Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Śląskie obrazki pod szkłem - wystawa w jaworskim muzeum

Dziś w Muzeum Regionalnym w Jaworze odbył się wernisaż wystawy „Śląskie obrazki pod szkłem”.

Fot. Anna Cybulska © Anna Cybulska

Wystawa pn. „Śląskie obrazki pod szkłem” powstała dzięki współpracy Muzeum Regionalnego w Jaworze z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Muzea te mogą pochwalić się znakomitą kolekcją obrazków ludowych z XVIII i XIX wieku. 

Prace malowane na szkle przedstawiają głównie wizerunki świętych. 

- Technika warsztatowa, która jest już zapomniana i niedoceniana, była szczególnie cenna i charakteryzowała dziedzictwo kulturowe Ziemi Jaworskiej. Związana była z religijnością, szczególnie z katolicyzmem - mówił Arkadiusz Muła, dyrektor jaworskiego muzeum. 

- W tym przedsięwzięciu wspierała nas wrocławska Akademia Sztuk Pięknych, do której trafiły trzy obrazy z kolekcji jaworskiej w stanie destruktów lub wymagających nakładów konserwatorskich. Te trzy obrazy, w tym wizerunek patrona miasta Jawor - św. Marcina - zostały poddane pieczołowitym zabiegom konserwatorskim, które trwały blisko pół roku. Dzięki tym działaniom możemy dziś podziwiać zabytki, które były zabezpieczone w magazynie naszego muzeum - dodał Arkadiusz Muła. 

Miłym akcentem dzisiejszego wieczoru był pokaz malowania na szkle, który poprowadziła Magdalena Ziółkowska, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła ASP. Była również możliwość wypróbowania swoich artystycznych umiejętności.

Warto wspomnieć, że podczas ferii zimowych odbędą się warsztaty malowania na szkle w oparciu o dawne tradycje, na które już teraz w imieniu organizatorów zapraszamy. 

Wystawę można oglądać do 28 lutego 2018 r.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.