Logo Jawor24h.pl
Reklama
Bank Spółdzielczy w Jaworze
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne z montażem

Zamek w Bolkowie

Zamek w Bolkowie najprawdopodobniej powstał w XIII wieku (pierwsza wzmianka z 1277 roku), będąc jedną z kluczowych warowni książąt jaworsko-świdnickich.

Zamek w Bolkowie © Paweł Sasiela

Umiejscowiony został na szczycie wzgórza o wysokości 396 m n.p.m. Składa się ze starszej, wewnętrznej części postawionej w stylu gotyckim oraz młodszej, zewnętrznej zbudowanej w epoce renesansu. W jego centrum znajduje się mierząca 28 metrów wieża, o charakterystycznym, unikatowym w skali Polski zaostrzonym kształcie, chroniącym przed pociskami. Grubość murów obronnych zamku dochodzi w przyziemiu do 4,5 m.

Po wymarciu jaworskich Piastów zamek często zmieniał właściciela, ulegał uszkodzeniom i był przebudowywany. Po przejęciu przez władze pruskie w 1810 roku z rąk cystersów, w wyniku sekularyzacji klasztorów na Śląsku, szybko popadł w ruinę. W okresie międzywojennym działało w nim natomiast muzeum z bogatymi zbiorami broni. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Karkonoskiego.

Na zamku odbywa się jeden z największych w Europie festiwali rocka gotyckiego Castle Party.

Reklama

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.