Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

(FOTO) Nowe ścieżki edukacyjne

„Ptasi trakt” w Pogwizdowie oraz „Szlak salamandry” biegnący między Jakuszową a Myśliborzem, to nowe atrakcje gminy Paszowice, nad którymi prace trwały od kilku miesięcy.

Fot. Materiał prasowy © materiał prasowy

Oficjalne otwarcie szlaku, którego znakiem charakterystycznym jest salamandra plamista, miało miejsce 13 października przy świetlicy wiejskiej w Jakuszowej. Z tej okazji odbył się również Rajd Salamandry, w którym udział wzięło blisko 90 uczestników.

Oficjalnego otwarcia nowo powstałej ścieżki turystycznej dokonał wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda. W uroczystości udział wzięli: senator Krzysztof Mróz, wicestarosta jaworski Arkadiusz Baranowski, prezes Stowarzyszenia Kaczawskiego Ewelina Rozpędowska, komendant Hufca Jawor ZHP Michał Czarnecki, sołtys Jakuszowej Marian Harpula, sołtys Myśliborza Tadeusz Chałupka, dyrektor GOK w Paszowicach Małgorzata Świderska, przedstawiciel Euroregionu Nysa Anatol Brudnowski, ponad 30 uczniów wraz z opiekunami i dyrektorami szkół z gminy Paszowice, blisko 30 uczniów szkoły podstawowej z czeskiej partnerskiej gminy Rapotin wraz z opiekunami. Większość uczestników przeszła też całą trasę o długości ok. 5,5 km, startując w Rajdzie Salamandra, który został podsumowany pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Na trasie, oznaczonej charakterystycznym znakiem z czarną salamandrą, stoją drogowskazy i kierunkowskazy, 11 tablic edukacyjno-informacyjnych m.in. o salamandrze, bogactwie przyrodniczym i atrakcjach turystycznych regionu, pomost przy stawie oraz zestaw ław przy drodze rolnej. W lesie zajduje się punkt obserwacyjny salamandry i punkt widokowy na sąsiadujące powiaty i gminy, a przy świetlicy wiejskiej w Jakuszowej stoi duża wiata z ławostołami oraz labirynt z żywopłotu.

Wszystkie elementy infrastruktury turycznej, wyposażającej szlak, zostały zakupione ze środów unijnych za pośrednictwem stowarzyszenia Euroregionu Nysa, podczas realizacji projektu „Pieszo po wiedzę” w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020. Drugim elementem projektu, realizowanego przez gminę Paszowice, którego wartość to blisko 125 tys. zł., jest również nowo powstały „Ptasi Trakt”, prowadzący naokoło stawu w Pogwizdowie. Tam stoją 3 nowe tablice z treściami edukacyjnymi na temat ptactwa i drzew, nowe ławki z koszami na odpady, stojak na rowery, nowa wiata, ławostół w kształcie ptasiego gniazda, balustrady i kładka przy brzegu stawu oraz platforma na tafli wody z figurami ptaków.

Obie ścieżki pełnią funkcję informacyjno-edukacyjną, ale przede wszystkim turystyczno-promocyjną, co dla gminy Paszowice jest szczególnie istotne. W ramach projektu, do końca listopada powstanie też folder promujący nowe atrakcje turystyczne w polsko-czeskiej wersji językowej.

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Marcin
Marcin26 października 2017 o 20:23
A czy uczniowie spoza gminy mogą korzystać z tych ścieżek w Jakuszowie i Pogwizdowie? Czy trzeba jakieś porozumienie zawrzeć z gminą Paszowice? Ciekawy pomysł
Lubię to! 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.