Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Piernikowe atrakcje Święta Chleba i Piernika 2017

Jawor raz w roku zamienia się w europejską stolicę piekarzy i piernikarzy podczas obchodów Święta Chleba i Piernika. Tegoroczne wydarzenie przypada w dniach 25-27 sierpnia.

Fot. materiały prasowe © materiał prasowy

Możemy spodziewać się bogactwa smaków i zapachów świeżo wypieczonego pieczywa oraz aromatycznych pierników. Nie zabraknie również niezwykle ciekawych pokazów oraz warsztatów obrazujących tradycje piernikarskie regionu, organizowanych przez Muzeum Regionalne w Jaworze. W centrum Rynku, podobnie jak w ubiegłym roku, w sąsiedztwie siedziby Informacji Turystycznej na dzieci i dorosłych czekać będą atrakcje „Piernikowa”. W tym roku przyjadą do nas wystawcy z Polski i Republiki Czeskiej.W programie:

Pracownia Piernika Artystycznego – Wilków: piernikowe dekoracje

Piernik Wrocławski: degustacja i piernikowe pamiątki

Piernikarnia Śląska - Niemcza: warsztaty wypieku pierników

Muzeum Regionalne w Jaworze - piernik świętomarciński - warsztaty

Słodka Chatka – Trzcińsko: warsztaty lukrowania pierników

Pierniki z Oleśnicy – pierniki pszenno-żytnie

Muzeum Toruńskiego Piernika – smaki polskie: pokazy i degustacja

Pierniki Bardzkie – pokaz rzeźbienia drewnianych form

Oldrich Kvapil – Czechy:  warsztat mistrza form piernikarskichgramie.

 

Dzięki programowi, przygotowanemu przez Muzeum będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach wypieku pierników jaworskich i pierników niemczańskich. Uczestnicy warsztatów mogą przekonać się jak wyglądała praca w piekarni i jak odbywała się produkcja pierników przygotowywanych w tradycyjnym piecu. W oparciu o dawne receptury można będzie własnoręcznie przygotować wypieki z tradycyjnych form piernikarskich. Jedną z form będzie wizerunek średniowiecznego patrona miasta Jawora, św. Marcina. Dla turystów w siedzibie Informacji Turystycznej w Rynku przygotowane będą pamiątki i wyroby rękodzieła lokalnych twórców. Będzie tu można również nabyć jaworskie pierniki.

Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczestników jest prezentacja wyrobów piernikarskich Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pierniczki, w tym znane i cenione w  świecie katarzynki robione są zgodnie ze starymi recepturami, bez żadnych konserwantów i innych ulepszaczy.

Wśród wyrobów znaleźć można: Pierniki: tradycyjne, tradycyjne z różą i czekoladą, Kawusie, Pierniki Mistrzowskie, Gentlemańskie (Dżentelmeńskie) oraz Kostki tradycyjne.

Oczywiście w programie nie może zabraknąć również warsztatów lukrowania pierników Marcina Goetza. Pan Goetz w swojej pracowni traktuje ciasto jak materiał plastyczny, z którego wyrabia i wypieka wspaniałe pierniczki. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów. Z piernika można wyczarować wszystko co podsunie nam wyobraźnia.

Kolejnym wyjątkowym gościem, który zaszczyci Nas podczas Święta Chleba i Piernika będzie Pan Oldřich Kvapil - mistrz, rzeźbiarz, który zajmuje się tworzeniem drewnianych form do pierników od 1966 r. W 2003 r. otrzymał zaszczytny tytuł "nosiciela tradycji ludowej" przyznawany przez Ministerstwo Kultury dla osób szczególnie ważnych dla zachowania dziedzictwa kulturowego Czech. Podczas naszej imprezy uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z przykładowymi pracami Pana Oldřicha ,a także podpatrzeć jak tworzy swoje formy do pierników.

Serdecznie zapraszamy na tegoroczne Święto Chleba i Piernika, gdzie razem będziemy przeżywać, uczyć się i na nowo poznawać „słodką” kulturę i tradycję Naszego miasta.

Piernikowe atrakcje odbywać się będą: w piątek 25 sierpnia oraz w sobotę 26 sierpnia w godzinach od 10 do 20, zaś w niedzielę 27 sierpnia w godzinach od 10 do 15.

Reklama

Komentarze (37)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Mareczek
Mareczek27 sierpnia 2017 o 11:34
Świetnie, było super!
Lubię to! 1
rzecz gustu
rzecz gustuMareczek27 sierpnia 2017 o 11:40
Hyży był super i rękodzieła cukierników, reszta przeciętna, taka sobie, miejskie dożynki
Lubię to! 1
wg mnie
wg mnie27 sierpnia 2017 o 09:18
największe zainteresowanie jak zwykle miały występy gwiazd, zwłaszcza Hyży, reszta taka sobie, można było spiąć najciekawsze atrakcje w jeden dzień, szkoda pieniędzy na "zapychacze"
Lubię to! 1
no masz...
no masz...27 sierpnia 2017 o 08:35
Kolejna impreza i znów w gościnie pojawił się poseł Kropiwnicki (PO).
Lubię to! 1
odpowiednio
odpowiednio26 sierpnia 2017 o 23:42
burmistrz przynajmniej na otwarciu wyglądał jak burmistrz, nawet prowadzący to zauważył
Lubię to! 1
etykieta i savoir vivre
etykieta i savoir vivre26 sierpnia 2017 o 22:08
Sekretarzowa w pierwszym dniu-oficjalnym otwarciu-wystąpiła w jaskrawo czerwonej przypasowanej krótkiej sukience z powykrajanymi fragmentami. Nie jest to strój funkcjonariusza publiczny do oficjalnych urzędowych podjęć zaproszonych gości, z takim strojem mam inne skojarzenia...
Lubię to! 4
...
...etykieta i savoir vivre26 sierpnia 2017 o 23:27
może imprezy jej się pomyliły?
Lubię to! 4
odpowiedni strój do funkcji i stanowiska
odpowiedni strój do funkcji i stanowiskaetykieta i savoir vivre27 sierpnia 2017 o 09:39
Dobrze, że chociaż burmistrz ubrał się w strój burmistrza, nawet chyba sprawił sobie nowy gajerek w kratkę. Modna, ale nie każdemu pasuje, w gładkim wygląda zdecydowanie lepiej.
Lubię to! 1
taka natura
taka natura26 sierpnia 2017 o 21:33
do młodego mężczyzny bardziej pasują młode kobiety (a nie starsze, przechodzone panie), to naturalne, mężczyzna przy młodszej kobiecie czyje się facetem, a nie synkiem
Lubię to! 1
Don Juan
Don Juantaka natura27 sierpnia 2017 o 01:17
Powiedz to Macronowi...
Lubię to! 3
y
yDon Juan27 sierpnia 2017 o 07:38
ten jak się z nią żenił, to jeszcze wyglądał jak z mamusią, teraz już jak z babcią
Lubię to! 2
nie naturalne
nie naturalnetaka natura27 sierpnia 2017 o 07:46
Kobieta, która sili się na młodszą, twarz może nafaszerować sobie botoksem, skórę ponaciągać, ale reszty ciała, wnętrza i tak nie odmłodzi, młodemu facetowi dziecka może już nie urodzić.
Lubię to! 1
to widać
to widaćnie naturalne27 sierpnia 2017 o 09:13
mimika twarzy, uśmiech u takiej staje się sztuczny
Lubię to! 2
diagnoza
diagnozataka natura27 sierpnia 2017 o 09:44
psychiatrzy maja swoje zdanie na ten temat http://wolnosc24.pl/2017/08/26/narcyz-niebezpieczny-psychopata-ofiara-pedofilki-wloski-profesor-psychiatrii-zdiagnozowal-emmanuela-macrona-video/
Lubię to! 1
Narcyz
Narcyztaka natura27 sierpnia 2017 o 12:04
ciekawe jakby zdiagnozował naszych lokalnych wybrańców?
Lubię to! 1
nowy lokalny przedsiębiorca
nowy lokalny przedsiębiorca26 sierpnia 2017 o 21:31
widać, że przedstawiciel Daimlera integruje się ze środowiskiem jaworskich przedsiębiorców-pomagał p.Furtakowi w biciu rekordu na najdłuższy piernik
Lubię to! 2
środowisko
środowiskonowy lokalny przedsiębiorca26 sierpnia 2017 o 23:34
może jak zintegruje się z lokalnym środowiskiem, to może jednak zatrudni jaworzan?
Lubię to! 3
ech
ech26 sierpnia 2017 o 21:28
jak p.Bera ładnie wygląda z nowa miss-pasują do siebie, oboje młodzi, świeżi, rozwojowi...
Lubię to! 1
:)
:)ech26 sierpnia 2017 o 22:09
zdecydowanie do młodego bruneta pasuje młoda blondynka-klasyka i klasa
Lubię to! 1
Janóż
Janóż25 sierpnia 2017 o 22:35
Z tym hałasem prze..ne. Przed następnymi wyborami my - mieszkańcy centrum musimy się zjednoczyć i wybrać taki samorząd który przeniesie to rykowisko na stadion albo zalew! Precz z Burmistrzem, który niszczy lokatorów centrum swoimi igrzyskami!
Lubię to! 2
znawca geografii
znawca geografiiJanóż25 sierpnia 2017 o 23:08
Już kilka lat temu to "rykowisko" było przeniesione na Jawornik i tez były narzekania na lokalizację... Raz na rok wytrzymasz.
Lubię to! 1
Janóż
Janóżznawca geografii26 sierpnia 2017 o 08:36
Nie!
Lubię to! 3
jaworzanka
jaworzankaJanóż26 sierpnia 2017 o 18:31
Na stadion z tym !!!
Lubię to! 4
mieszkaniec z Rynku
mieszkaniec z RynkuJanóż26 sierpnia 2017 o 18:36
Masz rację !
Lubię to! 5
profesjonaliści od PR
profesjonaliści od PRJanóż27 sierpnia 2017 o 11:14
Mercedes potrafi zorganizować wytworna imprezę nawet w polu, na Jaworniku, stadione, w dużym parku k.ECMEN-a też pewnie zorganizowałby to profesjonalnie
Lubię to! 1
trzeba tylko chcieć
trzeba tylko chciećJanóż27 sierpnia 2017 o 11:31
jakby burmistrz uruchomił ta darmową komunikacje miejską, jaka 3 lata temu obiecał jaworzanom, to odległość miejsca imprezy dla mieszkańców nie stanowiłaby żadnego problemu, a fajny plener dodałby imprezie atutu
Lubię to! 1
Lokator
Lokator25 sierpnia 2017 o 22:01
Wszystko pięknie i wspaniałe, ale na litość Boską nagłośnienie jest tak fatalne, ze aż bolą uszy. Bas tak podkręcony, ze obawiam się czy aby kamieniczki się nie rozsypią bo normalnie aż drży podłoga i to nie w kamienicach bezpośrednio obok sceny tylko tych dalszych. Im głośniej tym lepiej? Raczej wątpliwe.
Lubię to! 8
zła lokalizacja
zła lokalizacjaLokator27 sierpnia 2017 o 10:24
dlatego tak mała część rynku o zamkniętej kubaturze, gdzie rozstawiona jest scena, nie nadaje się na tego rodzaju imprezy, dźwięk odbija się od ścian, szyb okien i dachówek, które wprawia dodatkowo w drgania, na wolnej przestrzeni są lepsze efekty
Lubię to! 2
Reklama
zwykły oywatel
zwykły oywatel25 sierpnia 2017 o 21:35
od kiedy to szef lokalnej policji chodzi w paradzie burmistrza? jeszcze tylko brakuje w tej paradzie szefa prokuratury i sądu i zwykły obywatel może odczuwać dyskomfort
Lubię to! 5
bez sensu
bez sensu25 sierpnia 2017 o 21:01
to jakieś jaja-miss ziemi jaworskiej została mieszkanka Wądroża Wielkiego, normalne dożynki...
Lubię to! 4
znawca geografii
znawca geografiibez sensu25 sierpnia 2017 o 23:07
Bo Wądroże to przecież Ziemia Jaworska, więc co za zdziwienie? W tamtym roku też była z Wądroża...
Lubię to! 1
nie fair
nie fairznawca geografii26 sierpnia 2017 o 06:22
to miss Jawora czy powiatu jaworskiego? przecież Bera to nie starosta, tylko burmistrz. co to, za nasze pieniądze nasz burmistrz organizuje miss dla wszystkich gmin w powiecie? A ich wójtowie to nie mogą im zorganizować przy ich dożynkach?
Lubię to! 2
a co dla jaworzan za jaworzan pieniądze?
a co dla jaworzan za jaworzan pieniądze?bez sensu26 sierpnia 2017 o 06:24
nawet nagrody za organizowane przez jaworskiego burmistrza miss wyjeżdżają poza Jawor...
Lubię to! 3
nie z Jawora
nie z Jawora25 sierpnia 2017 o 18:50
Szkoda, że nie mogę być wtedy w Jaworze.
Lubię to! 0
nie z Jawora
nie z Jaworanie z Jawora26 sierpnia 2017 o 18:34
Już nie żałuję, bo jeżeli takie nagłośnienie, to szkoda zdrowia.
Lubię to! 1
Rotar
Rotarnie z Jawora27 sierpnia 2017 o 00:26
Dziś znaczy w sobotę na koncercie było ok. Bo wczoraj mury drżały.
Lubię to! 0
za silne były drwania
za silne były drwanianie z Jawora27 sierpnia 2017 o 10:28
ponoć spadały stare dachówki-jeden gość w sklepie opowiadał, co przeżył, ponoć spadła z ratusza dachówka dosłownie k.niego, dobrze, że witraże nie powypadały z okien
Lubię to! 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.