Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Święto Prawdziwka i Śliwki Węgierki w Nowej Wsi Wielkiej

16 września 2017 r. po raz 8 odbyło się w Nowej Wsi Wielkiej Święto Prawdziwka i Śliwki Węgierki.

© Anna Cybulska

Zabawę zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Wsi Wielkiej i Nowej Wsi Małej, przy finansowym wsparciu Powiatu Jaworskiego oraz rzeczowym i organizacyjnym Gminy Paszowice. Gośćmi festynu byli: Minister Elżbieta Witek, członkowie Zarządu Powiatu w Jaworze: Henryk Hawrylewicz i Stanisław Witek oraz Wójt Gminy Paszowice – Sebastian Oszczęda. Nie zabrakło stałych przyjaciół i bywalców festynu, którzy licznie przybyli na tradycyjną zupę grzybową z prawdziwków i kurek, różnorodne ciasta ze śliwką węgierką w roli głównej oraz smakowity kompot z tych owoców.

Nie zawiedli biegacze, którzy pomimo niesprzyjającej pogody wzięli udział w kolejnym Prawdziwkowym Biegu Przełajowym o Puchar Wójta Gminy Paszowice. Bieg został zorganizowany przy aktywnym udziale Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Jaworzanie”, które reprezentował Prezes – Jan Czekiel. Pierwsze miejsce w kat. kobiet zajęła Katarzyna Papciak, drugie Krystyna Świerk, a trzecie Anna Świerk. Wśród mężczyzn jako pierwszy do mety dobiegł Mariusz Tokarczyk, drugi był Andrzej Rydz, natomiast trzeci Jarosław Domański.

Puchary dla zwycięzców  ufundował Wójt Sebastian Oszczęda, a o pozostałe nagrody, w tym dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe,  zadbali: Prezes TKKF oraz członkowie Stowarzyszenia.

Oprócz biegaczy na imprezie pojawili się także kolarze z Uczniowskiego Klubu Kolarskiego „Wiadrów”, na czele z Prezesem Adamem Kijakiem i korzystając z obecności Pani Minister Witek, pięknym bukietem kwiatów podziękowali jej za ufundowanie nowych strojów sportowych.

Podczas festynu rozstrzygnięto także dwa konkursy kulinarne na potrawę z grzybów oraz ze śliwek.

Wśród potraw z grzybów, Jury w składzie – Krystyna Ostapiuk, Józefa Orłowska, Harold Brade i Alicja Szostakowska, najwyżej oceniło „dzieło” Zenona Stasiaka z Kondratowa pn. „Kotlety z prawdziwków”. Drugie miejsce zajęła Anna Węgiel z Jawora za „ polędwiczki w sosie borowikowym”, a trzecie Krystyna Opala z Nowej Wsi Wielkiej za uszka z grzybami. W kategorii „potrawa ze śliwki” najwyższe noty otrzymała ponownie Anna Węgiel za „pierogi ze śliwką w sosie śmietanowym”, drugie miejsce przypadło Sabinie Kurek z Kondratowa za „śliwki w biszkopcie”, a trzecie – Rozalii Szczepaniak z Zespołu „Pogórzanie” za „babkę piaskową ze śliwkami”.

Deszczowa pogoda nie zepsuła humorów uczestnikom festynu, a o właściwy klimat zadbał Zespół „Pogórzanie” pod kierownictwem Waldemara Staszczyka, w repertuarze  biesiadnym. Wykonawcy nagradzani byli gorącymi oklaskami przez licznie zgromadzoną w świetlicy publiczność. Zwieńczeniem 8. Święta Prawdziwka i Śliwki Węgierki była tradycyjna zabawa taneczna, a do późnej nocy przygrywał „Waldi”  

 - W imieniu organizatorów festynu pragnie serdecznie podziękować za sponsoring imprezy oraz pomoc organizacyjną: Zarządowi Powiatu Jaworskiego, w ramach programu upowszechniania kultury, Wójtowi Gminy Paszowice, Państwu Dorocie i Ryszardowi Potocznym z Restauracji „Pod Ulubionym Jaworem” za catering oraz członkom Stowarzyszenia za  wkład finansowy i olbrzymie zaangażowanie przy organizacji festynu - mówi Renata Węgiel, Prezes Stowarzyszenia. 

Tradycyjnie – zapraszamy już za rok na kolejne Święto.

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

.
.19 września 2017 o 14:49
Był ktoś na grzybach?
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.