Logo Jawor24h.pl
Reklama
Bank Spółdzielczy w Jaworze
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne z montażem

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju pw. Ducha Świętego, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Jawora.

Kościół Pokoju w Jaworze © Paweł Sasiela

To na nim miasto opiera swoje działania promocyjne. Wybudowany został po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) na mocy pokoju westfalskiego. Temu wydarzeniu obiekt zawdzięcza też swoją nazwę.

Zgoda na budowę jaką otrzymali jaworscy ewangelicy posiadała pewne obwarowania. Kościół zbudowany miał zostać przy użyciu materiałów nietrwałych, takich jak słoma, drewno i glina. Ponadto stanąć miał poza murami miasta i nie mógł posiadać wieży. Kościół wzniesiono według projektu Albrechta Saebischa z Wrocławia. Jego nawy, północna i południowa wypełnione są emporami. W XVII wieku wybudowano II i IV emporę i ozdobiono je malowidłami ze scenami Starego i Nowego Testamentu. Na początku XVIII wieku wzniesiono empory I oraz III, ozdobione herbami rodowymi, godłami jaworskich cechów rzemieślniczych i pejzażami z pobliskimi zamkami. W połowie długości nawy północnej, ze względów akustycznych, umieszczona została ambona. Z okazji jubileuszu 200-lecia ufundowano nowe organy, autorstwa A. A. Lummerta z Wrocławia.

Drewniane elementy konstrukcji kościoła, znajdujące się we wnętrzu zostały pokryte biało-błękitno-czarną polichromią pochodzącą z różnych okresów. Kościelną wieżę dobudowano w 1708 roku po układzie Altranstadt. Drugi z istniejących obecnie Kościołów Pokoju znajduje się w Świdnicy.

ZWIEDZANIE

kwiecień - październik:
poniedziałek-sobota w godz. 10-17
niedziela i święta kościelne 12-17

listopad – marzec:
zwiedzanie dla minimum 6-osobowych grup, po zgłoszeniu telefonicznym (minimum 1 dzień wcześniej).

Telefon kontaktowy: 516-493-990 - Menadżer Kościoła Pokoju

Bibliografia:
F. Grzywacz, Jawor, Legnica 1999, s. 5.

Reklama

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.