Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rok-Stol - stolarstwo

Wojewoda ukrócił kompetencje przewodniczącego

Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej rajcowie przyjęli nowy statut Gminy Jawor. Jak się okazało paragraf dotyczący wykładni statutu przez przewodniczącego rady zakwestionował wojewoda.

© Paweł Sasiela

Jak czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym "w toku badania legalności uchwały organ nadzoru stwierdził podjęcie § 101 załącznika do uchwały z istotnym naruszeniem art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, polegającym na bezprawnym poszerzeniu kompetencji Przewodniczącego Rady Gminy".

Paragraf 101 mówi o tym, że wykładni statutu dokonuje Przewodniczący Rady, po zasięgnięciu opinii Wiceprzewodniczących i radcy prawnego. O komentarz w sprawie poprosiliśmy radnego Krzysztofa Kowalczyka, który przewodniczył Komisji Statutu Rady Miejskiej w Jaworze w poprzedniej kadencji, a podczas prac nad przyjęciem nowego statutu złożył szereg poprawek do najważniejszej gminnej uchwały, które nie znalazły jednak uznania większości rady. Co ciekawe, w czasie kiedy radni uchwalali nowy statut, na sali rajców nie było radcy prawnego.

- Postulowałem ograniczenie kompetencji przewodniczącego rady, które w moim odczuciu nadawały prowadzącemu obrady uprawnienia mogące utrudniać wykonywanie obowiązków radnego, czy prezentowania stanowiska mieszkańców, w wypadku braku obiektywizmu przewodniczącego. Jako radni często występujemy w imieniu różnych grup społecznych i zawodowych, które nie zawsze akceptują politykę obecnie rządzących. Nie chciałbym, aby w przyszłości dochodziło do sytuacji, że osobom nie zgadzającym się z linią władzy, utrudnia się prezentację swojego stanowiska. Może chodzić np. o przeciwdziałanie likwidacji szkół, budowę zakładów mogących powodować niekorzystne skutki społeczne i środowiskowe jak miało to miejsce w Starym Jaworze czy po prostu priorytety w inwestycjach miejskich. Decyzja wojewody niejako przyznaje mi rację. Szkoda, że musiało nastąpić to w ten sposób - komentuje radny Krzysztof Kowalczyk.

Reklama

Komentarze (7)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Paragraf
Paragraf21 lutego o 16:20
O czym mówił ten zdjęty paragraf ?
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Artykuł
ArtykułParagraf22 lutego o 02:31
przecież jest napisane...
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Ania
Ania21 lutego o 16:11
  • Tak powinno się reagować....brawo
5 Lubię to: 5
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Nareszcie
Nareszcie20 lutego o 20:46
Ktoś w końcu zareagował, nareszcie...
15 Lubię to: 13
Super: 2
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Związkowiec
Związkowiec20 lutego o 19:44
PiS nic, tylko by ograniczał kolejne kompetencje samorządów. Quo vadis polski samorządzie :(
4 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 3
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
lolo brukselka
lolo brukselkaZwiązkowiec21 lutego o 02:27
Akurat tutaj to chyba na odwrót było...
8 Lubię to: 8
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
autor
autor20 lutego o 16:02
bravo Kowalczyk
11 Lubię to: 10
Super: 1
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.