Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy


ks. dr Marek Kluwak

Wielki Post

Każda dziedzina życia domaga się uczciwości i kierowania się etyką w postępowaniu. Niszczenie autorytetów sprawia, że wszystko staje się ulotne i relatywne.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Nie ma jednej obiektywnej prawdy, ale jest wiele prawd, a właściwie każdy ma swoją prawdę. Często prowadzi to do braku przestrzegania zasad i trzymania się wartości. Niektórzy ludzie zaczynają zachowywać się jak przysłowiowe „chorągiewki na wietrze”. W życiu publicznym doskwiera to szczególnie mocno, gdy słyszymy opinie wypowiadane pod słuchaczy, zależne od „układów”, zapotrzebowania czy danej chwili. Wypowiadający opinie, w sercu myśli zupełnie inaczej i nie jest przekonany do stawianych tez, ale wygłasza je, bo tak jest poprawnie.  

Zdarza się, że osoby publiczne biorą udział w sprzecznych wydarzeniach na zasadzie: Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Bywa, że jest to groteskowe i śmieszne, a zarazem tragiczne. Można z łatwością zobaczyć osoby publiczne łamiące się opłatkiem ze śpiewem kolęd na ustach manifestujące swoją wiarę i przywiązanie do tradycji, a w niedługim czasie biorącą udział w evencie w stylu „zbyt wiele religii i Boga w przestrzeni publicznej”. Posiadanie moralnego kręgosłupa jest nie lada sztuką. Błądzić jest jednak rzeczą ludzką. Trwać w grzechu i błędzie szatańską.

Czas Wielkiego Postu, który rozpoczęliśmy w Kościele Środą Popielcową daje okazję do postawienia sobie pytania: na ile autentyczne jest moje życie? Stanięcie w prawdzie jest wielkim wyczynem i może boleć. Zrywanie masek, które przybieramy kosztuje wiele wysiłku i odwagi. Jeżeli jednak jest w nas pragnienie odrzucenia pozorów to jest to dobra okazja.

Papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post kreśli przed nami scenę z życia bogacza i Łazarza. Pokazuje jak bardzo grzech zaślepia i sprowadza na manowce. Bogacz dając się prowadzić zwodniczym pragnieniom najpierw staje się niewolnikiem pieniędzy i rzeczy materialnych. Pragnąc posiadać jeszcze więcej jest narzędziem własnej rządzy i zachłanności. To go prowadzi do próżności. Staje się powierzchowny. Jest pięknym opakowaniem, w środku pustym. Ludzie tego pokroju mają wiele sloganów na ustach. Nienagannie ubrani są piękni zewnętrznie, ale bywają pozbawieni jakiejkolwiek duchowości. Bliższe poznanie pokazuje, że niewiele mają do zaoferowania, bo ich próżność wygląda z wypowiadanych słów, demaskując wewnętrzną pustkę.

Kolejny krok to pycha. Biblijny bogacz zaczyna ubierać się w purpurę zarezerwowaną dla królów i bisior czyniący strój sakralnym. W rzeczywistości ten grzesznik chce pokazać, że uważa się za króla, a wręcz za boga. Postawienie się nad innymi to wielka pokusa. Mania wyższości, władzy absolutnej, wręcz boskiej jest śmiertelnie niebezpieczna. Człowiek zaślepiony władzą zaczyna bawić się innymi ludźmi. Wydaje mu się, że ich los i życie zależy tylko od niego. Najbardziej w kontaktach z takimi ludźmi boli upokorzenie.

Papież Franciszek pokazując ten obraz daje jednak rozwiązanie i lekarstwo, które ma im zapobiec. Przypomina o tradycyjnych formach pracy nad sobą przez praktykowanie postu, modlitwy i jałmużny. Zwraca jednak uwagę na ważny aspekt. Na fundament, który musi zostać położony w wewnętrznej drodze nawrócenia. Jest nim słuchanie Słowa Bożego. Wszelkie dobre zamiary, zaplanowane uczynki miłosierdzia nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeżeli nie zostaną oparte na wierze karmiącej się Słowem Boga. Lektura Pisma Św. powinna być punktem wyjścia podczas wielkopostnej drogi nawrócenia. Latarnią, która wskazuje odpowiedni kierunek. Dzięki oparciu swoich postanowień na Bożym Słowie odnajdziemy drogą, która jest nie tylko bezpieczna, ale ma nas zaprowadzić do celu, jakim jest spotkanie Zmartwychwstałego Pana.

Reklama

Komentarze (22)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Debora
Debora20 marca 2017 o 18:36
Tego życzę sobie i wam
Lubię to! 0
Debora
Debora20 marca 2017 o 18:34
Każdy z nas ma tylko jedno życie i to od nas często zależy jak je przeżyjemy.Czasem bywa ono krótsze niż się tego spodziewamy. Czasem są sprawy, które ciężko odkręcić, zmienić, nie ma na to czasu.Mam do czynienia z ludźmi umierającymi. Uwierzcie, że nikt nie jest bohaterem w takiej chwili (czasem są tylko wyjątki). W takich chwilach ludzie robią rachunek sumienia i wiele rzeczy zrobiliby inaczej, gdyby tylko była taka możliwość. Żyjmy tak, jakby to był ostatni dzień naszego życia, to przeżyjemy je mądrze. Tego życzę sobie i mam.
Lubię to! 6
i
i17 marca 2017 o 16:10
a co, ksiądz to jakaś specjalna persona? czymś się różni?
Lubię to! 1
321
32117 marca 2017 o 09:19
W każdym zawodzie są czarne owce, a nagonka na ks.Marka bo jest księdzem jest trochę nie na miejscu.Ten jad, który się tu leje, to rozumiem piszą sami idealni ludzie bez skazy.
Lubię to! 3
urszula
urszula16 marca 2017 o 16:20
Pedofilów należy karać i tym powinny zajmować się sądy. Niezależnie czy są księżmi, prawnikami, lekarzami czy nauczycielami. Film podany niżej ładny i ciekawy, ale można jeszcze wrzucić jakiś film o smokach na potwierdzenie tego, że one istnieją. Mocny argument - film fabularny :) Przytaczanie takich argumentów wprowadza dyskusję na tematy czy Odyseja Kosmiczna to obraz przyszłości czy wizja autorska, a problem o którym rozmawiamy istnieje i jest poważny. I należy z nim walczyć!
Lubię to! 0
filmowiec
filmowiec16 marca 2017 o 15:52
Polecam Spotlight. https://www.youtube.com/watch?v=mTeWdWa_tZk
Lubię to! 1
ks. Marek
ks. Marek15 marca 2017 o 18:34
Szanowni Państwo
Grzech pedofilii jest bardzo ciężkim i poważnym wykroczeniem. Każda osoba dopuszczająca się takiego przestępstwa powinna zostać bardzo surowo ukarana. Nie jest prawdą, że Kościół nie wyciąga konsekwencji wobec osób, które dopuściły się takiego przestępstwa. Odpowiednie dokumenty i wytyczne stwierdzają :
"nadużycia seksualne Kościół uznaje za ciężkie grzechy, domagające się jednoznacznych reakcji o charakterze dyscyplinarnym wobec osób, którym udowodniono popełnienie takich czynów, podjęcia uzdrawiającego dzieła pokuty, zarówno przez sprawcę jak i całą wspólnotę Kościoła, naprawienia wyrządzonych krzywd oraz dołożenia wszelkich starań, aby podobne sytuacje nie miały miejsca w przyszłości".
Niezależnie od pełnionej funkcji takie osoby są wydalane ze stanu kapłańskiego i poddane osądowi Polskich sądów.
Warto jednak zwrócić uwagę, że problem pedofilii nie dotyczy wyłącznie jednej grupy społecznej. Dlatego wszystkich powinno się traktować jednakowo. Czym innym jest pomówienie - sytuacje takie miały niestety miejsce, a czym innym rzeczywiste przestępstwa. W przypadku popełnienia przestępstwa nikt nie będzie krył duchownego. Proszę nie ulegać lewackiej propagandzie o nietykalności księży tylko kierować się faktami. Osoby winne ponoszą kary i konsekwencje swoich przestępstw.
Lubię to! 3
lew ak
lew akks. Marek15 marca 2017 o 21:18
Aż do przeniesienia do innej parafii włącznie 😎
Lubię to! 0
Terminator
Terminatorks. Marek15 marca 2017 o 21:57
Klecho, przeniesienie do innej parafii to jest właściwa kara za wykorzystywanie seksualne dzieci? Kpisz? :Powinni takich ludzi kastrować a potem wieszać na brzozie. Wasz biskup Michalik powiedział, że to wina dzieci. Dobre nie?
Lubię to! 1
Cyborg
CyborgTerminator15 marca 2017 o 22:42
Stanowisko księdza Marka jest przecież klarowna. Po co imputujesz mu coś, czego nie napisał?
Lubię to! 5
moje zdanie
moje zdanieTerminator16 marca 2017 o 07:36
A Pan szanowny Terminator jaki zawód wykonuje? Orientował się Pan jakie są statystyki? Może warto?
Po drugie okazuje Pan brak szacunku dla człowieka (btw jak pogardliwie można określić Pana zawód?), który jasno określa swoje zdanie i co ważne, nie odpowiada za grzechy innych ludzi. Może się Panu wydawać, że jest Pan "lepszy", ale brak szacunku i obrażanie osób, które nie są winne, jest podłożem innych grzechów, także pedofili, która zasługuje na szczególne potępienie. Ci, którzy się jej dopuszczają, także nie szanują innego człowieka... Życzę Panu, by w Wielkim Poście ćwiczył Pan okazywanie szacunku dla innych osób (przede wszystkim tych dookoła Pana), niezależnie od wyznawanej bądź niewyznawanej wiary. Może świat stanie się lepszy, bo inni ludzie wezmą przykład :) Od czegoś trzeba zacząć.
Lubię to! 5
TR
TRTerminator16 marca 2017 o 11:55
Terminator to zawó Pani Marto. Pogardliwie nazywacie mnie lewakiem, więc jesteśmy kwita. Jeżeli chodzi o szacunek do ludzi, to wy, prawacy brylujecie w jego braku :D W związku z postem, proponuje przemyśleć stosunek polskiego kościoła do sprawy pedofilii, do jurka owsiaka, działania tzw ojca dyrektora. Warto zwrócić uwagę do jakich podziałów w społeczenstwie doprowadziła wasza działalność.
Lubię to! 1
Telminatol
TelminatolTerminator16 marca 2017 o 15:31
Czytam i przecieram oczy ze zdumienia. Czy to aż tak wielki wysiłek przeczytać tekst ze zrozumieniem???
Poziom dyskusji polegający na obrażaniu i myleniu tematów. Pewnie Kościół winny jest zaćmienia słońca i suszy w Afryce :) Ogarnij trochę albo poproś kogoś żeby dokładnie wytłumaczył ci o czym ten tekst.
Lubię to! 2
moim zdaniem
moim zdaniemTerminator17 marca 2017 o 07:15
niestety, niektórzy są zbyt zaślepieni, by nie widzieć, że sami dzielą i judzą nawet pisząc posty o pedofil pod artykułem mającym inny temat tylko i wyłącznie dlatego, że ten artykuł napisał ksiądz. Nikt tu Pana Terminatora nie nazwał osobiście lewakiem, a on z pogardą wypowiada się o Księdzu Marku tylko dlatego, że jest księdzem... Najlepiej widzieć u kogoś belkę itd... i nie poczuwać się, że jednak ze mną coś jest nie tak... Stosunek kościoła do pedofilii wytłumaczył ks. Marek, prawo w teorii powinno dotyczyć wszystkich jednakowo i nie powinno być w nim świętych krów (tak samo dotyczy to księży jak i Jurka Owsiaka), a niestety tak nie jest jak się popatrzy na orzecznictwo. PS. Marta to śliczne imię :)
Lubię to! 2
jaworzanin
jaworzanin15 marca 2017 o 17:44
Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że ci grzesznicy nie chodzą do kościoła, albo chodzą tam w "interesach", więc Słowo Boże do nich nie dociera. Może warto by pomyśleć jak zrobić, aby to Słowo Boże do nich dotarło-tak jak to robił Jezus wychodząc ze świątyni do ludzi, rozmawiając z nimi-dla dobra tych grzeszników i ludzi, których krzywdzą.
Lubię to! 6
POlak
POlak15 marca 2017 o 16:06
Księże, łatwo przychodzi Ci pisanie gładkich frazesów. Może zatem oświecisz mnie i powiesz gdzie jest etyka i uczciwość w stosunku kościoła do księży pedofilów. Ciekaw jestem też, czy człowiek który brał udział w rzeziach w Rwandzie a obecnie pełni ważną rolę w waszej organizacji, to przyłąd etyki i uczciwości kościoła.
Lubię to! 1
rotfl
rotfl15 marca 2017 o 13:00
A nawet jeżeli z własnego doświadczenia, to co? :D
Lubię to! 0
Reklama
Polak
Polak15 marca 2017 o 12:04
rotfl, osądzasz PO sobie ?
Lubię to! 1
123
12315 marca 2017 o 11:31
okres godowy 😂😂😂 made my day!
Lubię to! 0
eryk
eryk15 marca 2017 o 10:52
rotfl czy za chwilkę będziesz rozdawał sianko ... ups sorry zajączki przy kościele? :):):)
Lubię to! 6
rotfl
rotfl15 marca 2017 o 09:51
a w wielki post ministranci są pod ochroną czy normanie okres godowy :D
Lubię to! 0
GG
GGrotfl15 marca 2017 o 10:37
Ale zabawne, boki zrywać... Chyba że z własnego doświadczenia czerpiesz.
Lubię to! 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.