Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rok-Stol - stolarstwo

Rozmawiali o ul. Limanowskiego na powiatowej sesji

Najważniejszym punktem XXVIII Sesji Rady Powiatu Jaworskiego było przyjęcie budżetu na 2017 rok. Poruszono również temat remontu ul. Bolesława Limanowskiego w Jaworze.

Fot. Paweł Sasiela ©

W punkcie przewidzianym na interpelacje, wnioski i zapytania głos zabrał radny Mariusz Barański.

- Pozwoliłem sobie złożyć wniosek w sparawie przebudowy ulicy Bolesława Limanowskiego. Jest to droga wojewódzka numer 363, będąca w zarządzie powiatu jaworskiego. Mój wniosek dotyczyłby w pierwszej kolejności tego, że powinno odbyć się spotkanie informacyjne z właścicielami garaży znajdujących się przy tej ulicy, celem uwzględnienia ich sugestii i wniosków. Wiem, że takie sugestie były już przekazywane na ręce pana dyrektora Michała Lenkiewicza i jest stosowna korespondencja dotycząca tej materii, ale też apelowałbym do pana dyrektora, ażeby naprawdę dokładnie przyjrzeć się tej inwestycji. Ona ma być ostatecznie odebrana dopiero 30 kwietnia 2017 roku, więc jest jeszcze sporo czasu, żeby zlikwidować wszelkie usterki, które są dzisiaj widoczne, a także przychylić się do pewnych sugestii, które zgłaszane są m.in. przez właścicieli garaży przy ul. Bolesława Limanowskiego, a także przez mieszkańców, którzy zamieszkują przy tej ulicy.

Już dziś można stwierdzić, że w wyniku tej modernizacji powstały liczne niedogodności. Za płytka zatoczka autobusowa dla autobusów, stwarzająca realne zagrożenie w ruchu drogowym. Miałem okazję rozmawiać z kierowcą takiego autobusu. Busy się tam jeszcze mieszczą, ale autobus ma już z tym bardzo poważny problem. Poza tym, od wiaty do wejścia do busu czy autobusu jest swoisty tor przeszkód, ponieważ wiata znajduje się zdecydowanie poniżej tego chodnika, który stanowi integralną część zatoki autobusowej. Po prawej stronie jak wjeżdża się od kierunku mostu piotrowickiego znajduje się bardzo głęboki rów. W tym rowie dzisiaj znajdują się śmieci, plastikowe butelki, różne odpadki, ale też ten rów stanowi realne zagrożenie dla kierowców, pasażerów i samochodów. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia doszło do pierwszej kolizji z udziałem samochodu, który zjeżdżał do tych garaży. Została uszkodzona na szczęście tylko chłodnica i oba błotniki, ale kolizja taka faktycznie miała miejsce.

Brak murków oporowych na przepustach sprawia, że zwykłe chuligańskie zabiegi mogą sprawić, że ten cały przepust zostanie w ciągu kilkunastu minut zniszczony. Te odpływy, które mają tam odprowadzać deszczówkę do rzeki Nysa Szalona są zrobione nie wiem czy zgodnie ze sztuką budowlaną, ale to polega na tym, że któryś z robotników kilka razy wbił szpadel w ziemię i w ten sposób wykonał odpływ. Od strony Osiedla Piastów można stwierdzić, że są zbyt wysokie krawędzie jezdni. Stanowi to też zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu. Studzienki kanalizacyjne znajdujące się na tej ulicy położone są poniżej powierzchni jezdni. Całość tej inwestycji budzi też poważne zastrzeżenia pod względem estetycznym. Zwłaszcza od strony garaży. Myślę panie dyrektorze, że powinniście się spotkać z mieszkańcami, uwzględnić ich sugestie, a także uspokoić nieco atmosferę, bo ludzie są po prostu zdezorientowani i zdenerwowani - mówił Mariusz Barański.

Radnemu odpowiedział starosta Stanisław Laskowski.

- My tylko zarządzamy tą drogą wojewódzką na podstawie podpisanego porozumienia. Również wykonujemy zadania inwestycyjne i remontowe zatwierdzone przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei. Nie możemy wprowadzać żadnych zmian, odstępstw do projektu zatwierdzonego przez DSDiK. Tam są fachowcy, pracownicy, którzy analizują przedstawione projekty i zatwierdzają je. Skoro zostało to zatwierdzone, to my nie mogliśmy wprowadzić żadnych odstępstw.

Moją własną dygresją jest to, że jednym z pierwszych telefonów, które otrzymałem po pierwszym etapie realizacji ścieżki pieszo-rowerowej do Myśliborza, oprócz podziękowań, to była uwaga jednego z mieszkańców, że jest niebezpiecznie. Byłem zaskoczony, bo jak nie było ścieżki było bezpiecznie, a jak wykonaliśmy pierwszy etap to było niebezpiecznie. Zapytałem w jaki sposób jest niebezpiecznie. Bo nie ma świateł, nie ma oświetlenia. Wcześniej jeżdżono drogą i było bezpiecznie, a w tej chwili jest oddzielna ścieżka pieszo-rowerowa, gdzie rowerzyści mogą oddzielnie spokojnie się przemieszczać, jest niebezpiecznie. Tak samo jest w tym przypadku. Proszę sobie przypomnieć jak wyglądało to miejsce wzdłuż garaży. To było jedno wielkie rozlewisko. Tam nie można było przejść suchą stopą, już nie mówiąc o tym, że wzdłuż tej drogi parkowały jeszcze samochody ciężarowe powodujące niebezpieczeństwo. Dzisiaj te samochody nie mogą tam parkować z naturalnej przyczyny, ponieważ został tam wykonany rów, który będzie odprowadzał wodę. Poza tym, do tej pory był tam przystanek na żądanie, gdzie nie było w ogóle zatoczki i było bezpiecznie. Kiedy również z mojej inicjatywy powstała, bo ja sugerowałem, żeby zrobić tam chociaż małą zatoczkę, żeby pojazd mógł lekko tam zjechać i by ludzie mogli bezpieczniej wsiadać do tego pojazdu, to dzisiaj się mówi, że jest niebezpiecznie. Pytam się czy wcześniej było bezpieczniej czy dzisiaj jest bardziej bezpiecznie? Oczywiście nie chciałbym tego komentować, bo użytkownicy garaży mają uzasadnione wątpliwości czy oczekiwania, ponieważ pojawiły się pewne trudności, ale one wynikają z pewnych rozwiązań zatwierdzonych przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei.

Z tego co rozmawialiśmy z panem dyrektorem Lenkiewiczem, przekazał mi, że już jest po wstępnych rozmowach z dyrektorem DSDiK i w najbliższym czasie odbędzie takie spotkanie. Będzie chciał przedstwić tę propozycję i uwagi zgłoszone przez mieszkańców, użytkowników garaży. Jeżeli ze strony DSDiK będzie możliwość wprowadzenia pewnych rozwiązań, to oczywiście jak najbardziej będzie z naszej strony wola, żeby takie rozwiązania wprowadzić. Natomiast nie chciałbym, żebyśmy jako powiat spotykali się z mieszkańcami i obrywali za coś co nie jest naszym zadaniem. My tylko wykonujemy na podstawie zatwierdzonej dokumentacji. Możemy jak najbardziej, jeżeli ze strony DSDiK będzie taka wola, wprowadzić rozwiązania które pomogą spełnić oczekiwania mieszkańców. Wtedy będzie z naszej strony możliwość spotkania się z mieszkańcami i wyjaśnienia tych kwestii. Na dzień dzisiejszy nie ma podstaw żeby się spotykać, bo nie my jesteśmy decydentem w tej kwestii. Jeżeli otrzymamy jakiś pozytywny sygnał ze strony DSDiK, że istnieją możliwości rozwiązania problemu, spotkamy się z mieszkańcami i bedziemy chcieli porozmawiać czy istnieje możliwość wprowadzenia tych rozwiązań.

Tak jak powiedział radny Mariusz Barański, to zadanie jeszcze nie zostało zakonczone, ponieważ jest tam jeszcze kilka rzeczy do uzupełnienia, ale oczywiście w uzgodnieniu z DSDiK, że zakończenie nastąpi w późniejszym terminie, gdy będą pozwalały na to warunki pogodowe. Na pewno nie uciekamy od tego, że są pewne utrudnienia, ale jest bardziej bezpiecznie niż było poprzednio - odpowiadał starosta Stanisław Laskowski.

Ponadto podczas sesji przyjęto sprawozdania z prac komisji oraz plany pracy komisji rady na rok 2017. Radni poza uchwałą budżetową, podjęli też uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2016 rok, w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Jaworskiego na lata 2016-2020 oraz w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Jaworskiego na lata 2017-2021. 

- Chciałbym podziękować za uchwalenie budżetu na 2017 rok jednogłośnie. Myślę, że spełniło się jedno z moich życzeń świątecznych. W imieniu Zarządu Powiatu Jaworskiego chciałbym jednoznacznie zadeklarować, że te środki będą bardzo mądrze i rozsądnie wydawane. Trzeba pamiętać, że to co robimy jest bardzo odpowiedzialne. Będziemy podejmować również wszelkie starania o pozyskanie środków zewnętrznych i maksymalnie realizować te zadania, które są oczekiwane przez mieszkańców naszego powiatu - podkreślał starosta Laskowski.

Na zakończenie sesji przewodniczący Rady Powiatu Jaworskiego złożył wszystkim życzenia wszelkiej pomyślności na 2017 rok. 

 

Relacja z przyjęcia budżetu powiatu na przyszły rok:

(Film) Budżet starostwa uchwalony

 

Reklama

Komentarze (15)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Maria do Gregory
Maria do Gregory6 stycznia 2017 o 19:59
Gregory dlaczego jesteś odrobinkę uszczypliwy ? Taka jest prawda. Chodnic na ulicy Wrocławskiej woła o ratunek. Jeszcze ktoś zlamie nogę i będzie kłopot. Bera winien zlecić naprawę tego chodnika. Dla dobra nas mieszkańców. Nie dla starosty.
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
maria
maria4 stycznia 2017 o 18:27
Niech Bera wreżcie zrobi chodnik przy ul. Wrocławskiej, bo strach tędyj chodzić
5 Lubię to: 5
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
...
...maria4 stycznia 2017 o 19:39
i skarbnik będzie miała "prościutto" do domu
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Gregory
Gregorymaria5 stycznia 2017 o 13:05
to chodź "owędyj"... A jak ta ulica podlegała pod Starostwo to ci nie przeszkadzał brak chodnika?!
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
praktyka a estetyka
praktyka a estetykamaria5 stycznia 2017 o 13:26
Ludziom skwerki nie przeszkadzały a są robione. Kapiące dachy, wyboiste chodniki, dziurawe drogi, brud w mieście im przeszkadzał i przeszkadza. Ponoć remont skwerków ma poprawić estetykę w mieście a tym czasem w samym centrum miasta sam ratusz i miejsce dla rowerów pod balkonem burmistrza oblepione są ptasimi gołębiami.
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
polskie przysłowie
polskie przysłowiepraktyka a estetyka5 stycznia 2017 o 13:28
"jak go widzą, tak go piszą"
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Brawo
Brawo4 stycznia 2017 o 18:26
Laskowski to klasa człowiek
7 Lubię to: 7
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
zgoda buduje
zgoda budujeBrawo4 stycznia 2017 o 19:44
w ogóle obaj starostowie są klasa-to jest dobra kadencja w starostwie
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
www
www3 stycznia 2017 o 09:33
W najnowszym numerze Kuriera Jaworskiego o tym piszą: "Remont krajowej „trójki” będzie kontynuowany. Droga krajowa nr 3 przebiega przez centrum Jawora i jest jedną z jego głównych arterii. Choć remont przebiega etapami, to nic nie wskazuje, aby jego dokończenie było zagrożone. W ubiegłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, będąca zarządcą drogi, wyremontowała odcinek drogi od zjazdu przy „Intermache” do skrzyżowania z ul. Limanowskiego. Teraz trwają przygotowania do rozpoczęcia
remontu kolejnych odcinków drogi."
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
RR
RRwww3 stycznia 2017 o 11:10
Napisali to bo wcześniej temat opisali w Wiadomościach24h. Okazało się, że Ruch Reanimacja ciągle walczył o drogę i wydaje się, że wywalczył. A to dzięki zaangażowaniu inspekcji transportu, która przeprowadziła na wniosek Reanimacji kontrolę i w jej wyniku zobligowała GDDKiA do remontu. W Kurierze też o tym pisali??
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
borus
borusRR5 stycznia 2017 o 11:20
To widać, że wkrótce będzie potrzebny remont zmodernizownej nawierzchni Limanowskiego i odcinka do Intermarche, bo dzień i noc jeżdżą TIRy z kamieniem z kamieniołomów. Najbardziej cierpią włazy kanałowe - jak zwykle zamontowane najtaniej.
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
mogra
mograwww6 stycznia 2017 o 19:28
Nie mam dostepu internetowego do artykułow NGJ - i tym jest gorsza gazeta -niedostepna dla zagranicy :-((((
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
borus
borus3 stycznia 2017 o 09:29
Witam
A co z dalszą modernizacją Limanowskiego ,Pl.Wolności,Dąbrowskiego? Czy GDDKiA odpowie na zapytanie?
Czy już sobie odpuścili?
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
jaworzanin
jaworzanin3 stycznia 2017 o 08:47
Oj biedny Jawor. sami fachowcy od 7-miu boleści.A gdzie jest Inspektor Nadzoru? Jakie wpisy w Dzienniku Budowy? Powinien znać sie na kanalizacji deszczowej, bo widać jakoś nie zauważył, że kratki ściekowe są usytuowane wyżej niż teren, Kto będzie modernizował po pierwszych opadach, kiedy będzie widać , że woda nie spływa do kratek? Nie ma dokumentacji niemieckiej ale wszyscy mieszkańcy pamietaja jak było - jeszcze przed I-szym przykryciem kocich łbów dywanikiem asfaltowym i zakryciem wielu kratek ściekowych. Przykładem jest skrzyżowanie Limanowskiego/Starojaworska. Wody opadowe stoją na jezdni.
Wykonawca nic nie wiedział o zabudowanym przez Niuemców taranie hydraulicznym(https://pl.wikipedia.org/wiki/Taran_hydrauliczny ) na początku Starojaworskiej - a była okazja wyczyszczenia. Cóż fachowcy od kanalizacji do bani.Woda opadowa zalewa piwnice okolicznych budynków, bo dziurawe kolektory.
Czas skończyc z prowizorką - zwłaszcza przy dalszej modernizacji Limanowskiego do Pl.Wolności.
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
też
teżjaworzanin3 stycznia 2017 o 13:09
przy Rapackiego robiony jest nowy chodnik, ale zatoczki przy tej okazji nie powstały-tam w ogóle nie ma zatoczki przy przystanku
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.