X Legnickie Prezentacje Edukacyjne
Logo Jawor24h.pl
Reklama
Psychelab Jawor - Badania Psychologiczne

(FOTO) Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

8 czerwca 2018 r. w Powiatowym Zespole Schronisk Młodzieżowych w Jaworze odbyła się uroczysta konferencja w ramach realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jaworze projektu „Inwestycja w siebie szansą na lepsze jutro”.

© Materiały prasowe

Konferencja pn.„Wybrane aspekty pieczy zastępczej” skierowana została do kadry pieczy zastępczej, w tym rodzin zastępczych, jak i instytucji, z którymi na co dzień współpracują osoby zajmujące się wychowankami pieczy zastępczej.

Spośród zaproszonych gości w konferencji udział wzięli m.in.: Elżbieta Stępień Poseł na Sejm RP, Wanda Gołębiowska Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim, Starosta Jaworski Stanisław Laskowski, który objął patronat honorowy nad konferencją, Stanisław Witek i Henryk Hawrylewicz - członkowie Zarządu Powiatu w Jaworze, Beata Janas Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Jaworze, Jan Kłeczek Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Odział w Jaworze, Barbara Polińska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworze, kuratorzy rodzinni Sądu Rejonowego w Jaworze - Joanna Dublańska oraz Anna Przybylska, Andrzej Błaszczak Komendant Powiatowy Policji w Jaworze, Arkadiusz Delikatny Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze, Jarosław Simon Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworze oraz Krzysztof Kowalczyk Dyrektor Powiatowego Zespołu Schronisk Młodzieżowych w Jaworze.

Konferencja miała charakter panelowy, a poszczególne jej części prowadziły: Marta Wątrucka, konsultant - prawnik  w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jaworze przedstawiła prawne aspekty pieczy zastępczej;  Dorota Domińska - Werbel, Dyrektor PORE w Jaworze omówiła sytuację dziecka w kryzysie; Elżbieta Zieja Dyrektor Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej „Przystań”, Prezes Stowarzyszenia „Dom Dzieciom” w Kaczorowie, omówiła znaczenie kontaktu z rodziną biologiczną dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej; Bogumiła Sokołowska – pedagog w PORE w Jaworze przedstawiła prezentację pt. „Jak wychować szczęśliwe dziecko”; Michalina Wojciechowska – Firkowicz Dyrektor Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Jaworze opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych  z prowadzeniem placówki typu rodzinnego.

Druga część Konferencji związana była z obchodami Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, polskim świętem obchodzonym zwyczajowo 30 maja od 2006 roku na mocy uchwały Sejmu RP. Rodzicielstwo zastępcze stanowi szansę dla dzieci, które z różnych względów nie mogą być wychowywane przez rodziców biologicznych. Odpowiednio wykwalifikowana rodzina zastępcza w połączeniu z miłością i szacunkiem do dziecka daje mu szansę na prawidłowy rozwój i dobry start w dorosłe życie.

W Powiecie Jaworskim jest blisko 100 rodzin zastępczych, w których przebywa prawie 150 podopiecznych. Za pośrednictwem Organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, którego rolę pełni PCPR w Jaworze, podejmowane są różne działania, mające na celu rozwój i doskonalenie rodzinnej pieczy zastępczej. Organizacja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego jest jednym z takich działań, pozwala jednocześnie uhonorować i przypomnieć o trudnej pracy opiekunów zastępczych.

Dla wszystkich rodzin zastępczych przygotowano listy gratulacyjne wraz z symbolicznym kwiatkiem. Rodziny, które w sposób szczególny realizują swoje zadania związane z opieką nad dziećmi, otrzymały wyróżnienia wraz z upominkami. Dodatkowo dla wszystkich uczestników przygotowano smaczny poczęstunek. Nie zabrakło też tortu z podziękowaniami dla rodzin zastępczych.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Kurs na stopień żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.