Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rok-Stol - stolarstwo

Licealiści I LO pamiętają o swoim Patronie

26 listopada 2018 r. odbyła się coroczna pielgrzymka uczniów i nauczycieli naszego Liceum do Krzeszowa oraz Chełmska Śląskiego.

© Paweł Sasiela

O godz. 9.30 razem z opiekunami: Władysławem Woźniakiewiczem, Renatą Aleksiuk oraz Dariuszem Drzałem uczniowie zawitali do Krzeszowa, gdzie czekał już proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Jaworze – ks. Waldemar Hawrylewicz, który zgodził się sprawować Mszę św. Modlono się w intencji wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły – tych żyjących, jak i zmarłych. 

Następnie rozpoczęto zwiedzanie Sanktuarium Krzeszowskiego od spotkania z ikoną Matki Bożej Łaskawej. Jest to najstarszy obraz maryjny w Polsce datowany na 1250 r. Ikona została napisana na desce o wymiarach 60×37cm i przedstawia Maryję z dzieciątkiem Jezus, które trzyma w ręce zwój z Bożą tajemnicą. Ikona została koronowana w Legnicy 2 czerwca 1997 r. przez Papieża Jana Pawła II. 

Następnie uczniowie udali się do Mauzoleum Piastów Śląskich. Był to jeden z głównych powodów przyjazdu, ponieważ w tym miejscu został pochowany m.in. patron I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze – Bolko I. Przybuli uhonorowali go, składając u stóp jego sarkofagu kwiaty oraz znicze. W tym miejscu przewodnik opowiedział kilka ciekawostek na temat samego Bolka I, ale także jego dzieci i wnuka. W mauzoleum znajdziemy również sarkofag Bolka II, rzeźbę Beatrycze, urny z prochami książąt, a także wiele innych artefaktów. Kolejnym punktem zwiedzania był kościół św. Józefa. Możemy zobaczyć w nim freski wykonane przez Michała Willmanna przedstawiające życie świętego. Zwiedzanie zakończono w Starej Wozowni – aktualnej restauracji i sklepiku, gdzie można było zakupić pamiątki. 

O godzinie 12 uczniowie przejechali do Chełmska Śląskiego, gdzie w Muzeum Tkactwa poznali tajniki wyrabiania lnianych materiałów. Każdy miał możliwość pracowania na starych maszynach i skosztowania siemienia lnianego. Przewodniczka opowiedziała historię tego miejsca. Aktualne muzeum znajduje się w domkach tkaczy zwanych „Dwunastoma Apostołami”; są to domki zbudowane głównie z drewna. Ocalało ich tylko 11, ponieważ 12. zwany Judaszem spłonął. Po zwiedzaniu ostatniego elementu wycieczki uczniowie udali się do autokaru i wyruszyli do domu. Ta pielgrzymka długo pozostanie w ich pamięci.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.