Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Grzegorz Olszewski: Decyduje większość

W ostatnich wyborach uzyskał największą liczbę głosów ze wszystkich kandydatów startujących do Rady Miejskiej w Jaworze. Z radnym Grzegorzem Olszewskim rozmawiamy o starcie nowej kadencji.

© Paweł Sasiela

Choć jest Pan radnym, który uzyskał największą liczbę głosów w wyborach, pokonując w okręgu m.in. Emiliana Berę, Daniela Iwańskiego i Michała Bandera, to jak pokazały pierwsze sesje, raczej nie będzie Pan miał wielkiego wpływu na to, co dzieje się w mieście.

Na tym polega demokracja, że decyduje większość. Liczba głosów otrzymanych od mieszkańców przez poszczególnego radnego nie ma tu decydującego znaczenia. Jak pokazuje praktyka można zostać radnym dostając niewielką liczbę głosów. W tym momencie należałoby się zastanowić czy nie powrócić do okręgów jednomandatowych. Misja radnego to jednak nie tylko głosowanie na sesjach, ale także inicjowanie i realizowanie projektów dla mieszkańców, wsłuchiwanie się w ich problemy dotyczące remontów, wydatków budżetowych i reprezentowanie ich na sesji, a także dbanie o zrównoważony rozwój Jawora przy składaniu wniosków do budżetu.

Nie jest to jednak łatwe, gdy nie ma się większości nie tylko w radzie, ale nawet w jednej komisji.

Tak się stało, że w obecnym składzie rady prezydium i większość w komisjach została wybrana przez jedną opcję. Byłem bardzo zdziwiony, że podczas pierwszej sesji padło wiele ciepłych słów o radnej Teresie Prokopek-Stępniak, ale podczas głosowania większość w radzie nie zagłosowała za tą kandydaturą na funkcję wiceprzewodniczącej rady. Nie wybranie do Komisji Edukacji radnego Jacka Wieczorka, mającego wielkie doświadczenie w sprawach oświatowych i będącego czynnym nauczycielem, jest niezrozumiałe. Nie wybranie Anny Kozak, prawnika po aplikacji prokuratorskiej, do Komisji Rewizyjnej jest błędem, ponieważ obecność prawnika z tak dużym doświadczeniem wiele by wniosła, a przede wszytkim byłaby bezcenna w zawiłych sprawach prawnych. Z kolei do Komisji Gospodarki i Rozwoju Miasta nie wybrano Krzysztofa Kowalczyka, który aktywnie działał w tej komisji w poprzedniej kadencji. Mnie natomiast nie wybrano do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Jak to się ma do szumnych deklaracji o współpracy?

Łatwo mówi się o współpracy, ale jak widać realizacja takich deklaracji jest już bardzo trudna. Zresztą podobną sytuację mieliśmy w kadencji 2010-2014 i była ona mocno krytykowana przez ówczesną opozycję. Punkt widzenia zmienia się jednak wraz ze zmianą punktu siedzenia.

Przed nami czas konstruowania budżetu miasta na przyszły rok. Jakie propozycje zamierza Pan zgłosić?

Swoje propozycje zgłosiłem już pod koniec poprzedniej kadencji. Związane są przede wszystkim z rozwojem i modernizacją infrastruktury. Pierwsza z nich dotyczy Osiedla Metalowców/Stalowa. To wykonanie wielofunkcyjnego boiska sportowego, reorganizacja komunikacji samochodowej w celu wydzielenia dodatkowych miejsc postojowych, postawienie dodatkowych ławek dla osób chcących odpoczywać na wolnym powietrzu, uporządkowanie dojść do kontenerów śmietnikowych oraz modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, co zlikwidowałoby problemy z często występującym niskim ciśnieniem wody oraz wybijaniem kanalizacji w piwnicach budynków na osiedlu.

W obszarze placów zabaw postulowałem o wykonanie ich w obrębie nowo powstających osiedli domków, czyli ulic Ptasiej i Zagrodowej oraz okolic marketu Dino w kierunku Paszowic. Mogłoby się wydawać, że projektowanie placów zabaw na terenach, gdzie głównie dominuje budownictwo jednorodzinne jest nieracjonalne. Otóż jest to myślenie błędne, gdyż działki są wykupowane przez deweloperów, którzy wykorzystując obecne przepisy prawne budują domki w sumie wielorodzinne. Jeden budynek przypominający bliźniak jest dodatkowo dzielony w poziomie, w wyniku czego powstają cztery lokale mieszkalne. Tym samym dla dzieci osiedlających się tam rodzin nie ma wystarczającej ilości miejsca przy tych budynkach i niezbędne jest wybudowanie wydzielonego terytorialnie placu zabaw.

W zakresie dostarczania wody oraz odbiorów ścieków problemy występują z mniejszym lub większym nasileniem na terenie całego miasta, jednakże najbardziej jest to odczuwalne m.in. w okolicach ulic Robotniczej i Chemików. Postuluję o modernizację magistral doprowadzających wodę, w szczególności w obrębie wskazanych ulic.

Wnioskowałem również o całościową wymianę nawierzchni na ulicy Kopernika i zastosowanie nawietrzni bitumicznej o wysokim poziomie tłumienia hałasu wywołanego ruchem samochodów. Wniosłem także o systematyczną kontrolę stanu ulic miejskich i na bieżąco uzupełnianie ubytków. W tym celu postuluję o powołanie przy którymś z istniejących zakładów komunalnym miejskiej ekipy remontowej ds. utrzymania dróg.

W zakresie parkingów ponownie dopominałem się o utworzenie choćby tymczasowego parkingu na obszarze między ulica Piastowską i Szpitalną (teren dawnego Inprodusu). Jest to działka miejska, gdzie po nawiezieniu odpowiedniej ilości tłucznia powstałyby liczne miejsca parkingowe stanowiące duże ułatwienie dla osób korzystających ze szpitala oraz wielu innych instytucji zlokalizowanych w tym rejonie.

Ponadto w nadchodzącym roku należy znacząco zwiększyć dbałość o tereny zielone i podobnie jak w przypadku dróg postuluję o utworzenie ekipy zajmującej się systematycznym monitoringiem oraz dbałością o miejskie tereny zielone, w szczególności Park Miejski.

Kolejne propozycje to budowa nowej kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Komunalnym w Jaworze, uzupełnienie brakującej kanalizacji przy ulicy Wrocławskiej i przyłączenie budynków do sieci miejskiej (mieszkańcy i instytucje korzystają z szamba), remont chodnika przy ulicy Słonecznej oraz kompleksowy remont na Osiedlu Zacisze polegający na wykonaniu instalacji wodnej, a także remontach ulic i chodników (w tym budowa nowych).

Wszystkie te propozycje złożyłem w imieniu mieszkańców Jawora. 

Reklama

Komentarze (12)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Droder
Droder13 grudnia 2018 o 18:39
dla komisji porządku https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/83189/Odwiedzamy-Przytulisko-Towarzystwa-Opieki-nad-Zwierzetami-w-Jaworze 
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
nerto
nerto13 grudnia 2018 o 11:57
Składać wnioski i czekać na odpowiedzi. Informować na bierząco  wyborców o postępie realizacji - to ich dotyczy
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
mariola
mariola13 grudnia 2018 o 11:24
To jest prawda, ze lepsze byłby okręgi jednomandatowe. Jednak Pis-wy rząd wrócił do przeszłości i je zlikwidował. Teraz twygląda to tak: radny Grzegorz Olszewski wszedł do rady mając  ponad 500 głosów a na na miejsce pani Kucharzyk z PiS wejdzie  osoba która uzyskała ok 30 głosów. To jest ogromna różnica. Natomiast Pani Świderska uzyskując ponad 200 głosów nie weszła do rady. To jest paradoks obecnej  ordynacji wyborczej. 
3 Lubię to: 3
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Darek
Darek12 grudnia 2018 o 18:21
I takich ludzi w radzie potrzeba - jak p. Grzegorz, Krzysztof Kowalczyk i Jacek Wieczorek, ale co z tego jak i tak nic nie bedą mieli do powiedzenia - niestety. Bo wszystkie ich inicjatywy i sugestie będą jak bicie głową w ścienę, która składa się z ludzi EB. No ale cóż kolejne pięć lat trzeba jakoś wytrzymać - sami sobie tak wybrali Ci którzy głosowali na EB i jego propagandę sukcesu i dobrobytu.
4 Lubię to: 4
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
mieszkaniec
mieszkaniec 12 grudnia 2018 o 14:14
Panie Grzegorzu proszę robić swoje , dzisiaj Bera i jego radni z PO i SLD są , ale przyjdzie czas że ich nie będzie. Tylko oby to było szybko, bo Jawor wpadnie w długi i wtedy będzie poważny problem bo my mieszkańcy będziemy spłacać to zadłużenie.
11 Lubię to: 11
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
kamil
kamilmieszkaniec 12 grudnia 2018 o 19:13
A jak inaczej chcesz rozwijac miasto?? bez pozyczek?? ktore miasto robi tak na swiecie? powiedz mi chetnie poczytam i wystartuje w nastepnej kadencji na burmistrza i zrobie tak zeby bez pozyczek miasto rozwijalo sie jak Dubaj...
2 Lubię to: 1
Super: 1
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
celno
celnokamil13 grudnia 2018 o 11:54
Jedź do Dubaju - skąd mają tyle kasy?? Szukaj ropy w okolicach Jawora - będziesz szejkiem naftowym i rzucisz trochę kasy dla Jawora 
2 Lubię to: 2
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Karolek
Karolek12 grudnia 2018 o 12:58
Tak z perspektywy to wydaje mi się, że lepiej by się stało, gdyby Bera był burmistrzem, ale większość w radzie miały inne komitety, bo wymuszałoby to dobrą współpracę wszystkich dla dobra miasta. A tak jedni mają wszystko, a drudzy nic, choć w radzie jest ich niemal tyle samo...
8 Lubię to: 8
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
budowlaniec
budowlaniec11 grudnia 2018 o 23:52
Brawo Panie Grześku. Pan, z grupą Kowalczyka jesteście ostatnią nadzieją tego miasta. Trzymam kciuki
15 Lubię to: 14
Super: 1
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Autor nieznany
Autor nieznany budowlaniec12 grudnia 2018 o 19:55
Pan Grzegorz to też dobry turysta polityczny.  Co wybory to inny komitet. Ale trakcie za stołek wiceprzewodniczącego rady popierał Bere. 
5 Lubię to: 2
Super: 1
Ha ha: 2
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
PR-owcy
PR-owcy11 grudnia 2018 o 23:30
I to jest działanie, a nie jakiś PR Czerwonych Marynarek.
8 Lubię to: 8
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Jaworzanin od urodzenia
Jaworzanin od urodzenia11 grudnia 2018 o 22:33
I to jest niesprawiedliwe wobec mieszkańców, bo jeśli ktoś dostał mało głosów tzn. że ludzie go nie chcieli w radzie. Jak widać nie liczy się zdanie mieszkańców. 
5 Lubię to: 5
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.