Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy


jawor24h.pl

OD/ROZważny budżet 2018

Budżet dla miasta to podstawowy dokument, który determinuje wszystko, od najdrobniejszych spraw związanych z jakością ścieżki w parku, przez stan placówek oświatowych, po największe inwestycje dające pracę mieszkańcom.

Radny Marcin Jankowski. Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Każdy budżet wymaga wielkiej odpowiedzialności, ponieważ na nim opartych jest 365 dni dochodów i wydatków, ale też odwagi wykraczającej poza ten jeden rok.

Dzisiejsza sesja pokazała wiele odcieni postrzegania budżetu. Czy ma on być bardziej zachowawczy i ostrożny, czy bardziej inwestycyjny i ostrożny? Ani jedna ani druga opcja nie jest jednak dla mnie satysfakcjonująca, a raczej interesuje mnie połączenie ostrożności i bezpieczeństwa z inwestycjami i rozwojem wykraczającym poza rok budżetowy. Dobry budżet ma właśnie te dwie miary – odwagi i rozwagi, podobnie jak to jest z naszymi budżetami domowymi. Z jednej strony nie chcemy narazić naszej sytuacji finansowej z miesiąca na miesiąc, ale czasem chcemy, potrzebujemy czy nawet musimy zainwestować
i zadłużyć się, bo akurat trafił się remont samochodu. Podobnie jest z sytuacją Jawora, gdzie przyjęty plan dochodów i wydatków na 2018 rok podejmuje rekordowe inwestycje, a zarazem w pełni kontroluje poziom zadłużenia.

W czym widzę odwagę? Porównując dwa budżety, wykonany na rok 2014 jak i dzisiejszy przyjęty na 2018 widzimy zasadnicze różnice. Budżet inwestycyjny sprzed kilku lat to ok 7,9 mln zł i często był nazywany budżetem przetrwania. Wiele wydatków koniecznych, ze względu na liczne awarie i stosunkowo niewiele inwestycji, które mogliby realnie odczuć mieszkańcy. Po 3 latach doświadczenia w zarządzaniu finansami publicznymi Burmistrz Emilian Bera proponuje budżet rekordowy jeżeli chodzi o inwestycje, bo ponad 32 mln zł. Zawierają się tutaj projekty wielkie, jak przebudowa ulicy Cukrowniczej za 12 mln zł, projekt gospodarki wodno-ściekowej za blisko 86 mln zł, ale też budowa basenu letniego, otwarcie bezpłatnej komunikacji miejskiej czy termomodernizacje jednostek publicznych. Są tu również mniejsze realizacje takie jak place zabaw dla dzieci, tereny zieleni, chodniki i miejsca parkingowe czy modernizacja budynków komunalnych i te pozycje są zwielokrotnione w stosunku do budżetu na 2015 rok.

Można przytaknąć i powiedzieć, że to imponujący wynik, ale ktoś powie, że każdy może się zadłużyć i takie wyniki osiągać, wystarczy wziąć kredyt, a to może być już niebezpieczne. Owszem jeśli zadłuża się niemądrze i nierozważnie. A takiej sytuacji w Jaworze nie ma !!!

Zadłużenie podawane w milionach może przerażać, bo rzeczywiście są to liczby duże, ale bardziej miarodajne są wskaźniki. W ostatnim czasie gminy mają indywidualne wskaźniki zadłużenia i trudno porównywać gminy ze sobą czy na przestrzeni lat, dlatego też Regionalna Izba Obrachunkowa kontrolująca budżety gmin wykazuje porównywalne wskaźniki. Okazuje się, że porównując zadłużenie w/w budżetów w 2014 roku zadłużenie sięgało ponad 40 %, natomiast budżet na 2018 rok wykazuje zadłużenie na poziomie ok. 32 %. Okazuje się zatem, że można mieć rekordowy budżet inwestycyjny i jednocześnie kontrolowane zadłużenie na niższym poziomie niż w roku, gdzie inwestycje były ponad 4 razy mniejsze. Jeżeli to nadal nie przekonuje potrzeby takiej konstrukcji budżetu to możemy odnieść się do kolejnego porównania.

Wg Rankingu Gmin ogłaszanego przez Ministerstwo Finansów w 2017 roku Jawor znajduje się na 916 pozycji jeśli chodzi o dochód podatkowy na jednego mieszkańca. Daleko nam do takich gmin jak Polkowice, gdzie mają ponad 5 razy większy dochód na mieszkańca. Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę skąd ta różnica. Jawor od wielu lat nie może pochwalić się dużymi inwestycjami i wieloma stanowiskami pracy przynoszącymi realne dochody do budżetu. Jak wszyscy wiemy ten budżet jest kolejnym planem finansowym w kontekście Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej i fabryki Mercedesa, ale te wielkie realizacje nie będą miały miejsca jeśli jako gmina nie zainwestujemy w te projekty. Takimi projektami jest infrastruktura w DSAG-u i otrzymujemy duże środki UE na ten cel i właśnie kwoty zadłużenia wynikają z wkładu własnego, który musimy zagwarantować.

Mamy zawsze alternatywę, czyli rezygnujemy z tych projektów i odstępujemy od zadłużenia. Ale powstaje pytanie, czy to jest mądre, skoro wiemy, że już nigdy w tej perspektywie środków UE, a na pewno w kolejnych, nie otrzymamy takiego wsparcia finansowego z zewnątrz?

Dla mnie to pytanie retoryczne, a odpowiedź brzmi nie. Nie jest to rozważne i odpowiedzialne, bo warto mądrze się zadłużyć, rozłożyć spłaty na wiele lat, mając również na uwadze wpływy od przyszłych inwestorów strefy i zostawić kolejnym pokoleniom miasto w randze lidera inwestycji w regionie z niskim bezrobociem.

Dla mnie budżet na 2018 rok pokazuje odwagę w sięganiu poza krótkowzroczność, po rzeczy wielkie i ambitne, a zarazem rozwagę w kontroli nad zadłużeniem i ostrożność w zarządzaniu środkami publicznymi.

Z dumą mogę powiedzieć, że głosowałem za tym budżetem i mam nadzieję, że mieszkańcy będą realnie korzystać z owoców naszych decyzji w Radzie Miejskiej w przyszłości.

Radny Marcin Jankowski

Reklama

Komentarze (67)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

PPP
PPP13 października 2018 o 15:43
Wszystko wspaniale tylko ktoś później te długi musi spłacić czyli wiadomo kto więc szykujcie się na podwyżki / Wody / Śmieci itp. podatki lokalne ale cóż wiadomo z jakiego ugrupowania wywodzi się obecny prezydent to nie ma co się dziwić - u nich takie standardy .
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
realista
realista7 października 2018 o 10:22
Panie radny, szkoda tylko, że na koniec każdego roku ten budżet inwestycyjny się ogromnie kurczy. Chyba, że chodniki uważa Pan za inwestycje. A jak wygląda inwestycja w gospodarkę wodno-ściekową - nie mylić z jedyną inwestycją na ul. Cukrowniczej wymuszoną przez Mercedesa i dofinansowaną przez Marszałka Województwa - można zobaczyć w budżecie każdego roku. Śmiech na sali. Obyśmy tylko, któregoś dnia nie obudzili się bez wody.
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
pytanie do Pana Autora
pytanie do Pana Autora11 września 2018 o 10:06
Panie Radny, na ostatniej sesji Rady Miejskiej Rada głosami EB Razem za emisją obligacji na łączną kwotę 9,7 mln zł na sfinansowanie planowanego deficytu oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, czyli EB Razem poparło wzięcie kolejnego kredytu na spłatę poprzedniego kredytu. Czy dalej Pan uważa, że budżet gminy Jawor jest rozważny?
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
mieszkaniec Jawora 33
mieszkaniec Jawora 3329 maja 2018 o 19:23
Solo - mam nadzieję, że obecne skwerki i remontowane chodniki nie są inwestycjami, które przyniosą miastu dochody do budżetu.
5 Lubię to: 5
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Maciek
Maciekmieszkaniec Jawora 3330 maja 2018 o 11:29
Nasz włodarz i jego ekipa tak lansują to w mediach że według nich to są INWESTYCJE czyli będą przynosić zysk, czyli chcą postawić tam bramki?
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
solo
solomieszkaniec Jawora 3311 lipca 2018 o 16:10
Inwestycja – w ujęciu ekonomicznym nakład gospodarczy poniesiony na utrzymanie, tworzenie lub zwiększanie kapitału (np. maszyn i urządzeń, budynków czy zapasów). Zgodnie z inną definicją inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości.
Ze względu na cel wyróżnia się:

inwestycje odtworzeniowe,
inwestycje modernizacyjne,
inwestycje rozwojowe,
inwestycje strategiczne,
inwestycje interesu publicznego,
inwestycje dotyczące ustroju społecznego.
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
solos
solossolo12 lipca 2018 o 11:01
Brawo, widzę posiadasz solo umiejętności kopiowania z internetu. Ale niestety w marnym tempie panie "solo"...
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
solo
solo11 maja 2018 o 18:32
Odświeżony temat na 2018 bo:
Jawor od wielu lat nie może pochwalić się dużymi inwestycjami i wieloma stanowiskami pracy przynoszącymi realne dochody do budżetu...warto mądrze się zadłużyć, rozłożyć spłaty na wiele lat, mając również na uwadze wpływy od przyszłych inwestorów strefy i zostawić kolejnym pokoleniom miasto w randze lidera inwestycji w regionie z niskim bezrobociem.Otrzymujemy duże środki ( kredyty)UE na ten cel i właśnie kwoty zadłużenia wynikają z wkładu własnego, który musimy zagwarantować.
Wzięte kredyty UE trzeba będzie spłacić - to będą duże miliony PLN dla wielu pokoleń Jawora.
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Maciek
Macieksolo30 maja 2018 o 11:30
Proszę czytać co innego niż proburmistrzowskie źródła informacji.
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Roko
Roko26 grudnia 2017 o 14:02
a jest w nim koszt utrzymania darmowej komunikacji???
Czy jest inwestycja związana z ciepłem dla buynków w centrum miasta?
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
stan niepokojący
stan niepokojący23 grudnia 2017 o 12:17
nasze miasto się zadłuża
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
zaniepokojony
zaniepokojony23 grudnia 2017 o 09:18
Tajemnicą poliszynera jest że naszą gminą teraz rządzą ludzie z PO i ściągnięci przez Emiliana Berę z PO ludzie powiązani ze Wspólnotą Samorządową Ziemi Świdnickiej. Czyżby wraz ze ściągnięciem na garnuszek jaworzan ludzi z powiatu świdnickiego zawitały do nas także świdnickie "standardy" gospodarowania? http://wroclaw.naszemiasto.pl/archiwum/gmina-zarow-bankrutuje,1579256,art,t,id,tm.html
8 Lubię to: 8
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
nasz budżet, nasze podatki
nasz budżet, nasze podatkizaniepokojony26 grudnia 2017 o 09:54
Cześć z tych ludzi po przegranych wyborach przeniosła się do nas, bo lokalne środowisko im za ich rządy już podziękowało, zajęli miejsca naszych mieszkańców, dostali wysokie wynagrodzenia z naszego budżetu, a nasza gmina powoli coraz bardziej się zadłuża. Szkoda, że włodarz przed wyborami nie uprzedził o takich planach mieszkańców, bo przecież musiał je mieć wcześniej uzgodnione, skoro pojawili się razem z nim-bez konkursów, naborów, czy innych *** postepowań.
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
"fachowcy"
"fachowcy"23 grudnia 2017 o 09:06
jednemu z najbliższych współpracowników, ściągniętych z innej gminy już ABW "depcze po piętach"
7 Lubię to: 7
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
nareszcie
nareszcie"fachowcy"23 grudnia 2017 o 13:00
jak HGW
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
koniec układów i układzików
koniec układów i układzików"fachowcy"23 grudnia 2017 o 13:06
mieszkańcy tej gminy może w końcu odetchną z ulgą, gdy arogancja, buta i totalne bezprawie zostanie rozliczone, do tej pory robili co chcieli, bo czuli się bezkarni
5 Lubię to: 5
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
dobra zmiana
dobra zmianakoniec układów i układzików26 grudnia 2017 o 10:02
niestety Strzegomia też nie ominęły afery gruntowe, o których mieszkańcy od lat mówili, tylko nie było "klimatu", aby tym się zająć, całe szczęście dzisiaj organy są bardziej profesjonalne, bezstronne i sprawne
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
fachowcy
fachowcy23 grudnia 2017 o 08:55
Rząd wybrał swojego ekonomistę (fachowca), a burmistrz z PO widać swojego "ekonoma" sobie znalazł.
7 Lubię to: 7
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
;)
;)fachowcy23 grudnia 2017 o 09:12
taki mamy klimat...
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Reklama
wyborca
wyborca23 grudnia 2017 o 08:45
Czyżby Emilian nie wytrzymywał ciśnienia? Nie Ty Emilianie decydujesz, kto będzie rządził Jaworem. Z pewnością Jaworem rządzić nie będą przestępcy, co łamią prawo i niegospodarnie rządzący.
8 Lubię to: 8
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Emilian
Emilian22 grudnia 2017 o 14:53
Najważniejsze że PP nie wróci już do zarządzania Jaworem. Wystarczająco zaorali to miasto przez 12 lat.
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
powtórka
powtórkaEmilian22 grudnia 2017 o 15:00
wyciągnęli miasto z zadłużenia, jakie przejęci po ekipie z SLD i jeszcze je wyremontowali, a teraz brak inwestycji i zapowiedź kolosalnego zadłużenia
10 Lubię to: 10
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Emilian
Emilianpowtórka22 grudnia 2017 o 15:12
Najważniejsze że PP nie wróci już do zarządzania Jaworem. Wystarczająco zaorali to miasto przez 12 lat
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
ksiądz
ksiądzpowtórka22 grudnia 2017 o 15:22
oj Emilianie, niebywała zawiść przez ciebie przemawia, a to nie po katolicku
5 Lubię to: 5
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
made in świdnica
made in świdnicaEmilian22 grudnia 2017 o 15:04
Ty lepiej powiedz na co poszły nasze 3-letnie dochody z miejskiej kasy i w którym kierunku był największy "odpływ gotówki"
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Emilian
Emilianmade in świdnica22 grudnia 2017 o 15:12
Najważniejsze że PP nie wróci już do zarządzania Jaworem. Wystarczająco zaorali to miasto przez 12 lat
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
ksiądz
ksiądzmade in świdnica22 grudnia 2017 o 15:22
oj Emilianie, niebywała zawiść przez ciebie przemawia, a to nie po katolicku
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
rozliczenie
rozliczenieEmilian22 grudnia 2017 o 15:09
jaworzanie wystawią rachunek z gospodarnego zarządzania (zysków i strat)
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Emilian
Emilianrozliczenie22 grudnia 2017 o 15:13
Najważniejsze że PP nie wróci już do zarządzania Jaworem. Wystarczająco zaorali to miasto przez 12 lat
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
ksiądz
ksiądzrozliczenie22 grudnia 2017 o 15:22
oj Emilianie, niebywała zawiść przez ciebie przemawia, a to nie po katolicku
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
JW
JWrozliczenie22 grudnia 2017 o 18:18
A wy sympatycy EB ciągle tą samą śpiewkę...
Inwestycji było znacznie więcej i to dużych konkretnych, ale Was prawda nie obchodzi wy bijecie pianę i robicie propagandę sukcesu.
5 Lubię to: 5
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
marność
marność22 grudnia 2017 o 14:49
"Z jednej strony nie chcemy narazić naszej sytuacji finansowej z miesiąca na miesiąc, ale czasem chcemy, potrzebujemy czy nawet musimy zainwestować i zadłużyć się, bo akurat trafił się remont samochodu." To Wam się po 3 latach nagle "trafiły" te inwestycje i to wszystkie naraz w roku wyborczym? To o potrzebach inwestycyjnych i złożonych obietnicach wyborczych 3 lata temu nie wiedzieliście?
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
;)
;)marność22 grudnia 2017 o 14:53
ten teks jest jeszcze lepszy od tekstu Daniela z hop siup
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
yupi
yupi22 grudnia 2017 o 14:45
Coś mi się wydaje, że ten, kto ten propagandowy tekst napisał chyba sam w to nie wierzy, bo takiego steku bzdur dawno nie czytałem-chyba, że został poddany "inteligentnej" obróbce
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Kiedy znajdziemy się na zakręcie...
Kiedy znajdziemy się na zakręcie...22 grudnia 2017 o 13:42
Hołk, tak rzekł naczelny ekonomista miasta. A swoją drogą jak tacy ekonomiści rządzą naszym miastem, to słowa tej piosenki Sylwi Grzeszczak nabierają realnego wymiaru.
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Panie radny
Panie radny22 grudnia 2017 o 10:41
"Kiedy znajdziemy sie na zakręcie, co z nami będzie..."
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
mieszkaniec
mieszkaniec22 grudnia 2017 o 10:12
"[...] realnie korzystać z owoców naszych decyzji w Radzie Miejskiej w przyszłości." -mieszkańcy faktycznie realnie odczują owoce Waszych decyzji w kolejnej kadencji, jak przyjdzie im spłacać zadłużenie, jakie po sobie zostawicie w związku z brakiem niezbędnych inwestycji w 3 latach waszej kadencji i skumulowaniem ich na rok wyborczy z okresem realizacji i spłaty obejmującym następną kadencję
5 Lubię to: 5
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
?
?22 grudnia 2017 o 10:06
A czemuż to radna Ostapiuk-bankowiec i przewodnicząca komisji budżetu i finansów się nie wypowiedziała na temat tego "cudownego" budżetu wyborczego? Zabrakło odwagi, czy raczej ma więcej rozwagi?
7 Lubię to: 7
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
AK
AK?22 grudnia 2017 o 10:27
czyżby radna Ostapiuk-pracownik banku udzielający porad finansowych związanych z produktami bankowymi rozważnie nie wypowiada się na temat tego budżetu?
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
czytelnik
czytelnik22 grudnia 2017 o 10:05
Przestań ***** robią więcej niż inni przez kilka kadencji, a tak poza tym to mam w d*** skąd ktoś pochodzi ważne żeby działał na korzyść mieszkańców i tyle.
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
jaworzanin
jaworzaninczytelnik22 grudnia 2017 o 10:30
ale żeby działał na korzyść mieszkańców Jawora, a nie swoją lub mieszkańców innej gminy czy powiatu
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
tyle w temacie
tyle w temacieczytelnik22 grudnia 2017 o 10:32
koryto+
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
na p
na pczytelnik26 grudnia 2017 o 12:14
pijar rodem z PZPR, tylko kiedyś nazywało się to nie pijar, a propaganda
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
hasła PZPR
hasła PZPRczytelnik26 grudnia 2017 o 12:17
"Razem... " https://pl.wikiquote.org/wiki/Polska_Rzeczpospolita_Ludowa
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
masakra
masakra22 grudnia 2017 o 09:41
teraz podobnie u nas-przez 3 lata niemalże żadnych inwestycji (żadnych kluczowych dla rozwoju gminy), pieniądze "skonsumowane", a w ostatnim roku (roku wyborczym) plan inwestycji (remont letniego basenu, gospodarki wodno-ściekowej i infrastruktury związanej ze strefą ekonomiczną) i zadłużenia z tym związanego obejmujący lata kolejnych kadencji
8 Lubię to: 8
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Reklama
zadłużenie gminy
zadłużenie gminy22 grudnia 2017 o 09:14
Czyżby wraz ze ściągnięciem przez p.Berę na garnuszek jaworzan ludzi z powiatu świdnickiego zawitały do nas także świdnickie "standardy" gospodarowania? http://wroclaw.naszemiasto.pl/archiwum/gmina-zarow-bankrutuje,1579256,art,t,id,tm.html
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
taki mamy klimat...
taki mamy klimat...zadłużenie gminy22 grudnia 2017 o 09:17
tajemnicą poliszynera jest że naszą gminą teraz rządzą ludzie z PO i WS Ziemi Świdnickiej
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
taki mamy "świdnicki" klimat...
taki mamy "świdnicki" klimat...zadłużenie gminy22 grudnia 2017 o 09:27
Lilla Gruntkowska to była burmistrz Żarowa i aktywny członek WS Ziemi Świdnickiej. Po objęciu przez p.Berę z PO władzy w Jaworze, jej kancelaria prawna i ona osobiście obsługuje prawnie Gminę Jawor i jej jednostki podległe, włącznie z zasiadaniem w radzie nadzorczej. p.Bera zatrudnił także za jaworzan pieniądze innych ludzi powiązanych z tym świdnickim stowarzyszeniem.
7 Lubię to: 7
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
czytelnik
czytelniktaki mamy "świdnicki" klimat...22 grudnia 2017 o 10:07
p. Bera zatrudnił fachowców i przestań szczuć. Jawor się zmienia z roku na rok i to test ważne
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
taaa
taaataki mamy "świdnicki" klimat...22 grudnia 2017 o 10:14
"fachowców"
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
koks
kokszadłużenie gminy23 grudnia 2017 o 00:27
Te miernoty z Jawora które pracowały(?) w urzędzie wiele lat razem z tym prawie-burmistrzem Arturem U. przez 12 lat jadły z koryta oraz grzały tylne siedzenia nic nie robiąc od 3 lat ,razem z rodzinami, "kwiczą " na tym forum . Pora spojrzeć prawdzie w oczy-takie życie. Lepsze wypycha gorsze.Ten Wasz krzyk można porównać do wołania na puszczy.Za rok dostaniecie szansę ale póki co ......... Good luck.
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
ksiądz
ksiądzkoks23 grudnia 2017 o 08:34
lepiej idź do spowiedzi, czas osądzi
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
do koks
do kokskoks23 grudnia 2017 o 08:40
pomówienia są kosztowne, a działania sprzeczne z prawem karalne, o czym niedługo Ci co przez kilka lat czuli się bezkarni się przekonają, więc zanim się wypowiesz, lepiej dokładnie poznaj temat
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
!!!
!!!22 grudnia 2017 o 09:10
Ja mam pytanie-co zrobiliście z pieniędzmi z 3-letniego budżetu-na co poszły, że teraz trzeba zadłużać gminę?
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
i co zatkało kakao?
i co zatkało kakao?!!!22 grudnia 2017 o 10:13
poszły na remont: zegara ( który od lat straszył), na wiaty przystankowe ( bo był syf), na remont skwerów ( bo były zapuszczone), remont kaplicy cmentarnej ( bo się sypała) remont wc ( bo wstyd było patrzeć) , na remont schodów na Jaworniku ( bo schodziło się klepiskiem), na utwardzenia pod śmietnikami ( bo szłam w błocie wyrzucić śmieci), na place zabaw, remont szkoły, zakup autobusów na darmową komunikacje ( bo nawet płatnej Jawor nie miał) itd........
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
hihi
hihii co zatkało kakao?22 grudnia 2017 o 10:15
no wprost mnie zatkało-faktycznie inwestycje n miarę obecnej władzy
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
full wypas dla mieszkańców
full wypas dla mieszkańcówi co zatkało kakao?22 grudnia 2017 o 10:17
Ty, kakao, dodaj do tego zakup drogiej zamiatarki-widmo i służbowej limuzyny z osobistym szoferem
8 Lubię to: 8
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
jaworzanin
jaworzanini co zatkało kakao?22 grudnia 2017 o 10:20
Kakao, o tym archiwum co wypuścił na jaworskie ulice, to lepiej nie wspominaj, bo to raczej wstyd się tym chwalić, jak rozglądnie się dookoła, co robią inne gminy
7 Lubię to: 7
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
jaworzanin
jaworzanini co zatkało kakao?22 grudnia 2017 o 10:24
tą "epokową" komunikację pewnie mu też podpowiedzieli ci ściągnięci na nasz garnuszek "fachowcy" hehe
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
rozczarowany
rozczarowanyi co zatkało kakao?22 grudnia 2017 o 11:24
Taki niby światowo-europejski ten nasz burmistrz z PO, a taką archiwalną komunikację nam zafundował i to w dodatku w 100% za nasze własne pieniądze. Sobie za to kupił nowoczesną limuzynę full wypas też za nasze pieniądze.
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
wyborca
wyborca22 grudnia 2017 o 09:06
Ponad 3-letni budżet skonsumowany w ramach koryta+ a plan inwestycji i spłata zadłużenia z nimi związanego obejmuje lata następnych kadencji. Z mojego punktu widzenia nie jest to gospodarne Panie radny.
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
realista
realista22 grudnia 2017 o 08:44
a po nas choćby i potop...
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
totatna
totatna22 grudnia 2017 o 08:41
ot, i wypowiedział się specjalista w dziedzinie ekonomii... Panie Marcinie, a jakie jest Pana wykształcenie, że wypowiada się Pan o sprawach ekonomii i finansów? Wydaje mi się, że jest |Pan specjalista, ale w dziedzinie dalekiej od ekonomii.
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
.
.22 grudnia 2017 o 08:12
Rosnące zadłużenie bez wyraźnych inwestycji to jest rozważny budżet...???
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
obserwator 2
obserwator 221 grudnia 2017 o 23:31
Panie Marcinie, proszę napisać, że inwestycje te będą się ciągnąć jeszcze w 2019 r. bo gminie zabraknie na nie pieniędzy. A zadłużenie mieszkańcy będą spłacać prawie 20 lat. Jak dobrze pójdzie. Zobaczymy, jak będzie wyglądać budżet na półrocze przyszłego roku.
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
dług
dług21 grudnia 2017 o 23:18
Burmistrz coraz bardziej zadłuża gminę, pomimo, że przez 3 lata nie zrealizował prawie żadnych inwestycji. 3-letni budżet został "skonsumowany", więc na realizację obietnic wyborczych i niezbędnych związanych z infrastrukturą dla strefy zadłuża gminę. Na koniec 2017r. zadłużenie gminy planowane jest na kwotę 23.460.000,00 zł, w 2019r. planuje zwiększyć dług o kolejny 1.500.000,00 zł, w 2021r. o 5.900.000,00 zł, w 2022r. o 7.900.000,00 zł i w 2023r. o 3.700.000,00 zł. Proponuje uważnie przeczytać uchwałę RIO. http://www.jawor.bip.net.pl/?c=875
6 Lubię to: 6
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Watchdog z LGOM
Watchdog z LGOM21 grudnia 2017 o 22:00
Udostępnili wykaz umów
http://uploadfile.pl/pokaz/1304481---ffkd.html
http://uploadfile.pl/pokaz/1304483---o6vi.html
http://uploadfile.pl/pokaz/1304485---ers9.html
http://uploadfile.pl/pokaz/1304478---ie3u.html
http://uploadfile.pl/pokaz/1304479---jfas.html
http://uploadfile.pl/pokaz/1304488---fp7b.html
http://uploadfile.pl/pokaz/1304480---hhb1.html

Zapraszam do przeglądania
Watchdog z LGOM
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.