Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Historia magistra vitae est

W piątek uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze, korzystając z gościnności Jaworskiego Ośrodka Kultury, uczestniczyli w pokazie monodramu Huberta Kułacza Ego te absolvo w reżyserii Bogusława Semotiuka.

Fot. AS © AS

Historia powstała na podstawie pamiętnika ks. płk. Józefa Panasia- kapelana legionów. Tematem przewodnim była I wojna światowa. Z dzisiejszego punku widzenia to wydarzenie  odległe i zamglone, znane jedynie z podręczników i lekcji historii. A co działo się w sercach i umysłach młodych ludzi idących pod broń sto lat temu?

Ta odległa perspektywa staje się znacznie bliższa, gdy spojrzymy na nią oczami kogoś, kto tam był i widział niknące cienie biegnących żołnierzy na śmierć. Aktor badając historię swojej rodziny, a głównie dziadka, dotarł do pamiętnika ks. Józefa Panasia, na podstawie którego powstał pomysł na spektakl.

Bohaterem jest kapelan wojskowy, który każdego dnia chowa dziesiątki poległych żołnierzy. Prywatny dramat tego 27-letniego człowieka rozgrywa się froncie wschodnim, gdzie I wojna była wyjątkowo okrutna, a zetknięcie XIX-wiecznej taktyki z XX-wieczną technologią zaowocowało wyjątkowym i  bezsensownym okrucieństwem, z którym bohater monodramu musiał się zmierzyć.

Historia księdza Panasia jest nadal aktualna, dokładnie w tym momencie, w różnych miejscach świata, ta  historia nadal się dzieje - na innych frontach, z inną bronią, ale z takim samym człowiekiem.

Udział w sztuce to bardzo dobra forma przybliżenia odległej i nie zawsze znanej historii oraz bardzo dobry sposób na przybliżenie uczniom różnych sposobów przekazu teatralnego. To także okazja do zastanowienia sie nad sobą, nad wyzwaniami, jakie stawia życie, niezależnie od epoki historycznej w której żyjemy.

Uczniowie i nauczyciele I Liceum dziękują Jaworskiemu Ośrodkowi Kultury za udostępnienie jaworskiego teatru.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.