Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Napoleon w Muzeum Regionalnym w Jaworze

W piątek w jaworskim muzeum odbył się wernisaż wystawy „Z Napoleonem i przeciw niemu. Śląsk w latach 1806 – 1815”.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

- Napoleon i jego czasy odcisnęły istotne piętno na historii Europy z początku XIX wieku. Mimo, że minęło prawie 200 lat, to spadek po tych czasach istnieje do dzisiaj. Chociażby poprzez kodeks napoleoński, który kojarzy się bardziej z prawnikami niż wojskowymi. Niemniej jednak w społecznościach tej części Europy żyje mit Napoleona. Legenda albo biała - chwalebna, albo czarna - mówił Mirosław Szkiłądź, kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Ekspozycja przygotowana została przez dwie placówki, Haus Schlesien w Königswinter oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

- Dwa spojrzenia na tę samą postać. Bardzo różne bo też była różna przeszłość napoleońska obu narodów - podkreślał kustosz Szkiłądź. - Niemcy w tym czasie nie tworzyli jednego państwa i jak z historii się dowiemy, Niemcy walczyli przeciwko Niemcom - dodawał.

Na barwnych planszach zaprezentowano burzliwe dzieje naszej części Europy. Na początku XIX stulecia Polski nie było, Niemcy natomiast tworzyły konglomerat niezależnych, mniejszych lub większych państw. Śląsk był częścią Królestwa Pruskiego, które do 1806 roku nie brało udziału w koalicjach antynapoleońskich. 

Dopiero w 1806 roku król Fryderyk Wilhelm III wypowiedział wojnę Francji. W ciągu trzech tygodni armia pruska przestała istnieć. Dywizje bawarskie i wirtemberskie, będące na służbie francuskiej, wkroczyły na Śląsk, zdobywając kolejne twierdze. Finałem burzliwego okresu był Kongres Wiedeński w 1815 roku, który na całe półwiecze ustalił porządek w Europie. Powołano też Królestwo Polskie, a jego królem został car rosyjski.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.