Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Lekcje języka niemieckiego z Mercedesem – Gmina Męcinka kontynuuje współpracę

Nawiązana w listopadzie 2016 roku współpraca z szefem Mercedesa Andreasem Schenkelem owocuje konkretnymi pomysłami i inicjatywami. Jedną z nich jest objęcie przez firmę Mercedes patronatem Zespołu Szkół w Męcince.

Fot. materiały prasowe © materiał prasowy

- Pomysł ten urodził się podczas powrotu z Andreasem Schenkelem z występu naszych pierwszoklasistów w Męcince. Zapytałem o to wprost. Dyrektor odpowiedział, że rozważy temat. Po kilku tygodniach otrzymaliśmy informację, że firma pozytywnie ustosunkowała się do tego pomysłu – informuje wójt Mirosław Brzozowski.

Współpracę na płaszczyźnie edukacji w ramach przygotowywanego obecnie patronatu zaproponowała małżonka Dyrektora Mercedesa pani Melania Schenkel, która będzie uczestniczyć w zajęciach z języka niemieckiego w szkole w Męcince dla dwóch najstarszych klas. To pierwsze konkretne i wymierne działanie wynikające z nawiązanej współpracy. Pierwsze zajęcia w języku niemieckim z panią Schenkel zaplanowane zostały już w marcu br.

- Naszym poważnym problemem edukacyjnym jeśli chodzi o szkołę w Męcince jest niski poziom edukacyjny z języka niemieckiego. Świadczą o tym wyniki sprawdzianów szóstoklasistów. Obejmując urząd wójta zorientowałem się, że problem ten trwa w tej szkole od wielu lat. Podjąłem w przedmiotowej sprawie rozmowy zarówno z poprzednią dyrekcją tej szkoły już w 2015 r., a także z obecną. Od samego początku nie dawałem wiary argumentom, że mamy po prostu „taki materiał” oraz, że ważną przyczyną tego problemu jest środowisko dzieci, czyli ich rodzice. Temat ten omówiłem również z przedstawicielką Kuratorium Oświaty w Legnicy. Obecna dyrekcja szkoły finalizuje opracowanie programu naprawczego w szkole – informuje wójt.

- Uznałem, że jako samorząd gminy powinniśmy wspomóc szkołę i podjąć działania w tym zakresie. Dzięki zajęciom z panią Melanią Schenkel​ dzieci będą miały kontakt z „żywym językiem”. Prowadzone w języku niemieckim zajęcia zmuszą uczniów do udzielania odpowiedzi na zadane pytania oraz przyczynią się do lepszego rozumienia przekazu – dodaje wójt.

W ramach patronatu zaplanowane zostały również spotkania uczniów, rodziców i nauczycieli z przedstawicielami Mercedesa na temat konkretnych zawodów i umiejętności, które preferowane będą przez firmę podczas rekrutacji, a także na temat praktycznego podejścia do zdobywanej wiedzy oraz kultury organizacyjnej niemieckiego przedsiębiorstwa. Spotkania te odbędą się jeszcze w obecnym roku szkolnym.

Reklama

Komentarze (23)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

opolak
opolak13 marca 2017 o 19:15
Niemiecka policja domaga się zatrudniania Polaków !
http://forum.nto.pl/niemiecka-policja-domaga-sie-zatrudniania-polakow-t136637/
Lubię to! 0
mała
mała13 marca 2017 o 09:04
Czy dobrze rozumiem,że Niemcy znają język polski w stopniu chociaż dobrym....
Lubię to! 1
smutna prawda
smutna prawdamała13 marca 2017 o 11:32
A po co, oni tylko dostaną instrukcję z tłumaczeniem słówka
"shneller" czyli szybciej a Polacy się będą ścigać dla 50zł dla zwycięzcy, tak samo pracują Polacy w Niemczech a tych doświadczonych to nawet poganiać nie trzeba, ścigają się między sobą jak id..ci :)
Lubię to! 1
lewy prawak z centrum
lewy prawak z centrum12 marca 2017 o 14:58
Współczesny niewolnik w polskiej neokolonii musi być poliglotą za 500 euro. Dobre :D
Lubię to! 1
ole
olelewy prawak z centrum13 marca 2017 o 11:54
jedź do Amazona - tam angielski
Lubię to! 0
cdn
cdnole13 marca 2017 o 16:57
Chyba nie bardzo załapałeś co autor miał na myśli. A do Amazona to są potrzebne dwie rzeczy: motorek w doopie i mocny pęcherz.
Lubię to! 0
ole
ole11 marca 2017 o 17:36
A jaki interes zrobił Ratusz Jaworski z Mercedesem?
Uczyć się od wójta Męcinki. Kto pierwszy ten lepszy
Lubię to! 0
Polak
Polakole12 marca 2017 o 19:18
Niby czego uczyć? Bez przesady, lekcje niemieckiego to taki sukces? Myślę że uczniowie powinni mieć większe aspiracje niż praca na taśmie u Niemca.
Lubię to! 2
też Polak
też PolakPolak12 marca 2017 o 21:22
Aspiracje to można mieć jak się planuję wyjazd z Polski i naukę zagranicą. W Polsce normalny człowiek z ulicy trafia w pewnym momencie na tzw. ścianę, którą można opisać stwierdzeniem chory kraj, począwszy od geniuszy na Wiejskiej, poprzez nepotyzm i kumoterstwo w każdej dziedzinie życia a skończywszy na podzielonym i skłóconym społeczeństwie, któremu wszystko jedno bo na wybory połowa nie chodzi. To jeszcze mogę zrozumieć ale jakby mi w świetle prawa ukradli moje pieniądze z OFE to wypadłoby wyjść na ulicę i pogonić tę bandę złodziei. Nikt z tym nic nie zrobił. Także póki się Polacy będą godzić na takie traktowanie jak psy we własnym kraju i grabienie z ciężko zarabianych pieniędzy w postaci podatków to trzeba będzie robić u Niemca czy innego bogatego kapitalisty bo aspiracjami, uczciwością i dobrym wychowaniem nie za wiele zdziałasz w takim systemie i niewiele się dorobisz.
Lubię to! 1
tyle w uwalnianiu prondu
tyle w uwalnianiu prondu10 marca 2017 o 21:58
w montowni ma pracować około 500 osób.
Z tego 250 - 300 doświadczonych. Pierwsze 100 - 150 to będą niemieccy specjaliści potem osoby znający perfekt niemiecki i mający wieloletnie doświadczenie w produkcji silników (inżynierowie wysoko wykwalifikowani). Oczywiście kilkanaście osób do administracji i organizacji ale tu też chyba specjaliści z Niemiec.
Zostaje druga połowa 250 osób (mechatronicy i programiści oraz operatorzy produkcji). Ilu jest na terenie gminy czy powiatu takich fachowców ? Chyba Sam niemiecki po podstawówce nie wystarczy niestety ? Hale produkcyjne sprzątają roboty i zdalne odkurzacze. Silniki pakuje maszyna na palety . Tyle w temacie .
Lubię to! 1
opolak
opolaktyle w uwalnianiu prondu12 marca 2017 o 18:01
Pojedź do TOYOTy do Wałbrzycha - jak Ciebie wpuszczą na taśmę to zobaczysz na czym to polega - wtedy pisz jak należy. Byłem w PORCHE pod Lipskiem i OPLu w Gliwicach - wszędzie podobnie
http://www.toyotapl.com/walbrzych/kat_Praca-i-kariera_28.htm
Lubię to! 0
ciekawy
ciekawyopolak12 marca 2017 o 18:22
Czyli konkretnie kto tam znajdzie pracę? Bo z Twojego linku można przeczytać np. że wymagają na PRACOWNIKA PRODUKCJI:
"Udziału  w testach praktycznych (Assesment Center) badających umiejętności pracy zespołowej, rozwiązywania problemów, zdolności komunikacyjne,  dokładność i tempo wykonywanej pracy/ zdolności manualne" poza tym standardowo, CV i list motywacyjny oraz ostatni etap rozmowa. Nic tam nie ma o żadnych mechatronikach czy operatorach CNC.
Lubię to! 0
opolak
opolakopolak12 marca 2017 o 18:36
Tam są normalne warunki pracy - każdy wkłada wysiłek bo zarobki zależą od efektów zbiorowej pracy. Jest rotacja na taśmie montażowej, tak więc każdy zna problemy każdego elementu.Każdego dnia przez wejściem na taśmę wszyscy słuchają programu na dzień dzisiejszy. To nie niewolnicza praca niczym w logistyce pod Bielanami
Lubię to! 0
bolo
bolo10 marca 2017 o 17:17
Sąsiedzi zza odry zgermanizują te tereny zanim się obejrzymy i to za polskie pieniądze.
Lubię to! 5
hans
hans10 marca 2017 o 17:11
Nauczcie niemieckiego a później tylko przestawić słupki graniczne wzdłuż Wisły.
Lubię to! 1
cuda, dziwy!!!
cuda, dziwy!!!10 marca 2017 o 17:08
" Naszym poważnym problemem edukacyjnym jeśli chodzi o szkołę w Męcince jest niski poziom edukacyjny z języka niemieckiego. Świadczą o tym wyniki sprawdzianów szóstoklasistów. Obejmując urząd wójta zorientowałem się, że problem ten trwa w tej szkole od wielu lat. " - nie wierzę w to co przeczytałem, ale jeśli to prawda, to właśnie wójt otwarcie skrytykował własną jednostkę oświatową, dyrekcję i pedagogów nauczających języka. Pozostaje również pytanie czy Pani małżonka dyrektora będzie lepszym nauczycielem niż profesjonalny pedagog? Poza tym wciąż nie mogę pojąć jak nauka w szkole podstawowej ma przygotowywać do pracy w Mercedesie? Co na to kuratorium i rodzice? Ja uważam, że szkoła podstawowa to czas na nabycie podstawowej wiedzy, a do zawodu przygotować ma szkoła średnia.
Lubię to! 5
Jola
Jolacuda, dziwy!!!10 marca 2017 o 17:18
Widać wiele osób pragnie "przykleić się" do Mercedesa...
Lubię to! 2
Maciej Gwoździewicz
Maciej Gwoździewiczcuda, dziwy!!!10 marca 2017 o 18:46
Wójt, który zauważa negatywne aspekty jednostek podległych gminie i daje konkretne propozycje zmian, to wójt na miarę oczekiwań. Nauka języka obcego jest ważna i ułatwia później sytuację na rynku pracy. Nauczyciel typu native speaker wymusza na słuchaczach mówienie tylko w języku uczonym co przyspiesza naukę. Takie działania warto pochwalić.
Lubię to! 3
czytelnik
czytelnikMaciej Gwoździewicz10 marca 2017 o 19:27
Czy na pewno zauważa te negatywne aspekty? Proponuję na Dzień Edukacji Narodowej posłuchać wystąpień, gratulacji, albo też sprawdzić kto i jakie nagrody otrzymuje z tej okazji. Czy te negatywne aspekty przeszkodziły nauczycielom w zawodowym awansie? Mam wrażenie Panie Macieju, że albo jest Pan "podatnym gruntem" tego typu PR-u, albo świadomie Pan sprzyja wójtowi. Wybory tuż tuż, "ruch w interesie" się zaczął. Dobrze obydwaj to wiemy.
Lubię to! 2
Maciej Gwoździewicz
Jestem Jaworzaninem i nie mam interesu, żeby sprzyjać czy negować wójta Męcinki. Na podstawie własnych doświadczeń z nauczycielami typu native speaker uważam taki pomysł za dobry pomysł. Jeśli wójt stwierdza, że wyniki egzaminów uczniów są złe i próbuje ten stan rzeczy poprawić to bardzo dobrze.
Lubię to! 3
obi
obicuda, dziwy!!!10 marca 2017 o 20:37
Cuda dziwy. Mam prośbę do Ciebie, naucz się czytać ze zrozumieniem. No chyba, że kierujesz się tylko emocjami.
Lubię to! 1
Gregory
Gregorycuda, dziwy!!!13 marca 2017 o 14:16
Taa, a może te problemy gminne wójta z językiem niemieckim wynikają z tego, że nauczycielka nazywa się Przychodzeń?
Lubię to! 1
czesiulek
czesiulek10 marca 2017 o 14:33
Lepiej zacznijcie w końcu pisać jakie kursy i szkolenia będą prowadzone dla bezrobotnych mieszkańców powiatu żeby mieć tam pracę lub co zrobić żeby zwiększyć szansę na jej dostanie.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.