Logo Jawor24h.pl
Reklama

Poznali historię rycerzy-rabusiów

W Muzeum Regionalnym w Jaworze odbył się kolejny wykład z cyklu "Poznajemy region". Tym razem tematykę rycerzy-rabusiów przedstawił prof. zw. dr hab. Wiesław Hładkiewicz.

© Paweł Sasiela

Rycerze-rabusie („Raubritterzy”) zapisali się na kartach historii księstwa legnickiego, świdnicko-jaworskiego oraz głogowskiego. Wykorzystując chaos gospodarczy i polityczny napadali na karawany kupców i plądrowali śląskie miejscowości. 

- Myślę, że wiedza na ten temat wśród mieszkańców Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej jest niewielka, dlatego staram się dzisiaj pokazać tę plejadę rycerzy-rozbójników, pokazując ich niecny proceder w historii Śląska, która miała przecież swoje blaski i cienie. Było też wiele blasków, więc ich działalność nie jest wyrwana z kontekstu, ale pokazuję, że wśród ludzi dobrej woli, byli także źli ludzie, którzy trudnili się łupieniem innych - mówił prof. zw. dr hab. Wiesław Hładkiewicz.

Słowo rabuś nie brzmi pozytywnie, a z pewnością nie kojarzy się z kimś pochodzącym z wyższych sfer. Tymczasem wielu z rycerzy-rabusiów pochodziło z rodów szlacheckich. W księstwie jaworskim byli to reprezentanci rodu von Schaffgotsch, czy von Zedlitz. Na terenie Dolnych Łużyc Hans von Griesen z Niwicy, a pod Legnicą słynny Czarny Krzysztof z Olszanicy. Z kolei w Puszczy Zgorzeleckiej na szlaku, którym transportowano sól, wełnę, futra, gobeliny oraz korzenne przyprawy kupców napadali Hans von Koetwitz oraz Fritsche Gradis. 

- Pochodzili oni z rodów szlacheckich, ale był to tylko wyimek działalności rodów szlacheckich, które odgrywały również bardzo pozytywną rolę w rozwoju kulturalnym i cywilizacyjnym Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej - dodawał dzisiejszy gość Muzeum Regionalnego w Jaworze. 

Zainteresowanych tematyką rycerzy rabusiów zapraszamy do jaworskiego muzeum, gdzie znajduje się poświęcona im ekspozycja, a także odsyłamy do literatury. Wśród nich praca prof. zw. dr hab. Wiesława Hładkiewicza "Wrota. Szkice dziejów Środkowego Nadodrza".

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.