Logo Jawor24h.pl
Reklama
Bank Spółdzielczy w Jaworze
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Nowe samochody trafią do strażaków z powiatu jaworskiego

Nowe samochody gaśnicze i specjalistyczny sprzęt trafią do jednostek straży pożarnej w całym kraju, w tym również w powiecie jaworskim. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na zakup ponad 100 milionów złotych.

© Paweł Sasiela

Nowe samochody gaśnicze, ratowniczo-gaśnicze oraz specjalistyczny sprzęt trafi do wszystkich województw, w tym do województwa dolnośląskiego. Pieniądze na ten cel pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do jednostek OSP na Dolnym Śląsku trafi wsparcie w wysokości blisko 27 mln zł na zakup sprzętu, z czego ok 17 mln zł pochodzi z budżetu państwa oraz NFOŚiGW, reszta to wkład własny lokalnych samorządów. Dwa z pojazdów trafią do powiatu jaworskiego, a beneficjentem środków będą gmina Bolków (jednostka OSP Stare Rochowice) oraz gmina Mściwojów (jednostka OSP Marcinowice).

Strażacy ochotnicy pełnią bardzo ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa, gdyż to oni są zazwyczaj pierwsi na miejscu zdarzenia – mówi senator Krzysztof Mróz. – Cieszy fakt, że w powiecie jaworskim strażacy również skorzystają ze środków, dzięki którym podniesie się bezpieczeństwo mieszkańców – dodał senator.

Wsparcie z NFOŚiGW dla służb ratowniczych dotyczy wszystkich 16 województw i jest jednym z elementów realizacji Porozumienia Ministrów Spraw Wewnętrznych oraz Środowiska z 30 października 2015 r. w sprawie współdziałania w zakresie zwalczania zagrożeń dla środowiska.

W ramach tej współpracy na rok 2019 zaplanowano kompleksowy zakup specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych i interwencjach polegających na usuwaniu skutków zagrożeń. Będą to m.in. nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze dla 475 jednostek OSP, na zakup których NFOŚiGW przeznaczył przeszło 98 mln zł, a fundusze wojewódzkie – ponad 24 mln zł.

Dodatkowo Narodowy Fundusz dofinansuje zakup wyposażenia ratowniczego i specjalistycznego sprzętu pływającego dla 25 jednostek ratowniczych (w tym WOPR i GOPR) w 10 województwach za kwotę przekraczającą 4,4 mln zł.

Wszystkie umowy regulujące udostępnienie środków w postaci dotacji zostały podpisane w siedzibie Narodowego Funduszu przez p.o. Prezesa Zarządu NFOŚiGW Marka Ryszkę oraz prezesów zarządów 16 WFOŚiGW.

Reklama

Komentarze (5)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

obserwator
obserwator25 maja o 09:30
tylko że cały czas było mówione że gmina paszowice na 1 miejscu dostanie a dopiero póżniej ktoś inny wiadomo że w gminie paszowice samochody są najstarsze a pozatym jak paszowice by dostały to i wiadrów by skorzystał bo u nich to dopiero męczarnia ale jak trzeba Oszczędzie zrobić na przekór to cóż 
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
mieszkanka Paszowic
mieszkanka Paszowic17 maja o 13:05
A co z Gminą Paszowice przez 2 lata starań o samochód strażacki na  marne ktoś życzliwy blokuje i bardzo mu zależy żeby jednostka OSP Paszowice samochodu nie dostała.
8 Lubię to: 8
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Obserwator
Obserwator mieszkanka Paszowic17 maja o 21:12
Szkoda tylko że ta osoba życzliwa nie patrzy na bezpieczeństwo swoich wyborców tylko na przekór oszczedzie 
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Antoni
Antonimieszkanka Paszowic23 maja o 09:25
Nie bądź śmieszny PSP ma do paszowic 4 minuty drogi a do Bolkowa już 20 i tam jest bardziej potrzebne auto bojowe... 
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Zadowolona
Zadowolona Antoni24 maja o 06:08
Nie rozumiem konstrukcji myślowej tej wypowiedzi. Czyli np komunikacja miejska powinna być obsługiwana przez stare, nie gwarantujące bezpieczeństwa pasażerom pojazdy, ale międzygninna chociażby winna mieć nowoczesny tabor? Tylko przykład, ale żebym dobrze pojął logikę Twojej wypowiedzi. Pozdrawiam serdecznie
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.