– Od samego początku współpracujemy z podmiotami medycznymi bez względu na to kto jest ich właścicielem. Nowe laboratorium to wynik współpracy z wrocławskim Uniwersytetem Medycznym – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
To kolejne laboratorium uruchamiane w szpitalu wojewódzkim. Własne laboratorium z pewnością usprawni pracę szpitala oraz innych podmiotów w subregionie legnickim. Badania wykonywane będą w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej, w Pracowni Mikrobiologii.
– Aparat jest już zainstalowany w pracowni. Odbyło się także szkolenie personelu w zakresie przeprowadzania badań, zatem wszystko gotowe, by laboratorium zaczęło pracę i tak się dzieje – komentuje dyrektor szpitala Anna Płotnicka-Mieloch
Przez weekend wykonano testowo badania pacjentów dodatnich oraz ujemnych, by skalibrować urządzenie. Badania wykonywane będą metodą real-time PCR z wykorzystaniem platformy molekularnej BD MAX. Przy tej metodzie materiałem diagnostycznym jest wymaz z tylnej ściany gardła, pobrany jak do badania w kierunku grypy. Czas oczekiwania na wynik wynosi około 4 godzin. Zatem lekarze będą mieli dostęp do wyników testów w bardzo krótkim czasie. Aparat jest w stanie przeprowadzić do 100 testów na dobę. Taka liczba zabezpiecza potrzeby szpitala, który posiada wydzieloną część do leczenia pacjentów chorych na COVID-19.
W walce z COVID-19 kluczowym jest możliwość sprawnego i szybkiego wykonania testów. Szybka diagnostyka równa się szybkiej reakcji, co w wielu przypadkach pomaga uchronić szpitale przed wyłączaniem z działalności części swoich oddziałów.
– Cieszę się, że również szpital w Legnicy będzie zabezpieczony w tym zakresie. Wspólnie z dyrektorami naszych szpitali pracujemy nad uruchomieniem kolejnych laboratoriów – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.