Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Uciekał wieczorem przed policją z wyłączonymi światłami

W ręce jaworskich policjantów po wieczornym pościgu wpadł kierowca, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej.

Zdjęcie ilustracyjne © Zdjęcie ilustracyjne

Mężczyzna siedzący za kierownicą Renault, na ul. Kuzienniczej najpierw niezgodnie z przepisami używał świateł przeciwmgłowych, a w trakcie ucieczki wyłączył wszystkie światła, aby zgubić ścigający go radiowóz. Po zatrzymaniu okazało się, że kierowca nigdy nie posiadał prawa jazdy, a jego samochód nie miał ważnego przeglądu. Teraz drogowy przestępca odpowie nie tylko za jazdę bez uprawnień, lecz również za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej. Czyn ten stanowi bowiem przestępstwo, a nie wykroczenie, za które grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę na ul. Kuzienniczej w Jaworze, kiedy policjanci jaworskiej drogówki postanowili zatrzymać do kontroli kierującego Renault. Siedzący za kierownicą tego samochodu mężczyzna poruszał się bowiem swoim samochodem z włączonymi światłami przeciwmgłowymi pomimo normalnej przejrzystości powietrza. Kierowca tego pojazdu widząc radiowóz i sygnały dawane  przez funkcjonariuszy do zatrzymania najpierw zwolnił, sygnalizując chęć zatrzymania a następnie gwałtownie przyspieszył. Mundurowi podjęli więc pościg za uciekającym samochodem. Kierujący Renault pomimo, wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie zamierzał się zatrzymać i poddać kontroli drogowej, uciekając ze znaczną prędkością ulicami miasta i łamiąc liczne przepisy. W pewnym momencie, po wjechaniu w jedną z ulic zgasił światła swojego pojazdu i kontynuował ucieczkę licząc, że zgubi policyjny pościg. Pomylił się, gdyż po kilkuset metrach został zatrzymany.

Wtedy okazało się, że za kierownicą Renault siedział 24-letni mieszkaniec gminy Męcinka. Nie zatrzymał się on do kontroli, gdyż nigdy nie miał prawa jazdy. Dodatkowo okazało się, że samochód, którym się poruszał nie miał ważnych badań technicznych. 24-latek próbował tłumaczyć się, że nie zatrzymał się, gdyż nie zauważył policjantów. Dlaczego jednak uciekał przed ścigającym go radiowozem i to z wyłączonymi światłami, tego już wyjaśnić nie potrafił.

Teraz podejrzewany za swoje czyny odpowie przed sądem. Zgodnie z nowym przepisami, za popełnione przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy nowe przepisy:

- Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
- Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
- Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
- Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
- Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
- Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
- W prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.
__________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
kom. Kordian Mazuryk
tel. 603 039 942

Reklama

Komentarze (3)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

zx
zx22 listopada 2017 o 06:51
Brawo, jeszcze by mogli czesciej wieczorami na wroclawskiej stawac bo *** jest o wiele wiecej w Jaworze...
Lubię to! 4
ciekawy
ciekawy21 listopada 2017 o 07:10
któż to ?
Lubię to! 4
jaworzanin
jaworzaninciekawy21 listopada 2017 o 09:47
Kretyn.
Lubię to! 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.