Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

(FOTO) Trwa remont jaworskiego dworca kolejowego

Dziś odbyła się kolejna rada budowy z udziałem przedstawicieli PKP S.A. oraz wykonawcy remontu dworca - firmy SKB S.A.

Fot. UM Jawor © UM Jawor

Podczas narady przedstawiono sprawy organizacyjne i koordynacyjne związane z realizacją przebudowy dworca kolejowego w Jaworze. Wewnątrz obiektu prowadzone są intensywne prace remontowe.

Jeden z naszych najpiękniejszych zabytków wkrótce odzyska swój dawny blask. Będzie to eleganckie miejsce obsługi podróżnych, które wreszcie znów będzie tętnić życiem. Termin zakończenia modernizacji to IV kwartał 2018 r.

Reklama

Komentarze (30)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

obserwator 2
obserwator 223 lutego o 20:21
Harmonogram wydarzeń

Trochę się napracowałem, ale znalazłem w Internecie wcześniejsze informacje na temat remontu dworca PKP w Jaworze. Burmistrz przypisuje sobie zasługi, jakoby to on spotkaniem z dyrektorem oddziału, za dotknięciem czarodziejskiej różdżki załatwił remont dworca. A że podpisał później jakiś list intencyjny, to czysty PR. Podobnie, jak z budową mieszkań ze Spółdzielnią Mieszkaniową. A więc po kolei.


https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/25526/inwestycje-dworcowe-na-dolnym-slasku.html

Inwestycje dworcowe na Dolnym Śląsku - 19 sierpnia 2015 Kurier Kolejowy informuje, że Jawor, Chojnów, Żarów, Kłodzko Miasto – to dolnośląskie dworce kolejowe, które będą remontowane przez PKP.

3 listopada 2015 Mieszkańców obiega informacja:
List intencyjny w tej sprawie podpisali burmistrz Jawora Emilian Bera i dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP we Wrocławiu Tadeusz Szulc.

http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/pkp-sa--szykuje-remont-dworca-w-jaworze-76032.html

31.03.2016 Rynek Kolejowy znów informuje, że PKP SA ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy zaniedbanego dworca w Jaworze.

12 sierpnia 2016 - burmistrz w wywiadzie dla Fakty Jawor twierdzi, że miasto Jawor ma pomysł jak uratować zabytek, i że udało mu się już porozumieć w tej sprawie z PKP S.A.

Ciekawe. Czyli burmistrz dowiaduje się, że będzie remontowany dworzec i spotyka się z dyr. oddziału, żeby nawiązać współpracę. Pytanie, tylko, w jakim celu. Może PKP nie dawało sobie rady. Bo mieli za słabych widać fachowców. A może faktycznie złożył jakieś deklaracje. Tylko dlaczego przekonuje, że to remont to miasta zasługa. Przecież ludzie nie ***

Niedługo napiszemy o strefie i basenie. Do usłyszenia.

Lubię to! 6
Alan
Alanobserwator 226 lutego o 22:17
Trawione w punkt.
Lubię to! 0
konsumpcjonista
konsumpcjonista24 stycznia o 17:00
zamek w ruinie, gmina coraz bardziej zadłużona, ale wysokie wydatki na promocję i imprezy
Lubię to! 3
wizerunek
wizerunek20 stycznia o 21:19
A ja dziękuję PKP, że remontuje swój budynek dworca w Jaworza-nie będzie się wstydził za swój majątek i poprawi to wizerunek PKP. Szkoda, że burmistrz nie bierze przykładu z PKP i nie remontuje gminnego zamku, bo stan tego gminnego zabytku negatywnie wpływa i na wizerunek miasta i na wizerunek gminy. http://jawor24h.pl/nie-ma-pomyslu-na-zamek-piastowski,10070,a.html#opinia67322
Lubię to! 9
Krys
Kryswizerunek24 stycznia o 15:13
Czy jest jakiś mądry architekt-budowlaniec, który obliczył by koszty remontu zamku? Oczywiście chociaż do celów uzytkowych, na wynajem ( tylko kto chciałby tam coś realizować?), dla użytkowania przez urzędy miejskie.
Bo na sponsora nie ma co liczyć chyba, że zwrócicie się do redakcji Gońca z Toronto http://www.goniec.net/ tam redaktorem jest nasz jaworzanin
Lubię to! 0
Janina
Janina20 stycznia o 15:43
Panie burmistrzu dziękujemy za remont dworca.Moje wnuki dojeżdżają do szkoły do Legnicy i teraz będzie tam całkiem przyjemnie.
Lubię to! 8
R.
R.Janina20 stycznia o 16:19
Niech Pani nie zapomni zapytać go ile dołożył do tego remontu i kto jest inwestorem.
Lubię to! 8
fakty
faktyJanina20 stycznia o 16:48
Janino, nie zapomnij też podziękować za dzisiejsze słońce. Widzisz, nie wszystko, co się dzieje w mieście, to zasługa burmistrza. Remont dworca przeprowadza jego właściciel-PKP w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, a gmina po zakończonej inwestycji będzie od PKP tylko wynajmowała pomieszczenia. Ktoś Cię najwyraźniej wprowadził w błąd, albo cos źle zrozumiałaś. http://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/program-inwestycji-dworcowych-pkp-wyremontuje-lub-zbuduje-188-dworcow,101145.html
Lubię to! 11
wydatki publiczne gminy
wydatki publiczne gminyJanina20 stycznia o 16:51
A swoja droga, to ciekawe, jaka będzie stawka tego najmu i z czego zostanie on sfinansowany? Ciekawe też, w jakim trybie zamówień publicznych gmina ustaliła jej wysokość?
Lubię to! 4
friend
friendwydatki publiczne gminy20 stycznia o 17:24
Pytania do PKP - właściciela obiektu
Lubię to! 2
kreol
kreolwydatki publiczne gminy20 stycznia o 17:36
friend-a skąd PKP ma wiedzieć z jakich pieniędzy burmistrz zamierza finansować najem pomieszczeń od PKP? Jeżeli gmina szuka pomieszczeń na najem, to powinna ogłosić jakiś przetarg na to i wybrać najkorzystniejsza ofertę, bo to są wydatki publiczne. Chociaż prawdę powiedziawszy w ogóle trzeba się zastanawiać, czy gospodarne jest, aby gmina odpłatnie wynajmowała od kogokolwiek pomieszczenia, skoro własnych ma pod dostatkiem.
Lubię to! 3
kropka
kropka20 stycznia o 11:20
Jedna z najstarszych linii kolejowych w Sudetach. Powstała w 2 etapach: odcinek z Jaworzyny Śląskiej do Strzegomia uruchomiono 25.10.1855 roku, a odcinek ze Strzegomia do Legnicy 31.12.1856 roku. Drugi tor ułożono na linii w latach 1909-1912 i tenże tor rozebrała Armia Czerwona w 1945 roku. Pomimo braku drugiego toru linia odgrywa duże znaczenie z transportu surowców z Górnego Śląska w stronę Niemiec, stąd powstały zamierzenia by po 2013 roku odbudować drugi tor i ją elektryfikować z Legnicy do Katowic. Ruch osobowy i towarowy na linii czynny, choć zdecydowanie za niski jak na potencjał tej linii. W ramach elektryfikacji linii z Legnicy do Rudnej Gwizdanowa zelektryfikowano 30.10.1986 r. na 6 km odcinku linię nr 137 na odcinku z Legnicy do Nowej Wsi Legnickiej (nieukończono do Jawora), gdzie bieg zaczynały pociągi aglomeracyjne z Legnicy do Głogowa na potrzeby LGOM.
Od 2021 r. szybciej z Legnicy do Dzierżoniowa

Celem projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 137 na odcinku Legnica – Dzierżoniów” jest zwiększenie dostępności kolei i rozwój społeczny i gospodarczy regionu. Na trasie pociągi pojadą szybciej i poprawi się obsługa podróżnych na stacjach i przystankach. Projekt obejmować będzie rewitalizację - na 40-kilometrowym odcinku linii 137 pociągi pojadą szybciej – nawet do 120 km/h (obecnie na większości odcinka z Legnicy do Dzierżoniowa pociągi Kolei Dolnośląskich rozwijają prędkość 60 – 70 km/h). Wykonane zostaną prace torowe, przy obiektach inżynieryjnych oraz związane z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym i energetyką. Poziom bezpieczeństwa zwiększy przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych. Poprawi się też obsługa pasażerów dzięki przebudowie peronów. Możliwe będzie również wybudowanie nowych przystanków. Zakończenie wszystkich robót w terenie zaplanowano na koniec 2020 roku.
Lubię to! 0
friend
friendkropka20 stycznia o 17:31
PKP Polskie Linie Kolejowe chcą zlecić opracowanie studium wykonalności dla przebudowy odcinka linii kolejowej nr 137. Chodzi o fragment Kędzierzyn-Koźle – Kamieniec Ząbkowicki – Legnica, gdzie planowana jest również elektryfikacja. Zasadność tych prac ma określić i opracować przyszły wykonawca.
Ruszył przetarg, którego przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla projektu „Prace na linii kolejowej nr 137 na odcinku Kędzierzyn-Koźle – Kamieniec Ząbkowicki – Legnica wraz z elektryfikacją”. Zadanie to znalazło się w większym projekcie „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów perspektywy 2014 -2020”.
Przewidziano osiągnięcie prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla pociągów towarowych.
Przeprowadzenie prac na linii kolejowej nr 137, z uwagi na jej położenie, jest istotne dla zwiększenia dostępności poszczególnych regionów Polski. Projekt ma mieć istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego, a także dla spójności społeczno-gospodarczej i terytorialnej kraju. Przedmiotowa linia kolejowa spełnia warunek sieci kolejowej o znaczeniu międzyregionalnym i regionalnym. Realizacja niniejszego przedsięwzięcia ma również strategiczne znaczenie dla pogranicza polsko-niemiecko-czeskiego. Przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia i poprawy dostępności komunikacyjnej do przejść granicznych i włączenia regionalnego układu transportowego do transgranicznej osi komunikacyjnej oraz sieci TEN-T.
Lubię to! 0
jaworski zamek piastowski
jaworski zamek piastowski19 stycznia o 09:53
A tak wygląda inny jaworski zabytkowy budynek będący w 100% własnością gminy, zlokalizowany w samym centrum miasta-zamek piastowski: http://jawor24h.pl/nie-ma-pomyslu-na-zamek-piastowski,10070,a.html#opinia67322
Lubię to! 5
ignaz
ignaz18 stycznia o 15:18
A ile pociągów jeżdzi przez Jauer i tu się zatrzymuje ?
Lubię to! 2
Mieszkaniec
Mieszkaniec18 stycznia o 11:25
Drugie Dino to też zasługa Bareja?
Lubię to! 1
jaworzanin 2
jaworzanin 218 stycznia o 11:14
A co burmistrz ma do tego remontu. O tym, że PKP będzie remontować dworzec wiadomo już było za Urbańskiego.
Lubię to! 4
dojna zmiana
dojna zmiana18 stycznia o 11:09
100 milionów na nową siedzibę tvpis i pałac kurskiego
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/dgp-100-mln-zlotych-bedzie-kosztowal-nowy-budynek-tvp/y0fjd3x
Lubię to! 3
Reklama
wizerunek miasta
wizerunek miasta18 stycznia o 10:22
szkoda, ze burmistrz nie remontuje gminnego zabytkowego zamku, który swoim stanem i wyglądem nie przedstawia ciekawego obrazu w samym centrum miasta
Lubię to! 4
czyta
czyta18 stycznia o 10:19
Tak więc, remont budynku dworca przeprowadza PKP w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, a gmina po zakończonej inwestycji będzie od PKP wynajmowała pomieszczenia, choć ma własne nieruchomości.
Lubię to! 4
realista
realistaczyta18 stycznia o 10:38
może to był warunek żeby wyremontowali?
Lubię to! 2
budżet gminy
budżet gminyczyta18 stycznia o 10:42
ciekawe, jaka będzie stawka tego najmu i z czego zostanie on sfinansowany?
Lubię to! 3
Pzp
Pzpczyta18 stycznia o 10:43
ciekawe też, w jakim trybie zamówień publicznych gmina ustaliła tą stawkę najmu, czy dzierżawy?
Lubię to! 1
ałtor
ałtor18 stycznia o 09:13
PISowscy urzednicy przyszli do pracy odpalili urzędowe kompy wypili kawkę i dawaj chwalic pis od rana. Srodki na kolej akurat głombie daje województwo gdzie jeszcze rządzi PO i PSL.
Lubię to! 5
tak więc
tak więcałtor18 stycznia o 10:14
sam potwierdzasz, że to PKP i wojewoda, a nie burmistrz
Lubię to! 1
a zatem
a zatemtak więc18 stycznia o 12:02
jest jeszcze coś takiego jak urząd marszałkowski
Lubię to! 0
fakty ustalone
fakty ustaloneałtor18 stycznia o 12:52
jedno jest w 100% pewne, że to nie gmina i nie burmistrz remontuje budynek dworca PKP, bo to nie jest ani majątek gminy, ani remont ten nie jest realizowany ze środków gminy
Lubię to! 4
ivan
ivan18 stycznia o 08:33
Nareszcie, trzeba bylo czekać tyle lat na remont. Dzięki obecnemu Burmistrzowi Miasta mamy remont. Fakt i nawet fala hejtu ze strony pis tego nie zakłamie
Lubię to! 4
FAKTY
FAKTYivan18 stycznia o 08:54
Chciałeś raczej powiedzieć, że długo czekaliśmy na zmianę rządu, bo burmistrz do majątku i budynku PKP nie ma nic. To majątek PKP i remont finansowany jest z rządowych pieniędzy w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. http://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/program-inwestycji-dworcowych-pkp-wyremontuje-lub-zbuduje-188-dworcow,101145.html
Lubię to! 11
cvv
cvv17 stycznia o 22:07
Super! :)))
Lubię to! 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.