Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

Znikająca ulga

Wiele rodzin mieszkających w lokalach komunalnych zbulwersowało tajemnicze zniknięcie ulgi z tytułu braku udogodnień typu: łazienka i ubikacja w mieszkaniu. Na wniosek jednej z takich rodzin sprawą zajął się Tomasz Gaździcki.

Od lewej: Tomasz Gaździcki, Grzegorz Olszewski © materiał prasowy

Po przeanalizowaniu tematu zostało skierowane do burmistrza "zapytanie obywatelskie", które zgłosił jako załącznik do interpelacji radny Grzegorz Olszewski. Jak widać, współpraca i kompetencje są przydatne w walce o dobro jaworzan. 

Prezentujemy treść zapytania obywatelskiego:

 

Zapytanie obywatelskie

Sprawa dotyczy czynszu z tytułu najmu lokalu mieszkalnego z zasobu komunalnego (miejskiego). Otóż w kwietniu 2017 r. mieszkaniec otrzymał informację o zmianie wysokości czynszu najmu. Została podwyższona kwota bazowa za 1 m2 powierzchni z 2,86 zł do 3,10 zł. Trudno, Gmina ma takie prawo i trzeba to przyjąć do wiadomości. Jednak w tym samym piśmie zniknęła 20% zniżka z tytułu braku łazienki i wc. Ulga była zapewne stosowana na postawie § 10 pkt 2 podpkt 4 i 5 uchwały nr XXI/121/2016 Rady Miejskiej w Jaworze z dnia 3 lutego 2016 r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Jawor  na lata 2015-2020. Mieszkanie nie posiadało bowiem w/w udogodnień i najemca wykonał je na własny koszt kilkanaście lat wcześniej. Tym samym nagłe zniknięcie ulgi jest sprawą bardzo dziwną, gdyż:

  1. W adekwatnym piśmie z maja 2016 informującym o wysokości czynszu 20% zniżka w czynszu była widoczna (podobnie jak w pismach dotyczących czynszu z lat poprzednich).
  2. Najemca sam wykonał kilkanaście lat temu łazienkę i wc, a więc zgodnie z § 11 pkt 3 wspomnianego wieloletniego programu gospodarowania zasobem Gminy Jawor (…), cytuję: „W przypadku, gdy podwyższenia standardu lokalu dokonał najemca, za zgodą i pisemną umowa rozliczeniową z wynajmującym, ulepszenia te nie powodują zmiany wysokości czynszu najmu” nie powinno dojść do odebrania 20% zniżki. Tym bardziej, że w obydwu pismach z 2016 i 2017 roku powoływano się na tą samą uchwałę Nr XXI/121/2016 Rady Miejskiej w Jaworze z dnia 3 lutego 2016 r. i jak wspomniałem wcześniej, ulga była stosowana od kilkunastu lat.

Problem związany z odebraniem zniżki nie dotyczy tylko tego mieszkańca. Bardzo więc proszę o zajęcie stanowiska w w/w kwestii i właściwe stosowanie zapisów obowiązującego „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Jawor  na lata 2015-2020”.

 

                                                                                                    Z poważaniem

                                                                                                    Tomasz Gaździcki

Poniżej zawiadomienia o wysokości czynszów:

Reklama

Komentarze (19)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

AK47
AK474 czerwca 2017 o 10:11
prawda jest taka ,że do utrzymania lokali komunalnych miasto (czyli ja i ty!) dopłacamy.Ja na przykład nie mam zamiaru dalej dopłacać do lokali które w większości są dewastowane przez swoich najemców.Zobaczcie klatki schodowe w Rynku ,Chrobrego itd..Aż trudno uwierzyć ,że tam mieszkają ludzie.Dlatego , jeżeli Panowie Gaździcki ,Olszewski chcą dopłacać , to proszę bardzo,wasza sprawa, ale od moich i moich znajomych pieniędzy się od..e.
Lubię to! 3
o to chodzi
o to chodziAK474 czerwca 2017 o 12:15
Tylko że sprawa dotyczy głównie tych, co właśnie dbają o swoje mieszkania i wykonali na własny koszt łazienkę i wc. I za to dostali "nagrodę". A tymi, co dewastują, powinna zająć się gmina. To ona wynajmuje mienie komunalne, więc może (a nawet powinna) kontrolować, jak wynajmujący obchodzą się właśnie z naszym wspólnym majątkiem.
Lubię to! 0
Adam
Adam3 czerwca 2017 o 12:51
Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Mam nadzieję, że również ją tu opublikujecie.
Lubię to! 0
gość
gość2 czerwca 2017 o 14:05
ZLK demoluje naszą własność,ja za własne pieniądze naprawiłam murek przed domem,kupiłam materiał najełam pracownika,co zrobili prosze przyjdzcie sami zobaczycie.j.piłsudskiego 20-20a
Lubię to! 3
JW
JWgość2 czerwca 2017 o 14:46
Oni wolą remontować stare kible w podziemiach na środku ruchliwego skrzyżowania zamiast zrobić coś dla mieszkańców.
Lubię to! 4
Asia
AsiaJW2 czerwca 2017 o 19:57
Czy z tej toalety publicznej będą mogli skorzystać niepełnosprawni, np. poruszający się na wózkach? Albo matki z dziećmi w wózkach? Przecież to głównie dla nich robi się takie "obiekty". Pełnosprawny bez problemu skorzysta z toalety w ratuszu albo restauracji, gdzie trzeba po schodach schodzić.
Lubię to! 3
przepisy i normy p.poż.
przepisy i normy p.poż.JW2 czerwca 2017 o 22:28
mnie zastanawia jak straż pożarna odebrała ten obiekt po remoncie-przeważnie z linijką biegają i mierzą każdy centymetr aby spełniał normy p.poż.
Lubię to! 1
o czym tu mowa
o czym tu mowaJW2 czerwca 2017 o 22:41
a czy niepełnosprawnym zagwarantowana jest możliwość uczestniczenia w sesjach rady i posiedzeniach komisji rady? jak osoby niepełnosprawne mają się dostać na II p. budynku Ratusza na salę ślubów? W świetle Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, każda osoba niepełnosprawna ma prawo do życia w środowisku wolnym od barier funkcjonalnych, w tym: dostępu do urzędów, punktów wyborczych i obiektów użyteczności publicznej. https://www.nik.gov.pl/plik/id,4642,vp,6180.pdf
Lubię to! 2
hmm
hmm2 czerwca 2017 o 12:51
no cóż, "dobrej zmiany" c.d.
Lubię to! 1
szary człowiek
szary człowiekhmm2 czerwca 2017 o 19:58
To oczywiste, że jak ktoś modernizuje, ulepsza, poprawia itd. majątek gminy, robiąc w gminnym mieszkaniu na własny koszt łazienkę czy wc to ulga powinna mu przysługiwać.
Lubię to! 2
Anka
Anka2 czerwca 2017 o 09:59
moim zdaniem ulga przysługuje tym którzy nie mają łazienek i wc, a jak ktoś ma to ulga mu nie przysługuje
Lubię to! 1
nakłady
nakładyAnka2 czerwca 2017 o 10:04
to ZLK robi w mieszkaniach łazienki i wc, albo zwraca najemcom koszty samodzielnego ich zrobienia?
Lubię to! 1
....
....nakłady2 czerwca 2017 o 11:19
Wystarczy że zrobisz sobie ją sam
Lubię to! 1
obiektywny
obiektywnynakłady2 czerwca 2017 o 11:30
Moim zdaniem ZLK odbierając ulgę za brak łazienki i wc chce najemco, którzy sami i na własny koszt podnieśli standard lokalu mieszkalnego, podwójnie karze dobrych najemców-raz kiedy ponieśli prywatne nakłady na majątek zarządzany przez ZLK a następnie na odebraniu im z tego tytułu ulgi. Było by to zrozumiałe, gdyby ZLK samo podniosło standard w swoich lokalach mieszkalnych lub zwróciło najemcom koszty poniesionych przez nich z tego tytułu nakładów własnych, a następnie zabrało z tego tytułu ulgę.
Lubię to! 6
podobnie
podobnienakłady2 czerwca 2017 o 12:14
to tak, jakby przedsiębiorcom, którzy ponoszą nakłady z własnych środków na stworzenie miejsc pracy zabierać, zamiast przyznawać ulgi w podatkach
Lubię to! 2
mieszkaniec
mieszkaniec1 czerwca 2017 o 22:05
Mam taką samą sytuację i również nie rozumiem dlaczego na oficjalnym piśmie podają podstawę prawną, z której wcale nie wynika, że ulga zostaje zniesiona. Skoro tak, to na podstawie czyjej decyzji i jakiego dokumentu ZLK znosi te ulgi?
Lubię to! 4
by żyło się lepiej
by żyło się lepiejmieszkaniec1 czerwca 2017 o 22:23
na podstawie decyzji o kolejnej "dobrej zmiany"
Lubię to! 1
Marcin
Marcinby żyło się lepiej2 czerwca 2017 o 20:00
Dobra zmiana w Jaworze nastąpi za półtora roku. Bo zmiana z poprzednich wyborów, gdy wybrano ludzi związanych z PO i SLD w moim i nie tylko moim odczuciu była złą zmianą.
Lubię to! 1
wybory
wyboryby żyło się lepiej3 czerwca 2017 o 06:55
moim zdaniem wybory samorządowe powinny być już na wiosnę 2018r., bo wtedy nowy burmistrz miałby czas na wdrożenie się w swoje zadania i na spokojnie opracować realny i korzystny dla mieszkańców budżet na 2019r.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.