Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy


ks. dr Marek Kluwak

Wielki Post

Tradycyjnie już w środę popielcową posypiemy głowy popiołem uznając naszą słabość oraz chęć skruchy i poprawy. Ten dzień to także dzień postu, umartwienia i pokuty.

fot. Paweł Sasiela ©

W środę popielcową obowiązuje post ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych powinniśmy także ograniczyć ilość posiłków. Nastawieniu duchowemu powinno towarzyszyć umartwienie zewnętrzne.

Czas Wielkiego Postu w naszej polskiej tradycji kojarzy się przede wszystkim z aspektem pasyjnym, czyli związanym z rozpamiętywaniem męki Chrystusa. Stąd obecne w tym czasie nabożeństwa pasyjne: droga krzyżowa i gorzkie żale. W każdy piątek zgromadzimy się w kościołach, aby razem z Chrystusem wyruszyć w jego drogę wiodącą na kalwarię. Przechodząc czternaście stacji będziemy chcieli zanurzyć się w cierpieniu i męce ofiarowanej za nasze grzechy. Zaś w każdą niedzielę zaśpiewamy gorzkie żale, które wpisane są na stałe w polską pobożność ludową. To piękne nabożeństwo jest rozważaniem męki Jezusa oraz spotkaniem z jego Bolesną Matką.

Okres Wielkiego Postu to także czas pokuty. Poprzez: post, modlitwę i jałmużnę mamy prostować ścieżki naszego życia. Więcej czasu poświęconego na lekturę Pisma św., zauważenie potrzebujących i zepchniętych na margines życia, ma nas otwierać na Bożą łaskę.

Warto jednak mieć świadomość, że czas Wielkiego Postu to przede wszystkim czas, w którym powracamy do sakramentu chrztu świętego i łaski udzielonej nam przez jego przyjęcie. Aspekt chrzcielny Wielkiego Postu bardzo często jest pomijany lub mało obecny, a jest on najważniejszy.

Sam Wielki Post powstał, jako czas przygotowania katechumenów do przyjęcia sakramentu chrztu. W pierwszych wiekach Kościół udzielał tego sakramentu wyłącznie dorosły. Wymagało to przygotowania się poprzez uczestnictwo w słuchaniu Słowa Bożego oraz tzw. skrutiniach, czyli rozmowach z biskupem o wierze i postępach w poznawaniu Chrystusa. Proces ten trwał kilka lat, aby zakończyć się uroczystym przyjęciem chrztu w Wigilię Paschalną podczas sprawowanych obrzędów.

W późniejszych wiekach przyjęła się praktyka chrztu dzieci. W związku z tym czas Wielkiego Postu zatracił swoje pierwotne znaczenie, jako przygotowanie do chrztu. Jednak w nauczaniu Kościoła i praktyce nadal był czasem powrotu do chrzcielnego źródła, aby odnawiać w sobie łaskę sakramentu wiary. Dlatego dobre przeżycie Wielkiego Postu ma zaowocować w nas odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych w Wigilię Paschalną, kiedy z zapalonymi świecami potwierdzimy wiarę w Jezusa Chrystusa.

Warto w czasie wielkopostnym zwrócić uwagę nie tylko na post i mękę Jezusa, ale odnowić w sobie łaskę sakramentu chrztu. Warto sprawdzić, jeżeli nie mamy takiej wiedzy, kiedy zostaliśmy ochrzczeni, gdyż był to dzień naszych narodzin dla Kościoła. Przez chrzest staliśmy się dziećmi Boga i dziedzicami jego obietnic. Świętowanie rocznicy chrztu powinno być tak samo ważne jak świętowanie rocznicy narodzin.

Przy okazji powracania do łaski sakramentu chrztu powinniśmy mieć świadomość, że każde świętowanie imienin jest także świętowaniem chrztu. Przed przyjęciem tego sakramentu kapłan pytał najpierw rodziców, jakie imię wybrali dla swojego dziecka. Po uzyskaniu tej informacji udzielił chrztu nadając imię oraz sprawiając za łaską Bożą, że otrzymaliśmy nowe życie przez wodę i Ducha Świętego. Chrzest był zatem także nadaniem nam imienia. Obchodzenie imienin jest więc powrotem do tamtych wydarzeń.

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

lolo
lolo10 lutego 2016 o 20:36
po co mam sie umartwiać , pościć i pokutować ... życie jest piękne i szkoda tracić czasu na troski :-) tylko szkoda że kościół tego nie rozumie i chce na siłę zrobić z nas potulne baranki .. cóż pozostawiam artykuł do własnych przemyśleń . pozdr
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.