Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Uczennice I LO szlakami Polaków w Rumunii

Laureatki VIII edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” - Aleksandra Kita, Kinga Kuźnia i Weronika Dziopa odbyły tygodniową podróż polskimi szlakami w Rumunii. Była to główna nagroda dla najlepszych w konkursie.

Fot. materiały prasowe © materiał prasowy

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze: Aleksandra Kita, Kinga Kuźnia i Weronika Dziopa zostały laureatkami szczebla ogólnopolskiego (I stopnia) VIII edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”, zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Opiekunem drużyny był Władysław Woźniakiewicz.

Na konkurs wpłynęło 221 prac z całej Polski. Wyróżniono autorów 70,  w tym nagrodami I stopnia 37.  Z województwa dolnośląskiego wyróżniono 8 drużyn, z czterech szkół ponadgimnazjalnych. Jaworskie licealistki wykonały pracę upamiętniającą zamordowanego w czasie II wojny światowej w Związku Radzieckim Władysława Bieleckiego, oficera rezerwy Wojska Polskiego, nauczyciela wychowania fizycznego w gimnazjum w Śniatyniu. Przez wiele lat był prezesem sportowej organizacji patriotycznej  „Sokół”. Po aresztowanym  przez NKWD w 1939 r. zaginął o nim wszelki ślad. Potrzebnych do pracy informacji udzieliła Pani Aleksandra Kania-Kita, prababcia uczestniczki konkursu.

Główną nagrodą dla najlepszych była tygodniowa podróż do Rumunii. Wycieczka miała charakter edukacyjno-naukowy, a trasa wiodła śladami Polaków w Rumunii z lat I i II wojny światowej. Uczennice wraz z opiekunem zwiedziły wyjątkowe regiony Rumunii - Besarabię, Maramuresz i Wołoszczyznę. Odwiedziły miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu, utworzone we wnętrzu dawnego więzienia Sighet. Miały okazje odwiedzić Sołoniec, polską wieś na Bukowinie, poznać jej  tradycje i obyczaje.         

Uczestnicy wyjazdu  zajmowali się też porządkowaniem starych, zaniedbanych mogił legionistów i polskich uchodźców z czasu II wojny Światowej w Berbestii i Kirlibaba. W Bukareszcie zapalili znicze na grobach Polaków na cmentarzach Bellu i Sv. Iveri, zwiedzili Wzgórze Patriarchy i Pałac Ceausescu.

Wykładowcy IPN-u – organizatora wyjazdu, dołożyli wszelkich starań, aby wprowadzić laureatów konkursu w niewyjaśnione wątki historii Rumunii oraz jej zabytków. Licealistki miały okazję zobaczyć zamek w Bicaz – miejsce internowania prezydenta Mościckiego, Dragoslavele – miejsce internowania marszałka Rydza-Śmigłego.

W Krajowej odwiedziły kwaterą grobów polskich, zlokalizowanych na cmentarzu katolickim, Baile Hercelanum – miejscu internowania członków rządu polskiego. Odwiedziły też inne miejsca, które wpisały się w dzieje Polaków na  terenie Rumunii. W  intencji poległych i zmarłych Polaków na ziemi rumuńskiej codzienne była odprawiana Msza Święta.

Tygodniowy wyjazd do Rumunii pozwolił jaworskim licealistkom poznać ten trochę egzotyczny dla Polaków kraj. Była to też okazja do refleksji i zadumy nad polskimi losami.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.