Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

Zębowice: Uciekał przed policją - odpowie nie za przekroczenie, a za przestępstwo

Do zdarzenia doszło w sobotnie południe w Zębowicach, kiedy policjanci jaworskiej drogówki postanowili zatrzymać do kontroli kierującego Oplem.

Zdj. ilustracyjne © Fot. SE

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 czerwca br., za przestępstwo, a nie za wykroczenie odpowie młody mężczyzna, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Pomimo podjętej próby ucieczki został zatrzymany po pościgu przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze. Teraz za czyn, którego się dopuścił może mu grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w sobotnie południe w Zębowicach, kiedy policjanci jaworskiej drogówki postanowili zatrzymać do kontroli kierującego Oplem. Młody mężczyzna siedzący za kierownicą tego pojazdu widząc radiowóz i sygnały dawane  przez funkcjonariuszy gwałtownie przyspieszył. Mundurowi podjęli więc pościg za uciekającym samochodem. Kierujący Oplem pomimo, wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie zamierzał się zatrzymać i poddać kontroli drogowej.  Chwilę później młody mężczyzna wjechał w pobliskie podwórko, a następnie wybiegł z samochodu i schował się w domu. Tam kierujący, którym okazał się 18-letni mieszkaniec gminy Paszowice został zatrzymany przez policjantów.

Jak się okazało, powodem nie zatrzymania do kontroli był fakt, że mężczyzna w ogóle nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami. W dodatku funkcjonariusze ustalili, że poprzedniego wieczora 18-latek palił marihuanę, dlatego została mu pobrana krew do badań.

Teraz kierujący Oplem za swoje czyny odpowie przed sądem. Zgodnie z nowym przepisami, za popełnione przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy nowe przepisy:

- Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
- Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
- Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
- Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
- Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego  zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
- Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
- W prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.
__________________________________

Oficer Prasowy KPP w Jaworze

podkom. Kordian Mazuryk

tel. 603 039 942

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.