Logo Jawor24h.pl
Reklama
Alior Bank Jawor
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne z montażem
Biedronka rekrutuje pracowników do nowego sklepu w Jaworze przy ul. Słowackiego

Policjanci patrolują A4 i S3

Dzisiaj odbywają się działania dolnośląskich policjantów pod nazwą „Bezpiecznie po A4 i S3”. Wezmą w nich udział także funkcjonariusze drogówki komendy z Jawora, którzy będą patrolować jaworskie odcinki tych dróg.

© Policja Dolnośląska

Policjanci z jaworskiej drogówki mając na uwadze wzmożony ruch pojazdów, w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom podróżującym trasami szybkiego ruchu wezmą udział w dolnośląskich działaniach pod nazwą „Bezpiecznie po A4 i S3”. Głównym celem tej prewencyjnej akcji jest zwrócenie kierowcom uwagi na podstawowe zasady bezpieczeństwa i przypomnienie, jakich zachowań na tego rodzaju drodze należy unikać, aby wyeliminować związane z tym zagrożenia. Działania będą prowadzone na jaworskim odcinku autostrady A4 i S3. Potrwają do godz. 22:00.

Podczas akcji mundurowi wykorzystają radiowozy oznakowane i nieoznakowane z video-rejestratorami. Policjanci drogówki będą zwracać szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących tj. nadmierną prędkość, niesygnalizowane wykonywanych manewrów, nieprawidłowe wyprzedzanie pojazdów lub zatrzymywanie się w miejscach niedozwolonych, a także nieprzestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego oraz nieprawidłowe przewożenie pasażerów.

Policja przypomina jak bezpiecznie poruszać się po autostradzie i drodze ekspresowej. Na autostradzie i ekspresówce powinniśmy:

 • jechać szybciej niż 40 km na godzinę - tak wolno można się poruszać tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy panują ciężkie warunki atmosferyczne,
 • zachować odpowiednią odległość od samochodu jadącego przed nami pamiętając o tym, że im szybciej jedziemy tym większy powinien być to dystans,
 • umożliwić innym kierowcom bezpieczną zmianę pasa i włączenie się do ruchu.

Na autostradzie i ekspresówce nie wolno:

 • jechać szybciej niż 140 km/120 km na godzinę,
 • holować innych pojazdów,
 • zatrzymywać się na pasie awaryjnym w celu postoju - do tego służą parkingi i miejsca obsługi podróżnych,
 • cofać i zawracać (również na pasie awaryjnym),
 • na przeciwległy pas ruchu kierowca może przejechać wyłącznie najbliższym węzłem drogowym,
 • poruszać się pieszym, rowerzystom i motorowerzystom.

Pamiętaj:

 • lewy pas służy do wyprzedzania innych samochodów! Nie można go blokować!
 • jeśli tworzy się korek z powodu zamknięcia jednego z pasów ruchu, wtedy na zwężeniu poruszamy się zgodnie z regułą zamka błyskawicznego – samochody jadą na przemian z lewego i prawego pasa,
 • w przypadku awarii, potrzeby wymiany koła należy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli to możliwe dążyć do zatrzymania pojazdu w zatoce, na pasie awaryjnym lub jak najbliżej krawędzi jezdni. Włączyć światła awaryjne, założyć kamizelkę odblaskową, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości nie mniejszej niż 100 metrów za samochodem.
 • jeśli pojazd stanął na pasie ruchu lub awaryjnym pasażerowie powinni jak najszybciej opuścić uszkodzony samochód i stanąć w miejscu bezpiecznym w oczekiwaniu na pomoc.
 • w przypadku poważnego zdarzenia drogowego, skutkującego zablokowaniem drogi, pamiętajmy również  o utworzeniu "korytarza życia", który umożliwi szybki dojazd służb ratowniczych.
Reklama

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.