Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Złożenie PIT-a nigdy nie było tak proste

Zgodnie z nowymi przepisami nie trzeba już składać żadnego wniosku o rozliczenie PIT przez urząd, przesyłać wypełnionych osobiście deklaracji PIT przez internet albo składać w urzędzie. Fiskus sam wypełni zeznania za wszystkich.

© jawor24h.pl

W ten sposób w tym roku rozliczone zostaną PIT-37 i PIT-38, a inne deklaracje: PIT-36, PIT-36L czy PIT-28, począwszy od dochodów za 2019 rok.

Z wypełnionym przez urząd zeznaniem podatnik będzie się mógł zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Można też nic nie robić i wówczas 30 kwietnia rozliczenie zostanie uznane za złożone.

Co będzie zawierać Twój e-PIT

W usłudze Twój e-PIT to system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje przy tym wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej. Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję. Każdy będzie mógł zapoznać się ze swoim PIT-37 lub PIT-38 za 2018 r. na portalu podatkowym i wtedy zdecyduje, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT (elektronicznie lub składając formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym).

Co zyskujesz korzystając z usługi e-PIT

Podatnicy, którzy skorzystają z usługi e-PIT otrzymają szybszy zwrot ewentualnej nadpłaty podatku – maksymalnie do 45 dni od dnia złożenia rozliczenia. Warto więc zajrzeć do niego jak najszybciej!

E-PIT to oszczędność czasu, wygoda i bezpieczeństwo. A nadto: zdążysz na czas, nie pomylisz się, łatwo wykonasz elektroniczny przelew (w przypadku niedopłaty podatku), nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania. Wystarczy przeglądarka i dostęp do internetu.

W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28. A to wszystko bezpłatnie, bezpiecznie i bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów. Wprowadzenie nowego rozwiązania oznacza, że blisko 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć PIT za rok ubiegły. Kolejne 25 proc. podatników (osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i nie korzystające z żadnych ulg i odliczeń) będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć - w trakcie sprawdzenia wyliczenia dokonanego przez urząd.

Reklama

Komentarze (3)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

podatnik
podatnik5 lutego o 14:31
głównie chodzi o 1 % większość nie wskarze więc 1% zostanie w budżecie w skali kraju będzie to okrągła sumka z czegoś trzeba obietnice spłacać czyli za nasze
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Ela
Ela3 lutego o 14:27


Dla kogo będzie przeznaczony 1%?Czy nie jest to forma wspomagania budżetu państwa?
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Fiskus
FiskusEla4 lutego o 15:00
Podatnik sam wskaże komu chce dać 1 %. Jeżeli nie wskaże komu chce przekazać, a w roku ubiegłym składał zeznanie i wskazał w nim beneficjenta 1% - to w roku bieżącym automatycznie 1% zostanie przekazany temu beneficjentowi.
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.