Logo Jawor24h.pl
Reklama

(FOTO) „Polsko Moja” – Koncert Kresowy w Męcince

W czwartkowe popołudnie na sali widowiskowej w Męcince odbył się wyjątkowy koncert Kresowy pn. „Polsko Moja” dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

© Materiały prasowe / Gmina Męcinka

Koncert odbył się w ramach 17. Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej im. Zygmunta Jana Rumla. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy” w Legnicy na czele z Marszałkiem Tadeuszem Samborskim – prezesem stowarzyszenia i jednocześnie członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Ośrodek Kultury i Sztuki Województwa Dolnośląskiego, Wójta Gminy Męcinka oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Męcince.

Uroczystą galę otworzył wójt Mirosław Brzozowski, który podziękował wszystkim za skorzystanie z zaproszenia i tak liczne przybycie oraz nawiązał do kresowego pochodzenia bardzo wielu mieszkańców naszej gminy. Wójt skierował także słowa uznania dla Marszałka Tadeusza Samborskiego za współpracę i rozwój kultury kresowej na rzecz Gminy Męcinka.

Wydarzenie poprowadziła znana aktorka Aurelia Sobczak.

W krainę historii i tradycji kresowej melodii przeniosły wszystkich uczestników spotkania wspaniali soliści i zespoły: Olga Kamińska – solistka z Kobrynia, Barbara Twardosz – śpiewaczka, Zespół wokalny „ Podolskie świderki” z Koziatynia, Zespół taneczno – śpiewaczy „Podolski kwiat” z Koziatynia oraz Wokalny zespół młodzieżowy „Wszystko w porządku” z Domu Polskiego w Borysowie z Białorusi.

Wydarzenie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Hej, Sokoły” i zaproszeniem uczestników na poczęstunek.

Reklama

Komentarze (2)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

emilka
emilka19 października 2018 o 20:00
Tu nieco o strategii p. Samborskiego. Podobne rzeczy dzieją się nie tylko w teatrze:
Honoraria dla dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego były wypłacane za pośrednictwem Agencji Artystycznej "Pod Górkę", prowadzonej przez Stanisława Górkę. Tego samego, który wspiera w wyborach Tadeusza Samborskiego, wicemarszałka z PSL odpowiedzialnego za kulturę i który parł do zatrudnienia Morawskiego.


Samborski przez wielu jest uważany za jednego z winnych katastrofy w Teatrze Polskim we Wrocławiu. To on forsował Cezarego Morawskiego na stanowisko dyrektora tej sceny. On też głosował przeciwko odwołaniu go ze stanowiska szefa teatru półtora roku temu. Dopiero kiedy Najwyższa Izba Kontroli ujawniła skalę nadużyć w instytucji, dotyczących m.in. wysokich honorariów, jakie pobierał Morawski, Samborski przychylił się do wszczęcia procedury odwoławczej - uchwała zarządu województwa została przyjęta jednogłośnie.

Jak sam tłumaczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, o tym, co działo się w teatrze, nie wiedział.

Jak udało nam się ustalić, w umowach umożliwiających wypłatę Morawskiemu wysokich honorariów (2700 zł za wyjście na scenę, 22 tys. za przygotowanie roli) pośredniczyła Agencja Artystyczna "Pod Górkę", prowadzona przez aktora Stanisława Górkę. To ona pobierała powyższe kwoty, wypłacając Morawskiemu honoraria po potrąceniu swojej prowizji.

Jak wysokie? Jak twierdził Morawski na spotkaniu z pracownikami Polskiego, na jego konto trafiało odpowiednio 1600 zł i 15 tys. zł, co i tak przekraczało najwyższe stawki obowiązujące w teatrach publicznych w Polsce. Przy wypłacie honorariów obowiązuje 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, co oznacza, że odciąga się zaledwie 10 proc. podatku od całości wynagrodzenia. Różnica była zatem prowizją agencji.

Teatr Polski przy okazji sponsorował prywatną firmę?

Tymczasem - co wynika z informacji aktorów korzystających z usług rozmaitych agencji przy okazji angażu do produkcji filmowych - takie prowizje najczęściej wynoszą 10 proc. honorarium, rzadko sięgając 20 proc. Wynika z tego, że w wypadku umów Morawskiego Teatr Polski we Wrocławiu hojnie sponsorował przy okazji prywatną firmę, która zresztą przedtem nie specjalizowała się w pośrednictwie w zatrudnieniu aktorów, ale w produkcji kameralnych muzycznych spektakli.

Pytanie, dlaczego to właśnie "Pod Górkę" była stroną w umowach, okazało się jeszcze bardziej palące, kiedy Tadeusz Samborski, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego na radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, opublikował na swoim profilu facebookowym filmik, w którym aktor Stanisław Górka mówi: "Znam doktora Tadeusza Samborskiego od wielu lat. Jestem pełen podziwu dla tego, co on robi na Dolnym Śląsku, co robi dla Polski. Jest to niezwykły człowiek, ogarnięty misją społecznikowską. Składa i składał na to dowody przez wiele, wiele lat ciężkiej pracy. Głosujcie na Tadeusza Samborskiego".

Całość kończy piosenka, śpiewana z offu przez kobiecy głos, na melodię "Hej, Sokoły": "Numer jeden z Peeselu to Tadeusz nasz Samborski/ Do Sejmiku wybieramy i na niego głos oddamy".

Długoletnia znajomość

Związki Samborskiego z Górką są przynajmniej kilkuletnie. Górka pojawia się na wielu imprezach organizowanych przez Samborskiego na terenie całej Polski lub odbywających się pod jego patronatem - choćby w niedzielę prowadził Galę Kresową w Osieku, 12 października uroczystość nadania Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Malczycach imienia Władysława Stanisława Reymonta, 10 października uświetnił kolejną galę kresową w Prochowicach.

Lista podobnych wydarzeń jest długa - daty 22 października 2016 roku, kiedy Samborski i Górka wzięli udział w Trzebnicy w koncercie zatytułowanym "Polsko moja", czy 1 września 2015, kiedy brali udział w uroczystości nadania imienia Władysława Stanisława Reymonta Technikum wchodzącemu w skład Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie, to tylko drobny jej fragment. Wszystko wskazuje na to, że Górka jest niemal etatowym artystą u Samborskiego, obsługującym wszystkie uroczystości, jak Dolny Śląsk długi i szeroki.

W takim kontekście pytanie o udział Samborskiego w wyborze agencji pomagającej Cezaremu Morawskiemu otrzymywać honoraria za występy w Polskim jest jak najbardziej zasadne.

Zadaliśmy je wicemarszałkowi - obiecał odpowiedzieć do czwartku, jednak filmik z Górką usunął ze swojego profilu facebookowego już w środę wczesnym popołudniem, kiedy tylko otrzymał nasze pytania. W ostatniej chwili udało nam się nagrać film telefonem komórkowym - nie można już go było wówczas zapisać ani udostępnić - dlatego przepraszamy za nienalepszą jakość nagrania.

O to samo zapytaliśmy też - za pośrednictwem rzecznika prasowego Polskiego - Cezarego Morawskiego. Tu też czekamy na odpowiedź.

Sytuację komentuje, nie kryjąc oburzenia, dolnośląski marszałek Cezary Przybylski: - Jestem tą sytuacją zaskoczony i zbulwersowany. Oczekujemy natychmiastowych wyjaśnień od wicemarszałka Samborskiego. Jeśli ustalenia "Wyborczej" się potwierdzą, mamy do czynienia ze skandaliczną sytuacją, która nie powinna mieć miejsca. Na takie działania nie było i nie ma naszej zgody.

"Ujawniamy kulisy umów dyrektora Teatru Polskiego"
Magda Piekarska
Gazeta Wyborcza Wrocław online
0 Lubię to: 0
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij
bryza
bryza19 października 2018 o 16:26
Jawora nie stać na taki koncert - za biedne ?
1 Lubię to: 1
Super: 0
Ha ha: 0
Wow: 0
Przykro mi: 0
Wrr: 0
Lubię to!Udostępnij

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.