Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

„Świat to teatr…”, czyli... licealiści w teatrze

W czwartek i piątek 15 i 16 lutego - w ramach przyjętego szkolnego programu edukacji humanistycznej - odbyły się dwie wycieczki przedmiotowe (klas II B, I B i II C) do Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

© materiał prasowy

Ich celem było spotkanie z trudną i wymagającą twórczością Fiodora Dostojewskiego, a dokładnie z współczesną wizją powieści „Biesy”, wyreżyserowaną przez dyrektora teatru Jacka Głomba.

W przygotowywanym na teatralny jubileusz spektaklu, ze scenografią Małgorzaty Bulandy, muzyką Bartosza Straburzyńskiego i ruchem scenicznym Witolda Jurewicza, na scenie uczniowie mogli zobaczyć  cały aktorski zespół legnickiego teatru, a także gościnnie Grzegorza Wojdona oraz wychowanka legnickiego Klubu Gońca Teatralnego Macieja Rabskiego. Aktorzy, jak twierdzą uczniowie, w każdej z postaci bohaterów "Biesów" pokazali coś szatańskiego. To właśnie spowodowało, że sztuka była  wyrazista, zrozumiała i niezwykle ciekawa.

Uwagę młodych widzów zwróciła również scenografia, która sprawiała wrażenie, że akcja dzieje się poza czasem. Należy również dodać, że Dostojewski to nie tylko zaangażowany pisarz polityczny i społeczny: to także mistrz psychologii, niezrównany portrecista, twórca fascynujących, niejednoznacznych bohaterów. Dlatego też legnickie „Biesy” (słowo jest słowiańską personifikacją złego ducha, demona zła, diabła) to nie socjologiczny traktat ani kronika kryminalna, ale pełna pasji walka charakterów, spektakl gęsty od emocji i znaczeń.

Nie jest to tylko brutalnie szczera opowieść o politykach i myśli społecznej dziewiętnastowiecznej Rosji, ale przede wszystkim ponadczasowe ostrzeżenie przed złem zaklętym w manipulujących jednostkami awanturniczych i bezwzględnych nosicielach idei powszechnego szczęścia dla wszystkich. Jednocześnie to niemal prorocza zapowiedź totalitarnych koszmarów XX wieku.

Właśnie tej wiedzy i takich doznań dostarczyła uczniom I Liceum lekcja w Teatrze Modrzejewskiej, w której uczniom towarzyszyły panie Anna Łukaszewska, Monika Białek, Agnieszka Węgiel, Renata Aleksiuk i Anna Gaździcka.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.