Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań


Adrian  Zawierucha

Idzie nowe w OSP!

Nareszcie władze gmin dostrzegły potrzebę wymiany samochodów OSP na nowe. W tym roku nowe pojazdy otrzymały dwie jednostki - OSP Mściwojów oraz OSP Mierczyce.

Nowy samochód OSP Mściwojów, fot. Tomasz Siczek ©

W przyszłym roku nowy wóz otrzyma OSP Męcinka, poza tym istnieją szanse na pozyskanie nowego wozu dla OSP Marcinowice.

Pierwszy taki krok uczyniła Gmina Mściwojów, która zakupiła nowy samochód dla OSP Mściwojów. Ochotnicza Straż Pożarna w Mściwojowie otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault D14. Pojazd dostarczyła firma "Wawrzaszek ISS" z Bielska-Białej, a jego koszt wyniósł blisko 700 tysięcy złotych. Więcej informacji na ten temat mogą Państwo przeczytać w artykule pn. Widowiskowe powitanie samochodu OSP Mściwojów.

Warto również dodać, że Gmina Mściwojów podpisała umowę partnerską w ramach projektu: „Poprawa bezpieczeństwa w powiecie złotoryjskim, wołowskim, jaworskim, jeleniogórskim oraz kłodzkim poprzez wyposażenie jednostek OSP w specjalistyczny sprzęt oraz specjalistyczne samochody ratownicze" i wnioskuje o zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Marcinowice. W przypadku gdyby udało się pozyskać pojazd dla druhów z Marcinowic Gmina Mściwojów zaczęłaby wyrastać na lidera jeżeli chodzi o średni wiek pojazdów jednostek OSP na terenie naszego powiatu.

Również w tym roku Gmina Wądroże Wielkie zakupiła lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Opel Movano dla OSP Mierczyce. Dostarczyła go firma "Dragon" z Dąbrowy Górniczej. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z budżetu gminy przeznaczono środki w wysokości 119 149,00, a całkowita wartość pojazdu wyniosła 179 949,00 zł.

Nowy samochód OSP Mierczyce, fot. Gmina Wądroże Wielkie

W przyszłym roku strażacy z OSP Męcinka wzbogacą się o nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. W tym miesiącu Gminie Męcinka udało się pozyskać dotację w wysokości 509 440 zł. Oszacowany koszt takiego pojazdu to blisko 800 000 zł.

Jako pierwsi informowaliśmy o potrzebie wymiany samochodów w Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu jaworskiego na nowe. Pisaliśmy o tym w felietonie "(Nie)bezpiecznie w powiecie jaworskim".

Miejmy nadzieję, że tym "dobrym śladem" pójdą kolejne władze gmin, dzięki czemu mieszkańcy naszego powiatu będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej dzięki nowoczesnemu i sprawnemu sprzętowi. Warto w tym miejscu podkreślić jaką nieocenioną rolę pełnią strażacy-ochotnicy, to właśnie oni, wielokrotnie jako pierwsi pojawiają się na miejscu nie tylko pożarów, ale także wypadków drogowych czy podtopień. Jak dobrze wiemy - lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie mieszkańców, gdyż w niejednym takim przypadku może liczyć się dosłownie każda sekunda.  

Przypomnijmy - na terenie powiatu jaworskiego aktualnie funkcjonuje ogółem 26 jednostek OSP. Do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego należy 9. Spośród tych wszystkich jednostek tylko dwie posiadają fabrycznie nowe, tzw. "pierwszowyjazdowe" samochody - OSP Mściwojów i OSP Granowice. Dla porównania - w powiecie złotoryjskim, z identyczną ilością jednostek OSP (26 - przyp. red.) nowych, "pierwszego rzutu" pojazdów jest sześć. Samochodem "pierwszowyjazdowym" zazwyczaj określa się średni samochód ratowniczo-gaśniczy najbardziej uniwersalny, który zalicza najwięcej wyjazdów do zdarzeń.

Reklama

Komentarze (3)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

STRAŻAK
STRAŻAK21 grudnia 2016 o 17:53
Jak mozna tak nisko spaść. Były oficer WP dzisiaj klęczy przed byle jakim Burmistrzem. Takim jak najszybciej należy zabrać wysokie emerytury.
Lubię to! 4
WOZIDŁO
WOZIDŁO21 grudnia 2016 o 17:23
własnie nowe WOZY BOJOWE :) musza byc w OSP KSRG Z Gminy BOLKÓW
Lubię to! 5
mieszkaniec
mieszkaniec20 grudnia 2016 o 22:02
Gmina Bolkow ? Wybory coraz bliżej.
Lubię to! 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.