Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

Ptasi Trakt i Szlak Salamandry - nowe atrakcje turystyczne

„Ptasi Trakt” w Pogwizdowie i „Szlak Salamandry” między Jakuszową a Myśliborzem, to nowe atrakcje, nad którymi Urząd Gminy w Paszowicach pracuje już od wielu miesięcy.

Fot. Materiał prasowy © materiał prasowy

We wtorek, 9 maja br. wójt gminy Paszowice spotkał się w Pogwizdowie z sołtys wsi Anną Diduszko i prezesem koła wędkarskiego Piotrem Zagrodzkim, którzy będą współuczestnikami realizowanego projektu. Na spotkaniu ustalono szczegóły realizacji programu wokół Parku Peltzolda.

Stworzenie dwóch pieszych ścieżek edukacyjnych jest przedmiotem projektu pod nazwą „Pieszo po wiedzę” o wartości blisko 125 tys. zł., który w 85 procentach zostanie dofinansowany ze środków unijnych za pośrednictwem stowarzyszenia Euroregionu Nysa, a pozostałą kwotę dołoży gmina. Obie ścieżki będą pełniły funkcje informacyjno-edukacyjne, ale przede wszystkim turystyczno-promocyjne, co dla gminy Paszowice jest szczególnie istotne. Naturalne położenie, piękno krajobrazu, funkcjonująca już bogata baza turystyczna stawiają przed gminą konieczność dalszego rozwoju i zaspokajania oczekiwań coraz większej rzeszy turystów z Dolnego Śląska.

Jedna ze ścieżek o nazwie „Ptasi Trakt” powstanie wokół stawu w Pogwizdowie.

– Postawimy tam 3 tablice z treściami edukacyjnymi na temat ptactwa i drzew, nowe ławki z koszami na odpady, stojak na rowery, nową wiatę i ławostół w kształcie ptasiego gniazda oraz balustrady i kładkę przy brzegu stawu. Powstanie tam też ptasia stołówka z karmnikami o różnej wielkości oraz platforma na tafli wody z figurami ptaków – mówi wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda.

Z kolei na trasie prowadzącej od ośrodka „Salamandra” w Myśliborzu przez okolice wokół świetlicy wiejskiej w Jakuszowej i wzgórze Rataj powstanie „Szlak Salamandry”.

– Na trasie, którą oznaczymy charakterystycznym znakiem postawimy drogowskazy i kierunkowskazy, 11 tablic edukacyjno-informacyjnych, m.in. o salamandrze, bogactwie przyrodniczym i atrakcjach turystycznych regionu, pomost przy stawie oraz zestaw ław przy drodze rolnej. W lesie powstanie też punkt obserwacyjny salamandry i punkt widokowy na sąsiadujące powiaty i gminy. Jedną z najciekawszych atrakcji będzie labirynt z żywopłotu przy świetlicy w Jakuszowej. Tam też postawimy dużą wiatę z ławostołami – dodaje wójt.

Transgraniczny charakter projektu wymaga, aby wszystkie teksty zamieszczone na tablicach były w języku polskim i czeskim. W polsko-czeskiej wersji językowej zostanie też wydany folder promujący nowe atrakcje turystyczne gminy Paszowice. Obie ścieżki zostaną wyznaczone i zagospodarowane najpóźniej do końca września br.

- Zrealizowanie projektu, na który pozyskaliśmy środki w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 umacnia pozycję gminy Paszowice, jako lidera najbogatszej infrastruktury turystycznej w powiecie jaworskim - podkreśla wójt.

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

turysta
turysta10 maja 2017 o 22:04
pochwalam , ale zadbajcie o dojazd do Myśliborza , bo teraz nie ma komunikacji .
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.