Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Spacerek po... wieży ciśnień i Placu Seniora

Najpierw zebrani zapoznali się z technicznymi aspektami działania jaworskiej wieży ciśnień, następnie historię tego miejsca przedstawił Mirosław Szkiłądź, kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

- Jest to chyba jedyne miejsce w Jaworze, gdzie nazwa miejsca odpowiada funkcji. Najstarsze określenie tej części miasta to Plac Sikawki. Mniej więcej tam, gdzie obecnie jest wieża, do połowy XIX wieku, było pomieszczenie straży pożarnej. Tutaj trzymano największą sikawkę. Stąd nazwa. Było to też miejsce, gdzie w razie pożaru gromadzono ocalały dobytek mieszczan. Wtedy władze miasta zobowiązane były wstawić straż, żeby jak mówiono, podły człowiek nie okradał pogorzelców - mówił Mirosław Szkiłądź

W sąsiedztwie wieży ciśnień można zobaczyć jeszcze pozostałości przemysłowej zabudowy dawnego Jawora. Choćby spoglądając na bramę dzisiejszej fabryki Pionier, która mieści się w miejscu dawnej fabryki zajmującej się produkcją części do maszyn.

- Warto zwrócić uwagę, że Jawor w XIX wieku jest ośrodkiem produkcji maszyn rolniczych, czego przykładem jest dawna fabryka Wolfa, obecne zakłady kuziennicze - dodawał kustosz Szkiłądź. 

W połowie XIX wieku w miejscu dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej powstał szpital. Wówczas ta część miasta zmieniła nazwę na Plac Szpitalny. Przy dzisiejszym DPS-ie zachował się jeszcze fragment drugiego pierścienia murów obronnych z lat 30-tych XVI wieku, przystosowany do obrony przed bronią palną.

- Dzisiaj w związku z tym, że mamy tu dom seniora, jest to Plac Seniora. Jest to idealny przykład tego, jak nazwa zależy od pełnionej funkcji - zauważał Mirosław Szkiłądź. 

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.