Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Jawor na liście Morawieckiego!

Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje politykę zrównoważonego rozwoju kraju. Skorzystają na tym m.in. ośrodki "zapomniane" przez poprzednią ekipę rządzącą. Jednym z beneficjentów będzie Jawor.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Łączne wsparcie, jakie Ministerstwo Rozwoju przekaże w najbliższych latach miastom będącym stolicami powiatów lub posiadającym powyżej 20 tys. mieszkańców, a nie będącym stolicami województw szacuje się na 2,5 mld zł. To jedno z pakietu działań jakie resort premiera Morawieckiego zapowiedział w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Główne elementy tego planu to dedykowane wsparcie z funduszy europejskich, preferencje w lokowaniu inwestycji oraz ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. 

- Cieszę się bardzo, że nasze starania i składane propozycje o wprowadzenie zrównoważonego rozwoju małych aglomeracji i powiatów przyniosły pozytywny efekt. Dzięki wsparciu z Ministerstwa Rozwoju największe miasto powiatu – Jawor, otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe z budżetu państwa. Pieniadze będzie można wykorzystać na poprawę infrastruktury i rozwój społeczny - mówi Arkadiusz Baranowski, lider PiS-u w powiecie jaworskim.

Spośród 255 miast spełniających ministerialne kryteria wybrano 122 ośrodki potrzebujące szczególnego wsparcia, ze względu na utratę funkcji społeczno-gospodarczych. Z byłego województwa legnickiego wytypowano jedynie dwie miejscowości - to Jawor i Złotoryja. Poza tym na Dolnym Śląsku na wsparcie liczyć mogą Kamienna Góra, Ząbkowice Śląskie, Jelenia Góra, Nowa Ruda, Kłodzko, Bielawa, Wałbrzych, Lubań, Zgorzelec, Dzierżoniów, Bolesławiec oraz Świebodzice. 

- Nie ulega wątpliwości, że w porównaniu z rządem Platformy Obywatelskiej, mamy do czynienia z wyraźną jakościową zmianą. Minister Morawiecki, w przeciwieństwie do poprzedników, zauważa, że Polska nie składa się wyłącznie z wielkich aglomeracji. W ciągu ostatnich ośmiu lat wiele miast powiatowych ulegało swego rodzaju społeczno-gospodarczej degradacji. Mam nadzieję, że dzięki działaniom Ministerstwa Rozwoju ulegnie to zmianie - ocenia radny Krzysztof Detyna z Komisji Gospodarki i Rozwoju Miasta. 

To prawdopodobnie nie ostatnia forma wsparcia Ministerstwa Rozowju dla miast powiatowych, w tym dla Jawora. Miasto św. Marcina ministrowi Morawieckiemu, który ściągnął nad Nysę Szaloną inwecycję koncernu Daimler zawdzięcza już naprawdę wiele.

- Każda forma wsparcia kierowana w stronę Jawora jest niezwykle cenna i nie wolno jej odrzucić. Tym bardziej, że potrzeb w zakresie rozwoju infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, modernizacji zabytków czy inwestycji wspierających proces podnoszenia standardów i oferty placówek edukacyjnych oraz bazy sportowo-rekreacyjnej jest naprawdę wiele. Teraz czekać będziemy na konkrety, wskazanie narzędzi i form pomocy, zapewniając jednocześnie, że środki te zostaną dobrze wykorzystane - kończy radny Krzysztof Kowalczyk z Komisji Gospodarki i Rozwoju Miasta.

Reklama

Komentarze (42)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Jaworzanin 2
Jaworzanin 215 kwietnia 2017 o 13:01
Sołtysie, chwalą nas. Kto? No, Wy mnie, a ja Was.
A na marginesie, to rozmowy o inwestycje nie trwają kilka tygodni, czy miesięcy. I ani burmistrz Bera, który próbuje sobie przypisać ogromne zasługi, ani poseł Witek, ani Morawiecki, tylko wcześniej Jurkowlaniec, prezes legnickiej strefy, minister Antoniszyn-Klik z PSL zaczęli zabiegać o DSAG i inwestorów. A podwaliny jakieś dał też Urbański. Warto o tym pamiętać. Na otwarciu wystawy Mrcedesa nawet o tym słowem nie wspomniano. Pozostali znaleźli się tylko w dobrym momencie. Ale cóż takie już życie. Oby tylko ta inwestycja powstała, bo na razie tylko czeka rozplantowane pole. A łopatę to sobie można wbić nawet na ogródku. No i żeby pieniądze od Morawieckiego nie były wirtualne tak jak niektóre inne pomysły. Ale życzę Jaworowi i jego mieszkom jak najlepiej. No i spokojnych, rodzinnych Świat Wielkiej Nocy. I
Lubię to! 0
koala
koala15 kwietnia 2017 o 07:49
Kiedy Warszawa zwróci pomoc dla kraju za " haracz" na odbudowę stolicy przez ponad 40 lat : cegiełki FOS itp.
Lubię to! 0
friend
friend15 kwietnia 2017 o 07:46
Weźcie się za gospodarkę, naprawę poniemieckich zniszczonych ulic, budynków a nie za zmiany nazewnictwa ulic. Jakie to prymitywne i małomiasteczkowe. Pokażcie wizję rozwoju miasta, wykorzystanie Mercedesa, obwodnicy S3, walkę z zanieczyszczonym powietrzem - ciepło do każdego domu z sieci. Wziąć się za radnych, bo to oni są Waszymi reprezentantami i biorą za to pieniądze, więc jaka praca taka płaca
Lubię to! 0
Jawor wPISany w rozwój
Jawor wPISany w rozwój14 kwietnia 2017 o 23:26
TRASA S-3 ( PIS), Mercedes (rząd PIS), jeszcze raz kasa na DK - 3 przez Jawor ( PIS), pieniądze na drogi w powiecie i gminach z województwa (PIS), Jawor na liście Morawieckiego (PIS), Elektryczne autobusy i mieszkanie plus projekty Morawieckiego (PIS). Pomnik Historii - Kościół Pokoju wpisany na listę (PIS -Prezydent Duda) .Tyle w temacie. Droga (Platformo - PO) a gdzie 40 milionów na Kościół Pokoju ?
Lubię to! 1
a dla ludzi
a dla ludziJawor wPISany w rozwój15 kwietnia 2017 o 08:17
przywrócony też został wcześniejszy wiek emerytalny, rodziny dostały po 500 zł na dziecko-te pieniądze trafiły też do jaworskich rodzin
Lubię to! 0
co dla ludzi
co dla ludziJawor wPISany w rozwój15 kwietnia 2017 o 08:20
za władzy PO-SLD w Jaworze pracę tracą też jaworzanie a w ich miejsce zatrudniani ludzie z poza Jawora
Lubię to! 1
podwyżka wody
podwyżka wodyJawor wPISany w rozwój15 kwietnia 2017 o 08:24
wójtowie ościennych gmin uchronili swoich mieszkańców przed podwyżką wody, a jaworzanom podniesiono cenę wody,
Lubię to! 0
historyk
historyk13 kwietnia 2017 o 21:05
czy naprawdę tak trudno napisać parę konkretów ?No bo co wynika z tego artykułu .Że niby tamci źli nie dawali , a ci dobrzy mają zamiar dawać.Ale co, gdzie, jak ,o tym ani słowa.Kiedyś to się nazywało ; agitka partyjna.
Lubię to! 11
jaworzanin
jaworzanin13 kwietnia 2017 o 18:59
Prawdą jest że pan Bera przypisuje sobie zasługi minister E. Witek , takie jak Mercedes, dworzec czy S3. Teraz pod plan Morawieckiego podpina się Detyna. Przecież wiadomym jest że E. Bera nigdy, przenigdy za rządów PIS nie dostałby złamanego grosza na jakąkolwiek inwestycję, przecież to logiczne. W drugą stronę to też tak działało, już nie pamiętacie ?
Lubię to! 2
@
@jaworzanin14 kwietnia 2017 o 07:14
A Pani Witek to ile już lat w tej Warszawcei dopiero teraz sobie o Jaworze przypomniała.Z tymi zasługami to jaworzanin trochę przesadza.Owszem posadki dla rodzinki, ale aż taka dbałość o Jawor.
Lubię to! 4
konkret
konkretjaworzanin14 kwietnia 2017 o 08:16
Proszę napisać ilu jaworzanom pomogła i w czym konkretnie-podać przykłady dla niedowiarków.
Lubię to! 1
Najgorszy sort
Najgorszy sortjaworzanin14 kwietnia 2017 o 12:08
Dzięki Pani E Witek wstaje słońce, rośliny wydalają tlen i pochłaniają co2 (mimo #lexszyszko) Bera zaś siedzi w ratuszu i knuje jak zaprzepaścić dokonania jaworskiego najlepszego sortu :D Wiem to doskonale, ponieważ czytałem o tym w przedwojennej prasie :D
Lubię to! 6
Irek W.
Irek W.13 kwietnia 2017 o 17:41
I tak wszystkie zasługi przypisze sobie wodzirej, bo w tym jest mistrzem.
Lubię to! 7
Lesio
LesioIrek W.13 kwietnia 2017 o 23:41
przypisywanie przez jednych to jedno, a wierzenie w to przez innych to drugie-ja też mogę mówić, że załatwiłem dla Jawora dużego zagranicznego inwestora i kto mi tego zabroni?
Lubię to! 4
z miasta
z miasta13 kwietnia 2017 o 17:35
a kto to jest Baranowski i jakim on jest liderem ?
Lubię to! 4
Neuro
Neuro13 kwietnia 2017 o 17:04
Pis to dtsn umyslu - bezmyzgi
Lubię to! 4
!!!!
!!!!13 kwietnia 2017 o 16:28
nie pisze się" z byłego województwa legnickiego" tylko z okręgu wyborczego .
Lubię to! 3
Reklama
bolo
bolo13 kwietnia 2017 o 16:07
Jeszcze niedżwiedż hasa po lesie ,a pisowcy już dzielą skórę na nim. A przecież Morawiecki zawsze wychodził z założenia ze "nikt Wam tyle nie da, co ja Wam mogę obiecać".Od dawna wiadomo że On uwielbia wirtualne pieniądze.I takich się spodziewajcie.
Lubię to! 9
adam
adambolo13 kwietnia 2017 o 16:20
Przestań krakać.
Lubię to! 5
lolo
lolobolo13 kwietnia 2017 o 17:00
Bolo boli Cię to, że PiS w dwa lata zrobił więcej dla Jawora niż PO w osiem?
Lubię to! 8
:D
:Dlolo13 kwietnia 2017 o 17:44
Marta przestań :D
Lubię to! 1
Komentator
Komentatorlolo13 kwietnia 2017 o 20:47
lolo ma rację
Lubię to! 2
!!!
!!!bolo13 kwietnia 2017 o 18:13
Gdyby nie Morawiecki to Mercedesa w Jaworze by nie było !
Lubię to! 4
Kornel
Kornel!!!13 kwietnia 2017 o 18:42
Prace nad powstaniem strefy rozpoczęły się kiedy Morawiecki nie był jeszcze w rządzie.Więc zasługa to burmistrza .
Lubię to! 8
do Kornel
do Kornel!!!13 kwietnia 2017 o 18:57
To dlaczego burmistrz nie zrobił tego zarządów PO-PSL? Z Jaguarem jakoś im nie wyszło !!!!!
Lubię to! 3
Jaworzanin
Jaworzanin!!!13 kwietnia 2017 o 22:20
Powstanie jaworskiej strefy to jedno, a ściągniecie inwestora to zupełnie inna sprawa. Mylisz dwa różne zagadnienia kornelu.
Lubię to! 1
Jan
Janbolo13 kwietnia 2017 o 19:12
500+ to nie są wirtualne pieniądze !!!
Lubię to! 4
bolo
boloJan13 kwietnia 2017 o 19:27
500+ to tzw."judaszowe srebrniki" za które pis kupił niezbyt pracowitą część społeczeństwa, na którą to część,teraz wszyscy płacimy.Wszyscy!!!! Jest to ewidentny powrót socjalizmu w małej postaci. Na razie.Póżniej czeka Nas totalitaryzm.
Lubię to! 10
do buló
do bulóJan13 kwietnia 2017 o 21:06
Bolo masz na myśli tego lidera nowoczesnych?
Lubię to! 2
RW
RW13 kwietnia 2017 o 15:21
Szkoda że minister Morawiecki tak samo chętnie nie wspiera polskich przedsiębiorców jak niemieckiego Daimlera.
Lubię to! 5
RW13 kwietnia 2017 o 15:53
Z Polskich przedsiębiorców nie ma tyle korzyści co z niemieckiego potentata ... Polskiego przedsiębiorce gnoją bez sumienia i zawahania a niemieckiemu liżą *** że czasami śmiać mi się chce jak na to patrzę a czasami robi mi się przykro .
Wystawa Mercedesa w naszym Jaworskim muzeum , gdzie zorganizowane są wystawy z eksponatami które przypominają nam o naszych korzeniach , historii naszych ojców dziadów i pradziadów była tak udana jak pomysł pochowania na Wawelu Kaczyńskiego wśród królów Polskich ....
Lubię to! 2
J.
J.15 kwietnia 2017 o 23:43
Świetni,czyli muzeum ma konkretnego sponsora!Jeżeli udostępniona jest stała wystawa Mercedesa,to muzeum dotowane jest przez tego potentata.Brawo Muzeum Regionalne,teraz pewnie znajdą się fundusze na nowe ,ciekawe eksponaty.
Lubię to! 1
NIKt
NIKt16 kwietnia 2017 o 08:31
z wynajmu lokalu na potrzeby promocji tak bogatego koncernu to raczej Muzeum ma duże wpływy, dyrektor Muzeum na pewno gospodarnie zarządza jednostką
Lubię to! 1
adam
adamRW13 kwietnia 2017 o 16:21
Następny/a niezadowolony/ a.
Lubię to! 1
borubar
borubar13 kwietnia 2017 o 14:59
Krzychu! Do ataku!
Lubię to! 1
Dżerzi
Dżerzi13 kwietnia 2017 o 14:14
Krzysztof D i Robert G, może nazwijmy jakąś ulice w Jaworze imieniem Ministra Morawieckiego :D Najprościej Rapackiego -> Morawieckiego :D wystarczy Rapa zakleić napisem Morawie :D Doskonale oszczędne rozwiązanie :D Zaraz potem go beatyfikujmy :D
Lubię to! 4
Lolek
Lolek13 kwietnia 2017 o 13:51
Oby nie zaprzepaścić szansy, bo drugi raz taka okazja może się nie trafić.
Lubię to! 7
...
...13 kwietnia 2017 o 13:12
Świetna informacja. Oby tylko wodzirej nie zaprzepaścił tej szansy...
Lubię to! 8
Gregory
Gregory13 kwietnia 2017 o 12:28
Baranowski liderem PISu w powiecie?!!! A nie ministra WITEK?!!!
Lubię to! 2
..
..Gregory13 kwietnia 2017 o 12:32
to są dwa różne poziomy działania,Pani Poseł działa szerzej, na niwie powiatowej ma swoich ludzi, przedstawicieli jednym z nich jest Pan Baranowski. I z tego przedstawicielstwa bardzo dobrze się wywiązuje, jednym zdaniem Pani Poseł postawiła na dobrego konia.
Lubię to! 12
jaworzanka
jaworzankaGregory13 kwietnia 2017 o 12:38
Dokładnie. Pani Poseł ma zadania w Warszawie. Trudno, żeby sterowała tym co się dzieje w powiecie z Warszawy. Pani Poseł świetnie współpracuje z Panem Wicestarostą dla dobra Jawora. Tak trzymajcie. Super, że mamy taką Minister i takiego Wicestarostę!
Lubię to! 11
logik
logikGregory13 kwietnia 2017 o 12:51
Jak nie Baranowski, to kto jest liderem jaworskiego Pisu? Witek rządzi w Rządzie, a Baranowski w powiecie.
Lubię to! 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.