Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rok-Stol - stolarstwo

Warsztat refleksyjny - LGD podsumowało rok 2018

27 lutego br. w Pensjonacie „Pod Gruszą” w Starej Kraśnicy odbył się Warsztat Refleksyjny, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”.

© Materiał prasowy

Celem spotkania było podsumowanie minionego roku pod kątem wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2023 dla Partnerstwa Kaczawskiego oraz działań Stowarzyszenia i pracy biura LGD. Lokalna Grupa Działania jest zobowiązana do monitoringu i ewaluacji realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju, m.in. poprzez przeprowadzenie na początku każdego roku Warsztatu Refleksyjnego, z którego rekomendacje muszą znaleźć się w sprawozdaniu rocznym z poziomu osiągniecia poszczególnych wskaźników.

W warsztacie wzięło udział 18 osób, a wśród nich Wiceprezes Stowarzyszenia LGD - pani Anna Rabska, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego i opiekun LGD – pani Barbara Chrzan, pani Dorota Goetz – Prezes Dolnośląskiej Sieci Partnerstw LGD, Dyrektor biura LGD i członek Zarządu LGD – pani Gabriela Męczyńska. Ponadto w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Rady LGD: pani Żaneta Klonowska - przewodnicząca Rady, pan Marek Janas – wiceprzewodniczący Rady oraz pani Marzena Szkutnik – Sekretarz Rady, a także członek Komisji Rewizyjnej – pan Maciej Zawierucha.

Swój czas na podsumowanie dotychczasowej pracy LGD znaleźli również beneficjenci dotychczasowych naborów i osoby reprezentujące organizacje pozarządowe z terenu Partnerstwa Kaczawskiego oraz przedstawiciele samorządów: pani Joanna Smolińska-Kramarz, pan Norbert Wiśniak, pan Edward Tęcza, pani Jolanta Sałek, pani Bogusława Rudnicka, pani Barbara Olszowa, pan Jan Olszowy, pan Mateusz Bomok, pani Edyta Skiba oraz pracownik biura LGD – Marta Cieślak.

Moderatorem warsztatów był Pan Mariusz Wachowicz z Warszawy, socjolog, specjalizujący się w ewaluacji oraz projektach dotyczących satysfakcji, badaniach organizacji oraz badaniach służących budowaniu dokumentów strategicznych. W toku warsztatów i dyskusji poruszono wiele ważnych tematów, m.in.: realizacja finansowa i rzeczowa Lokalnej Strategii Rozwoju, jakość wybranych projektów, zastosowane kryteria wyboru operacji, przyjęty system wskaźników, procedury naboru, wyboru i realizacji projektów, skuteczność działania biura LGD i inne.

Dziękujemy pani Joannie Smolińskiej-Kramarz, właścicielce Pensjonatu „Pod Gruszą” za bardzo miłe przyjęcie uczestników i sprawną organizację. Miejsce warsztatu refleksyjnego nie było przypadkowe – chcieliśmy pokazać naszym członkom i zaproszonym gościom jeden z efektów wdrażania LSR jakim jest nowo wyremontowana, przepiękna sala przy Pensjonacie pod Gruszą w Starej Kraśnicy.
Podsumowując 1 kamień milowy, tj. pierwszy etap realizacji naszej strategii, LGD Partnerstwo Kaczawskie może pochwalić się bardzo wysokim poziomem wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na wsparcie realizacji operacji w ramach LSR w latach 2016-2018. Okazuje się, że z 9 050 000 zł, które zostały przeznaczone w poszczególnych naborach w tym okresie, aż na 7 843 787,89 zł podpisano umowy w wybranymi beneficjentami, co daje zakontraktowanych środków aż ponad 86 %. Równie wysoko wygląda sytuacja z poziomem osiągnięcia wskaźników z poszczególnych celów i przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji w latach 2016-2018. Z 14 wskaźników aż 12 mamy osiągnięte na poziomie 100 %, a tylko dwa z nich na poziomie odpowiednio 77,78 % oraz 93,75 % i wynikają tylko i wyłącznie z faktu przedłużającej się weryfikacji wniosków w urzędzie marszałkowskim.

Ponadto zaplanowane w wysokości 4 900 000 zł środki finansowe z przeznaczeniem na utworzenie / utrzymanie miejsc pracy w ramach LSR wykorzystano na poziomie 3 808 132 zł, co daje nam równie wysoką wartość – 77,72% planu.

Realizując w tak wysokim stopniu wskaźniki finansowe i rzeczowe zaplanowane w strategii nasza LGD spełnia wszystkie wymogi, aby starać się o bonus zagwarantowany w §8 umowy ramowej, który pozwala na wnioskowanie o max. 60 % dotychczas pozyskanych środków na wdrażanie LSR. W naszej sytuacji daje to kwotę dodatkowych nawet 6 mln zł na rozwój przedsiębiorczości w Krainie Wygasłych Wulkanów. Jednakże z informacji przekazanych przez Urząd Marszałkowski już dziś wiemy, że fundusze przeznaczone na dodatkowe premie dla LGD są bardzo małe bo sięgają około 60-80 mln zł na cały kraj. Już dziś wiadomo, że na 330 LGD w kraju około 100 spełniło warunek nagrody, z czego w województwie dolnośląskim na 17 LGD tylko 8, w tym MY.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.