatków na gospodarkę i wcale nie mają ochoty czegoś się na ten temat dowiedzieć. Postulatu obniżki podatków nie traktują poważnie i użyli go tylko jako łatwego sposobu na zdobycie głosów.

Owszem, kadencja PiS nie dobiegła końca i jest szansa na realizację tego słusznego postulatu. Może się okazać, że obecne władze jednak dotrzymają słowa. Trudno w to ufać, szczególnie że Premierem został człowiek, którego kilka tygodni temu przyłapano na kłamstwie w sprawie sytuacji finansowej kraju. Jak na razie jednak uchwalono ustawę o kontynuowaniu polityki poprzedniego rządu, co dobrze sprawie nie rokuje.

 

Trudne do oceny

Zmiany w sądownictwie

Wady obecnego systemu sądownictwa oraz patologie środowiskowe są aż nazbyt widoczne. Jakieś zmiany, zarówno ustrojowe jak i kadrowe, są potrzebne. Ja nie znam się na ustroju sądownictwa, więc nie podejmę się oceny tego, czy reformy PiS idą w dobrym kierunku czy nie. Jeśli reformy  mają na celu jedynie wymianę ludzi, to nie będzie to żadna zmiana na lepsze. To będzie tylko wymiana sędziów zblatowanych z PO na sędziów zblatowanych z PiS, czyli żadna zmiana. Dobrze należy ocenić samą próbę zmian, ale ciężko przewidzieć ich skutek.

 

Uszczelnienie systemu podatkowego

Cały proces nie byłby zapewne potrzebny, gdyby podatki były proste i niskie. Od uszczelnienia lepsze byłoby po prostu uproszczenie podatków, tego jednak rządzący najwyraźniej zrobić nie chcą.

Każde zgodne z prawem unikanie podatków jest dobre. Inaczej oceniać należy tych, którzy udają, że prowadzą firmę tylko po to, aby ściągać zwrot z podatków, których wcale nie płacą. Jest różnica między kimś, kto stara się nie zapłacić podatku, a kimś kto chce pieniądze z budżetu wyłudzić. Ten drugi jest po prostu złodziejem i w dodatku szkodzi sprawie jaką jest obniżanie podatków.

Jaki będzie skutek uszczelniania? W kogo uderzy? W oszustów wyłudzających zwroty czy w ludzi próbujących uniknąć ciężarów podatkowych? A może w obie grupy naraz?

 

Podsumowanie

Decyzji podjętych przez obecne władze było zdecydowanie więcej i wybór najważniejszych nie był łatwy. Wiele zmian zostało zawieszonych (zezwolenie na wycinanie drzew na prywatnej działce oraz zwiększenie ochrony przed aborcją), choć były to zmiany idące w dobrym kierunku. Inne, w tym też te niewłaściwe, wprowadzono częściowo (zakaz handlu w niedzielę będzie zakazem handlu w dużych sklepach i w połowę niedziel w roku) jako forma niestabilnego kompromisu.

W mojej ocenie błędne decyzje zaczynają przeważać nad dobrymi.

 

Reklama

Komentarze (12)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Krzysiek
Krzysiek4 kwietnia 2018 o 11:41
Art. pisany jak dla mnie w bardzo dobrym stylu. Udowadnia niekompetencje piszącego. Nie wnosząc nic do rzeczywistości zbyt słaby żeby kogoś przekonać. Oby tak dalej więcej ludzi zaczyna myśleć samodzielnie. Albo bardziej się postaraj albo ... Pozdrawiam.
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
AK 47
AK 4728 lutego 2018 o 11:15
przyznam że się tego nie spodziewałem.Pozytywem jest przywrócenie wieku emerytalnego i zachowanie przywilejów?? Sądziłem ,że Pan Malicki jest osobą która ma zdolność przewidywania następstw błędnych decyzji. Nie trzeba być specjalistą ,żeby wiedzieć jakie zadłużenie generuje ZUS i jaki wpływ będzie miało przywrócenie wieku emerytalnego. Oczywiście jeżeli się ma finanse państwa w głębokim poważaniu i żyje się z dnia na dzień to może być to dla niego decyzja słuszna.Ale jeżeli ktoś myśli perspektywicznie i choć trochę jest patriotą , to widzi jakie szkody przyniesie ta populistyczna decyzja.Tak Panie Malicki dla mnie i dla Pana i dla naszych dzieci.Ale po co myśleć co będzie za parę lat. Niech o to martwią się ci co będą wtedy żyli.
10 Lubię to: 10
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
niezależny obserwator
niezależny obserwator27 lutego 2018 o 09:29
Beacie Szydło nagrodę w wysokości 65 000 zł przyznała .. Beata Szydło.Te i inne kwiatki dopiero wyjdą jak podła zmiana zostanie odsunięta od koryta.
11 Lubię to: 11
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
franek
franekniezależny obserwator28 lutego 2018 o 16:01
Takiś ty "niezależny" jak z kozi picy reistasche
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
wacek
wacek24 lutego 2018 o 17:38
KIM BYŁ POLASZCZYK DLA KACZYŃSKIEGO
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
avram
avram29 grudnia 2017 o 14:20
Podła zmiana, najlepiej działa program koryto plus , łamanie Konstytucji , niszczenie demokracji i propaganda w tvpis a i jeszcze miliony dla kleru i rydzyka
12 Lubię to: 12
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Michał
Michał12 grudnia 2017 o 11:30
Mnie argumenty przekopania Mierzei Wiślanej nie przekonują, zwłaszcza w kontekście ekonomicznym. Pierwsza faza budowy zakłada wybudowanie kanału o głębokości 4 metrów, co pozwoli na przepływanie statków o zanurzeniu max 3,2 m. Z takimi parametrami można sobie pływać jachtem czy barką z węglem z Kaliningradu, a nie sensownymi statkami.
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
półmetek
półmetek12 grudnia 2017 o 11:28
Jarek, Ty przyjedź do Jawora i zobacz co się tu dzieje
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Bogusław Chaczko
Bogusław Chaczko12 grudnia 2017 o 10:18
Chciałem szerzej skomentować tę śmieszną wypowiedź, ale chyba nie ma większego sensu. Taki słaby Rząd... a jakoś poparcie w społeczeństwie rośnie.  Jak tak dalej "źle" będą rządzić i przeprowadzać "złe" zmiany przy tak "dobrej, pełnej wspaniałych propozycji i inicjatyw dla społeczeństwa - (ulica i zagranica)" opozycji, to za 2 lata o wybory już jestem spokojny.
A zanim sie siądnie za keyboard albo złapie za długopis to czasem dobrze jest pomyśleć.
Pozdrawiam czytelników.
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
dejwid
dejwidBogusław Chaczko13 grudnia 2017 o 08:41
A Pan ma 5 lat, że wierzy w wiarygodność sondaży? We wzrosty gospodarcze i rekordowo niskie bezrobocie wg Głównego Urzędu Satyrycznego też Pan wierzy? Proszę sobie uświadomić, że dla wielu Polaków zbliżające się święta będą najdroższe od lat. PiS ma takie poparcie bo ludzie, szczególnie starszej daty (emeryci głównie) oglądają namiętnie TVP Propaganda i łykają jak młode pelikany te wszystkie bzdury.
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Bogusław Chaczko
Bogusław Chaczkodejwid15 grudnia 2017 o 10:19Edytowany
Dziękuję za odpowiedź. Każdy ma swoje zdanie i pod innym kątem oraz opierając się na różnych źródłach ocenia sytuaję po swojemu. Myślę że będzie dobrze zaczekać do wyborów, bo to one zweryfikują rzeczywistość - to już tylko 2 latka !!!, a odnosząc się do "propagandy", to oglądam różne programy informacyjne i bez urazy ale sam wiem co jest propagandą a co nie.  Chyba teoria, że to głównie emeryci popierają PIS nie do końca pokrywa się z rzeczywistością bo emerytów w Polsce jest około 9 mil. a bardzo duża grupa emerytów w całym kraju brała i dalej bierze udział w protestach antyrządowych, a więc to nie tylko emeryci a poprostu większość społeczeństwa... dlatego, że ci którzy oddali swój głos na PIS identyfikowali się z wizją jaką przedstawili społeczeństwu i oczekiwali spełnienia danych obietnic a za dwa lata zostaną z tego rozliczeni co zrobili a czego nie zrobili i nie ma znaczenia kto co ogląda i czy to są "bzdury" jak Pan to ujął czy nie, bo to jest pojęcie względne. Jeżeli jest źle jak Pan to przedstawia, to będzie zmiana. Pozdrawiam i udanych Świąt !!!
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Kamil
KamilBogusław Chaczko14 grudnia 2017 o 07:49
Bogusławie co do jednego się zgodzę: zanim się siądzie za keyboard to czasem dobrze jest pomyśleć.Dlatego jak będziesz chciał komentować to najpierw pomyśl.

A co do artukułu pana Malickiego, to ja pewne rzeczy inaczej bym ocenił. Ale szacun za to że się potrafi przyznać że się na czymś nie zna (mam na myśli sądy) i nie sili się na komentowanie czegoś, o czym wie że nie ma wystarczająco wiedzy. To dziś rzadkie. Pozdrawiam.
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.