Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Pierwszy finał dla jaworskiego licealisty

Łukasz Rębisz, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze, awansował do etapu centralnego olimpiady poświęconej losom żołnierza i dziejom oręża polskiego.

© materiał prasowy

„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”; rozgrywana w roku szkolnym 2017–2018 w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” - to tytuł olimpiady tematycznej adresowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych historią wojskowości. Jest ona trójstopniową olimpiadą przedmiotową, organizowaną zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej.

Jej celem jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego oraz roli i miejscu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w życiu narodu i państwa polskiego. Służy odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień uczniów, pobudza twórcze myślenie, uczy stosowania zdobytej wiedzy w praktyce, przygotowuje uczniów do studiów wyższych, a także do gotowości spełnienia obywatelskich obowiązków wobec państwa, w tym obowiązku obrony Ojczyzny. Uczeń uczestniczący w olimpiadzie musi wykazać się znajomością historii i geografii, biografii, wizerunków, analizy przemówień polityków i taktyki dowódców, organizacji wojsk i uzbrojenia żołnierzy, taktyki i analizy map oraz schematów bitew.

Organizatorem zawodów jest m.in. Centralna Biblioteka Wojskowa, Wojskowe Biuro Badań Historycznych,  Wydział Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Fundacja PZU oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W Województwie Dolnośląskim w zawodach rejonowych uczestniczyło 32 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy na etapie szkolnym uzyskali wymaganą liczbę punktów. 13 zakwalifikowało się do zawodów wojewódzkich, uzyskując co najmniej 60 % możliwych do zdobycia punktów. Odbyły sie one 8 marca.  

Po etapie wojewódzkim 9 awansowało do I części etapu centralnego z czego tylko troje,  to uczniowie szkół spoza Wrocławia. Wśród nich jest uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze Łukasz Rębisz, który  już 22 marca stanie przed kolejnym wyzwaniem - częścią pisemną zawodów centralnych.

Komisję Egzaminacyjną zawodów międzyszkolnych i wojewódzkich stanowili: przewodnicząca Justyna Madejska - wizytator Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty oraz członkowie: Krzysztof Widziński i Jacek Jędrysiak - pracownicy naukowi Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Opiekunem ucznia był Władysław Woźniakiewicz.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.