X Legnickie Prezentacje Edukacyjne
Logo Jawor24h.pl
Reklama
Psychelab Jawor - Badania Psychologiczne

Szkolny myśliborski festyn przyrodniczy

25 maja 2018 r. od godz. 10.00 w Myśliborzu na parkingu „Słoneczna Łąka” odbędzie się impreza zamknięta pt. „Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy – maj 2018”.

© Materiały prasowe / Starostwo Powiatowe w Jaworze

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych DZPK Wrocław prowadzi edukację ekologiczno-przyrodniczą w formie całorocznych i bezpłatnych zajęć na terenie 12 parków krajobrazowych Dolnego Śląska. Grupy docelowe obejmują: dzieci przedszkolne, dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną, licealną, studentów i dorosłych.

Już po raz V do udziału w imprezie zaproszone zostały najaktywniejsze szkoły z Dolnego Śląska, które w ramach zadania pt. „Całoroczna edukacja ekologiczna i krajoznawcza realizowana przez DZPK Wrocław w roku 2018” uczestniczyły w zajęciach ekologicznych w ośrodkach edukacyjnych Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Propozycja uczestnictwa w warsztatach skierowana została również do szkół, które wcześniej nie korzystały z oferty edukacyjnej DZPK. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu.

Do realizacji imprezy zaangażowani zostali pracownicy DZPK, którzy na co dzień opiekują się 12 parkami krajobrazowymi położonymi na Dolnym Śląsku. Ich zadaniem będzie organizacja i pomoc w sprawnym przebiegu święta oraz warsztatów przewidzianych na około 350 osób. Uczestnicy festynu przyrodniczego podzieleni zostaną na grupy i wraz z opiekunami poruszać się będą po przygotowanych leśnych ścieżkach rozwiązując zadania konkursowe, które obejmują m.in. zagadnienia przyrodnicze, artystyczne oraz sprawnościowe.  Stanowiska zadaniowe położone będą na terenie Nadleśnictwa Jawor w zróżnicowanym hipsometrycznie terenie (wzgórze Rataj-350m n.p.m., „Wąwóz Myśliborski”, „Skałka Elfów”- 350m n.p.m.), na terenie gminy Paszowice (Słoneczna Łąka - parking), a także na terenie ośrodka dydaktycznego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”.

Na uczestników festynu czeka mnóstwo zabawy podczas rozwiązywania zadań i łamigłówek. Organizatorzy przygotowali m.in. ekologiczne wyzwania pod tajemniczymi nazwami jak: „Ciasne ale własne”, „Wyścig gąsienic, Kopce kreta, Złap obiadek, Latające klejnoty, Kula zgadula czy Kłujący komputer”. Dla fascynatów przyrody przygotowano różne podchwytliwe konkursy, ujęte w formie zabawowej m.in. „Leśne koło wiedzy, Odgadywanie przysłów, rozpoznawanie drzew, zwierząt chronionych i głosów zwierząt”.

Dla wysportowanych i cierpliwych uczestników opracowano zadania i gry zręcznościowe np. „Wyścigi gąsienic, Majowe tarło, „Grzeczne dzieci segregują śmieci”, „Wędrówka ścieżką zmysłów”, „Skoki żab w workach” oraz „Geologiczne wyprawy w prawdziwym wulkanie”.  Dla poszukiwaczy przygód przygotowano zadaniowy „Bieg patrolowy”. Podczas myśliborskiej ekologicznej majówki prezentowane będzie formikarium oraz żyjące w nim mrówki. Będziemy mogli samodzielnie zmontować budki dla nietoperzy i ptaków oraz zwiedzić stałą ekspozycję pt. „Chełmy nasz wspólny dom” w CEEiK w Myśliborzu.

Zapoznamy się z pracą i narzędziami archeologa podczas wykonywania prac poszukiwawczych. Poznamy warsztaty dawnych rzemieślników m.in. młynarza, gdzie będziemy mielić zboże kamiennymi żarnami i piec podpłomyki, czy tkacza, który pokaże nam jak wyplatać materiał z włóczki czy filcować wełnę. Nauczymy się posługiwać kołem garncarskim, lepić naczynia z gliny oraz je glazurować.

Młodzież podczas festynu będzie mogła skosztować różnych gatunków miodów, wypieczonych i gorących podpłomyków oraz prażonego popcornu.
Organizatorzy zapewniają podczas trwania festynu ciepłe posiłki i napoje przy wspólnym ognisku oraz słodkie przekąski.

Wyniki końcowe zostaną ogłoszone na podstawie sumy osiągniętych punktów za wykonanie poszczególnych zadań. Zakończenie i podsumowanie rywalizacji międzyszkolnej oraz wręczenie nagród odbędzie się o godz. 15.00.

Za I miejsce organizator ufundował dwudniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu a także krajobrazową wycieczkę autokarową po Parku Krajobrazowym „Chełmy” wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

Za II miejsce organizator jako nagrodę ufundował dwudniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

Za III miejsce organizator ufundował jednodniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

Ponadto, dla szkół uczestniczących w warsztatach jako nagrody zostaną wręczone wydawnictwa albumowe i naukowe o tematyce przyrodniczej.

Dla uczczenia już V edycji „Szkolnego Myśliborskiego Festynu Przyrodniczego – maj 2018” zostaną wybite i przekazane wszystkim uczestnikom spotkania metalowe, pamiątkowe monety tzw. „Chełmiaki”.

Miejsce i czas rozpoczęcia festynu:
Myślibórz, koło Jawora - PARKING SŁONECZNA ŁĄKA
25 maj 2018 r. godz. 1000

Kontakt:
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Puszczykowska 10, Wrocław 50-559
Tel. 713642758  (pn.-pt. 8.00-16.00)

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Kurs na stopień żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.