Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Powiat Jaworski na 24 miejscu w kraju i 6 w województwie

Powiat Jaworski stawia na turystykę i są tego wymierne efekty.

© Materiały prasowe / Starostwo Powiatowe w Jaworze

Jak wynika z opublikowanej w grudniu 2017 r. informacji Główny Urząd Statystyczny (GUS) – „Analiza walorów turystycznych powiatów i ich bezpośredniego otoczenia”, Powiat Jaworski uplasował się na 72 miejscu w skali kraju pod względem wskaźnika atrakcyjności turystycznej (WAT), natomiast na 24 miejscu pod względem wskaźnika atrakcyjności kulturowej (WAK).

Biorąc pod uwagę Dolny Śląsk, wyżej znalazły się tylko – wg kolejności - powiat kłodzki, Wrocław, powiat jeleniogórski, Jelenia Góra oraz powiat świdnicki. To doskonała wiadomość dla wszystkich mieszkańców powiatu jaworskiego, jak również doskonała promocja oferty turystycznej naszego Powiatu.

 Cieszy fakt, że sukcesywna polityka Zarządu Powiatu, jak również wspólne działania podejmowane z pozostałymi samorządami oraz organizacjami pozarządowymi, jak choćby Stowarzyszenie Kaczawskie czy Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie", których jesteśmy członkiem – tak naprawdę, od kiedy jestem starostą – przyniosła tak znaczący skok Powiatu w skali całego kraju. Biorąc pod uwagę fakt, iż w Polsce jest 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu to wynik jest fantastyczny, a dla nas miłą niespodzianką – informuje starosta jaworski Stanisław Laskowski.

GUS opracowując analizę walorów turystycznych wziął pod uwagę wiele różnych czynników, które wpłynęły na bardzo wysokie miejsce Powiatu Jaworskiego. Bezwzględnie duży wpływ na miejsce w rankingu ma na pewno fakt współpracy i wspólnych inicjatyw społecznych – z LGD I Stowarzyszeniem Kaczawskim. Obie organizacje aktywnie wspierają swoich członków w realizacji zadań związanych z szeroko rozumianą turystyką i promocją, ale również z edukacją ekologiczną.

– Dzięki pozyskanym środkom unijnym oraz z budżetu państwa w ostatnich latach udało się nam utworzyć oraz doposażyć ponad 170 miejsc noclegowych (w Schronisko Młodzieżowe w Jaworze (70), Muchowie (49) oraz w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Bolkowie (41)). Jednak miejsca noclegowe to nie wszystko, dlatego inwestujemy również w edukację ekologiczną, ścieżki edukacyjne i pieszo-rowerowe oraz znaczne środki w infrastrukturę drogową, gdzie przez blisko 10 lat udało się wyremontować prawie 20% wszystkich dróg zarządzanych przez Powiat Jaworski. Drogami tymi turyści mogą dotrzeć do różnych urokliwych miejsc w powiecie jaworskim – rezerwatów przyrody: Wąwozu Myśliborskiego, Wąwozu Lipa czy Siedmica oraz innych ciekawych obiektów kulturowych – dodaje starosta jaworski.

Reklama

Komentarze (12)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

mieszkaniec Jawora 33
mieszkaniec Jawora 3316 marca o 00:03
Żal, że to nie burmistrza pochwalili.
Lubię to! 0
plastus
plastus12 marca o 19:58
gmina Paszowoce - lasy wokol, Bolkow - ladne okolice, Mecinka - lasy, Jawor - kosciol Pokoju, wiec to samorzady przyczynily sie do tego sukcesu a nie starosta, bo kazda z gmin promuje swoje walory
Lubię to! 3
~działo się
~działo się12 marca o 19:51
i malkontentom, narzekaczom i innym niezadowolonym Powiat zamknął usta :) heheheh. Niezależna analiza pokazała wszystko ! brawo Wy !
Lubię to! 4
tak jasne
tak jasne~działo się13 marca o 09:06
Główny Urząd Satyryczny i niezależna analiza hahahahaha
Lubię to! 1
turysta
turysta12 marca o 19:43
Jak widać praca i sumienność dają efekty ! Brawo Starostwo Powiatowe .
Lubię to! 2
były
byłyturysta13 marca o 09:30
co z ciebie za turysta... jakie brawo starostwo ?
jeśli byłeś na zamku w Bolkowie, widziałeś tam starostwo?
jeśli byłeś w wąwozie myśliborskim, widziałeś tam starostwo?
jeśli byłeś na Drodze Krzyżowej na Górzec, widziałeś tam starostwo?
jeśli byłeś w Dobkowie, widziałeś tam starostwo?
Jedno co widać, to właśnie ciężko pracujących entuzjastów, lokalnych pasjonatów, stowarzyszenia lokalne, i gdyby nie LGD i Stowarzyszenie Kaczawskie, które bez wątpienia jest prekursorem w propagowaniu dziedzictwa kulturowego naszego regionu, nie byłoby nic !
Starostwo no cóż, robi drogi i chodniki co zauważamy na tablicach przy drogach,
Lubię to! 2
Przypominajka
Przypominajkabyły13 marca o 13:50
Zauważ jeszcze inwestycje typowo turystyczne, które wykonało właśnie Starostwo. Schronisko w Jaworze, w Muchowie i Bolkowie - to łącznie ponad 100 miejsc noclegowych. Ścieżka rowerowa do Myśliborza to również ich robota. Starostwo również jest aktywnym członkiem wspomnianego LGD i wydało wiele publikacji, które promują nasz region.
Lubię to! 3
Anonim
Anonimbyły16 marca o 18:21
Ale to właśnie do LGD nasze starostwo aplikuje i pozyskuje środki na Muchów np. Schronisko i rowery.Więc brawa dla starosty bo zlotoryjski powiat nic nie działa w tym kierunku
Lubię to! 0
borus
borus12 marca o 19:23
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:wDjkW6EhtzMJ:https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5732/7/1/1/analiza_walorow_turystycznych_powiatow_i_ich_bezposredniego_otoczenia.docx+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
Lubię to! 0
borus
borus12 marca o 19:21


https://stat.gov.pl/z-prac-studialnych/opracowania-eksperymentalne/analiza-walorow-turystycznych-powiatow-i-ich-bezposredniego-otoczenia,7,1.html


Lubię to! 0
borus
borus12 marca o 19:14
Przedwojenny Jawor był bazą wypadową dla turystów. W centrum na każdej ulicy hotel z restauracją.
Przedgórze Sudeckie - rejon Myśliborza, Myślinowa to mnóstwo ścieżek turystycznych.
Wzgórze Rataj z pokładami diamentów, w lasach mnóstwo małych kopalń ( obecnie zasypanych) rzadkich minerałów.
Teren bogaty turystycznie ale obecnie wymagający dużych nakładów finansowych w celu umożliwienia realizacji ścieżek dla pieszych i rowerzystów - trasa od Wąwozu do Muchowa.
Obecnie więcej możliwości do zrobienia ma Męcinka, bo też działa.
Turystyka nie zarabia na siebie, więc Jawor nie ma szans na inwestycje w tej branży. Nie może konkurować z górskimi miejscowościami, bo tam turyści garną się cały rok.
Warto razem z Męcinką walczyć o zbiornik Słup - powrót terenów do gminy, bo tam jest duży potencjał dla turystyki, wypoczynku letniego.
Lubię to! 2
Anonim
Anonimborus16 marca o 18:23
Nie zgodzę się że tylko górskie gminy mają szansę na turystów ..W Mściwojowie przez zbiornik i wieże widokową coraz więcej turystów przyjeżdża
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.