Logo Jawor24h.pl
Reklama
Konkurs Eko Gwiazda

(FOTO) Jaworscy seniorzy chcą być aktywni

Wczorajsze spotkanie seniorów w ECMEN-ie pokazuje, że nasi seniorzy chcą być aktywni i działać dla dobra lokalnej społeczności.

Fot. Anna Cybulska

Na początku Irena Krukowska-Szopa z Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” rozwinęła temat „Seniorzy a demografia - wskaźniki aktywnego starzenia się”. Natomiast dobre praktyki aktywności obywatelskiej seniorów omówiła Ewa Pańczak również z Fundacji „Zielona Akcja”.

Spotkanie w ECMEN-ie odbyło się z inicjatywy Jaworskiej Rady Seniorów.

- To my musimy zintegrować seniorów do aktywności społecznej, do uczestnictwa w procesach decyzyjnych i kształtowania polityki lokalnej. Rada ma opracowany program pracy na całą kadencję. Pierwszym, priorytetowym zadaniem jest rozpowszechnić Ogólnopolską Kartę Seniorów. Jest to bardzo ważna rzecz dla seniorów. W całej Polsce jest 700 firm, które udzielają zniżek seniorom. Niestety, w Jaworze niema takiej firmy, ale myślę, że w niedługim czasie wpłyniemy na przedsiębiorców, którzy będą chcieli dawać ulgi seniorom, przynajmniej naszym - jaworskim. Karta jest ogólnopolska, więc można z niej korzystać wszędzie, wyjeżdżając na wczasy itp. Chcemy również inicjować i organizować imprezy plenerowe pod hasłem „Seniorze nie siedź w domu”. Kolejnym naszym zadaniem jest odbudowanie fontanny w parku. Chcemy to zrobić systemem gospodarczym, społecznym, żeby to nie kosztowało kroci. Liczymy na wsparcie całego społeczeństwa seniorów - mówił Stanisław Hońdo, przewodniczący Jaworskiej Rady Seniorów.

Dodał, że Rada Seniorów ma w planie rozwiązać problem barier architektonicznych w mieście oraz chce wprowadzić ciekawe konkursy np. najlepszy działkowiec, najładniejsza ulica w Jaworze, a także najładniej prezentująca się seniorka. 

- Program, który w październiku Rada Seniorów zatwierdzi, będzie podany do publicznej wiadomości - zaznaczył Stanisław Hońdo. 

Ważnym elementem wczorajszego spotkania była debata. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, a każda z nich miała za zadanie omówić wybrany temat. Poruszono tematy tj. współpraca i skuteczna komunikacja między seniorami, czystość i porządek w przestrzeni publicznej, angażowanie seniorów do podejmowania aktywności społecznej, a także przestrzeń przyjazna seniorom. Po około półgodzinnych dyskusjach w grupach podsumowano wypracowane założenia.

Podczas spotkania zachęcano seniorów do zapisania się do Jaworskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a w ramach rozrywki do Klubu Brydża.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.