Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

Upamiętnili rocznicę powstania Armii Krajowej

Przedstawiciele Klubu "Gazety Polskiej" w Jaworze, podobwodu jaworskiego Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej oraz władz samorządowych upamiętnili 76 rocznicę utworzenia Armii Krajowej.

© Paweł Sasiela

Największa na świecie podziemna armia, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i Związek Sowiecki, powstała 14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego.
 
W rocznicę tych wydarzeń przedstawiciele Klubu "Gazety Polskiej" w Jaworze, podobwodu jaworskiego Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej oraz władz samorządowych upamiętnili żołnierzy Armii Krajowej walczących na frontach II wojny światowej, składając symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem znajdującym się na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen oraz pod ufundowanym przez kibiców symbolicznym pomnikiem jaworskich Żołnierzy Wyklętych.
Reklama

Komentarze (2)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

lwów
lwów14 lutego o 19:53
Przysięga żołnierzy wstępujących w szeregi AK:
"W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.
Tak mi dopomóż Bóg."

Przyjmujący przysięgę odpowiadał :

"-Przyjmuję Cię w szeregi Armii Polskiej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą.
Zdrada karana jest śmiercią."...
Żołnierze Armii Krajowej wyznawali tradycyjne wartości polskiego żołnierza.
Bóg! Honor! Ojczyzna.
I rota ich przysięgi to wszystko ujmowała.Lubię to! 2
lwów
lwówlwów16 lutego o 10:09
Mam pytanie do admina tego portalu: dlaczego nie został opublikowany mój post dotyczący historii powstania Armii Krajowej, ale nie tylko. Przeszkadza to że piszę prawdę ? Kłaniam się i liczę na odpowiedż.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.