Logo Jawor24h.pl
Reklama
Psychelab Jawor - Badania Psychologiczne

Samochody zabytkowe i ich ubezpieczenie – sprawdź, co musisz wiedzieć

Klasyczne auta wciąż pozostają w modzie, a ich miłośników jest coraz więcej. Jedni inwestują w tego typu samochody ze względu na hobby, dla innych jest to swego rodzaju inwestycja.

© Materiały prasowe

W końcu na nietypowym modelu zabytkowego pojazdu, z ciekawą historią, można zarobić więcej, niż przyniosą nam pieniądze odłożone na lokacie. Czy auto na żółtych tablicach to opłacalna inwestycja? Jak specyfika takiego pojazdu wpływa na koszty utrzymania i cenę ubezpieczenia?

Jak ubezpieczyć klasyka?

Oczywistością jest, że nie każde auto może zyskać miano zabytku. Aby tak się stało samochód musi spełnić kilka wymogów. Jednym z nich jest wiek – auto musi mieć minimum 25 lat i od 15 ten konkretny model pojazdu nie może być produkowany. Ponadto musi być przynajmniej w 75 proc. zgodny z oryginałem, jeśli chodzi o to co skrywa pod maską. Ważna jest też opinia rzeczoznawcy, która zostaje wydana po oględzinach pojazdu.

W momencie, gdy nasz samochód zostanie wpisany do rejestru samochodów zabytkowych, możemy korzystać z możliwości, jakie z tego tytułu płyną. Jedną z korzyści jest Classic car insurance (szczegóły na stronie https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/) – ubezpieczenie dla klasyka. Nie jest to zwykłe ubezpieczenie, ponieważ można je wykupić na potrzebny nam okres użytkowania pojazdu. Musi to być minimum miesiąc, ale możemy wybrać okres 3 miesięczny czy półroczny. Nie trzeba więc płacić wtedy, gdy samochód stoi w garażu. Na całym świetnie funkcjonuje wiele firm, które mają w swojej ofercie pakiety polis dla samochodów zabytkowych. W Wielkiej Brytanii jest to np. Lancaster Insurance. Także w Polsce są towarzystwa ubezpieczeniowe gotowe objąć ochroną klasyki.

Pamiętaj o przeglądzie technicznym

Świeżo upieczeni właściciele samochodów zabytkowych często nie wiedzą, że ich obowiązkiem jest przeprowadzenie przeglądu technicznego, z tym, że mogą zrobić go jednorazowo i nie musi być on powtarzany przez kolejne lata pod warunkiem, że pojazd nie uczestniczył w wypadku drogowym. Ponadto jeśli pojazd jest sprowadzony z zagranicy, na jego nowym właścicielu nie ciąży obowiązek dostosowania go do polskich wymogów technicznych, co mogłoby znacznie obniżyć jego wartość.

Czy warto zarejestrować samochód jako zabytek? Jeśli chodzi o kwestię przeglądu czy ubezpieczenia odpowiedź brzmi – tak, jeśli jednak planujesz w przyszłości większe naprawy lub chcesz wykorzystywać pojazd w celach zarobkowych, nałożone na auto miano zabytku ściągnie na Ciebie pewne ograniczenia. 

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.