Logo Jawor24h.pl
Reklama

(FOTO) Spacerkiem po Wieży Strzegomskiej

Tym razem kustosz jaworskiego muzeum Mirosław Szkiłądź zabrał czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworze w podróż przez historię Wieży Strzegomskiej. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć "Łysego Olbrzyma" od środka.

© Paweł Sasiela

- Wieża pochodzi z XIV wieku. Służyła jako ostateczny punkt obrony. Gdyby nieprzyjaciel sforsował mury obronne, to obrońcy mogli chronić się na wyższych piętrach, niszcząc za sobą drewniane schody. Służyła też jako więzienie, o czym można przekonać się oglądając zachowany do dzisiaj loch głodowy. Więźniów spuszczano z góry i w zasadzie całe życie mogli spędzić nie oglądając świata. W XIX wieku przeznaczono ją na rozbiórkę, ale dzięki zbiegowi okoliczności odstąpiono od rozbiórki, przekazując ją jako miejsce do przechowywania prochu. Od drugiej połowy XIX wieku jest niezagospodarowana. W przewodnikach i literaturze zwana "Łysym Olbrzymem", ze względu na charakterystyczne zakończenie wieży - mówił Mirosław Szkiłądź, kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Reklama

Komentarze (3)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

koala
koala7 listopada 2018 o 18:43
Kiedy powstanie drugi park w Jaworze ?
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
Nie
Niekoala8 listopada 2018 o 18:04
Jak zmniejszy się dług, który teraz za obecnych włodarzy się zwiększa.
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
zebra
zebrakoala8 listopada 2018 o 19:24
Są dwa parki w Jaworze. Ale przydałby się trzeci na Przyrzeczu, żeby ludzie z Przyrzecza i Starego Jawora mieli gdzie pójść.
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.