Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Pamiętali o Sybirakach. Kontrowersje w teatrze

Z okazji obchodów Dnia Sybiraka pod pomnikiem znajdującym się przy kościele św. Marcina delegacje sybirackie, kombatanckie, samorządowe, szkolne oraz instytucji złożyły kwiaty dla upamiętnienia Zesłańców Sybiru.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

 Następnie w Teatrze Miejskim w Jaworze odbyły się dalsze uroczystości, podczas których zasłużonym wręczono honorowe odznaki Sybiraków.

- Obchodzimy dziś 89 rocznicę powstania Związku Sybiraków w Polsce, który reaktywowano w 1989 roku. Jest to 28 rocznica powstania naszego koła Związku Sybiraków w Jaworze. W czasie wojny przerwano działalność Związku, a po wojnie nie zezwolono na prowadzenie działalności - mówił Michał Janczewski, prezes jaworskiego koła. - Nazwę związku łączy się ze słowem Sybir, które dla zesłańców nie jest pojęciem geograficznym, lecz symbolem represji caratu, a później Lenina i Stalina oraz ich następców wobec Polski i Polaków, zsyłanych do łagrów i więzień na terenach byłego ZSRR. W swojej działalności Związek nawiązuje do zesłańczej przeszłości, gdyż jak cień towarzyszy wszystkim zrywom narodu polskiego, walczącego o suwerenność narodową i państwową - dodawał.

W dalszej części wystąpienia Michał Janczewski w mocnych słowach odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Kontrowersyjne wystąpienie spotkało się z oburzeniem części widowni. Jako pierwszy salę opuścił zniesmaczony starosta Stanisław Laskowski. Po wyjściu starosty przeciwko takiej formie wystąpienia zaprotestowała jedna z nauczycielek, opuszczając salę wraz z grupą uczniów, która powróciła dopiero po zakończeniu wystąpienia prezesa Koła Miejskiego Związku Sybiraków w Jaworze. Sytuację próbowała ratować wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy Wanda Puchała.

- Przykro mi, że taka atmosfera się wytworzyła - mówiła wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy. - Nasz związek nie powinien zajmować się polityką, ale zbieraniem pamiątek z naszych przeżyć, żeby upamiętnić te tragiczne dla nas chwile. Tym powinniśmy się zajmować. Wiadomo, że cierpieliśmy. Padło tu wiele słów na temat cierpienia. Ale dzisiejsza uroczystość powinna dotyczyć tylko Dnia Sybiraka. Naszych przeżyć, naszych wspomnień, a nie innych spraw - dodawała. 

Następnie przedstawicielka Związku Sybiraków opowiedziała zebranym o swoich przeżyciach z okrutnych czasów zesłania.

- Chciano nas pozbawić człowieczeństwa. Polska miała zniknąć z mapy Europy, ale wiara w Boga i miłość do naszej Ojczyzny była naszym głównym celem. Jako dzieci Sybiru pozostawaliśmy bez opieki, bez wsparcia, bez szkoły. Pozostawaliśmy wśród dziczy. Matka musiała zapracować na nas trojga. Brat, który miał 12 lat musiał pójść do ciężkiej pracy przy kolei, żeby otrzymać kawałek chleba. Kochani młodzi, do was apeluję, abyście pamiętali o tych, którzy oddali życie za swoją Ojczyznę. Naszym największym marzeniem na Sybirze był powrót do naszego kraju - wspominała. 

Na zakończenie program artystyczny na scenie zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworze. Przed ich występem głos zabrał jeszcze wicestarosta Arkadiusz Baranowski oraz odczytano list członka zarządu województwa dolnośląskiego Tadeusza Samborskiego.

Reklama

Komentarze (21)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

mieszkanka Jawora
mieszkanka Jawora22 września 2017 o 09:52
Pan Janczewski ze względu na wiek i doświadczenie życiowe powinien młodzieży dać przykład tolerancji,zrozumienia drugiego człowieka,chrześcijaństwa bo mając w sercu takie cechy można było w czasach zesłania na Sybir nazwać siebie prawdziwym człowiekiem a i dziś w dobie wielokulturowości takie cechy są potrzebne by nie powtórzyć cierpień z czasów wojen.Krótkowzroczność i egoizm, ksenofobia,nacjonalizm Panie Janczewski przemawia przez Pana jak Pan chcesz budować przyszłość dla wnuków?
Lubię to! 4
prosty
prostymieszkanka Jawora22 września 2017 o 10:15
po sądach wyborców się nie ciąga (nie jest to publicznie dobrze odbierane, wie o tym każdy dojrzały, wytrawny polityk), ale szczera rozmowa z pewnością by się przydała
Lubię to! 0
Deta
Deta21 września 2017 o 08:55
dziwna sytuacja
Lubię to! 1
PA
PA20 września 2017 o 16:04
Nie jestem związany z żadną opcją polityczną - ani lokalną, ani krajową. Zawsze wydawało mi się, że takie uroczystości powinny mieć charakter lekcji historii, bo przecież ludzie którzy przeżyli piekło okupacji i zesłań na sybir mają wiele do opowiedzenia... a tym bardziej, kiedy na widowni jest młodzież, którą powinno się edukować i uświadamiać jak wyglądało życie naszych przodków. Na tej uroczystości byłem świadkiem politycznego bełkotu nie mającego nic wspólnego z Dniem Sybiraka, a szkoda bo zamiast lekcji historii, była agitacja polityczna zupełnie odbiegająca od tematu. Zastanawia mnie czy jeszcze mało jest ludziom wojen politycznych, które zewsząd się wkradają, do czego potrzebne są te wszystkie podziały ??? Komu mają służyć ? W całym tym zamieszaniu, dzieciaki były zdezorientowane i na swój naiwny sposób rozbawione... jestem przekonany, że zamiast wyjść z teatru mądrzejsze o wiedzę, wróciły do domów z opowieścią o " skandalu ". Szkoda - może przyjdzie czas na refleksję...
Lubię to! 4
Autor
Autor20 września 2017 o 14:23
Teraz portal jawor24h jest PSLowski czy POwski, że boi się cytować sybiraka. Chronicie prawdę o rządach PO-PSL?
Lubię to! 2
.
.Autor20 września 2017 o 14:31
"Po płomiennym wystąpieniu prezesa tak jak kiedyś bywało, sprawę uratowała prezes Legnickiego Koła Sybiraków przepraszając zebranych za polityczne wiecowe wystąpienie."
Lubię to! 1
do poczytania
do poczytania20 września 2017 o 14:23
"JAWOR. Kombatanci, uczniowie, samorządowcy oraz liczne delegacje oddały dziś hołd Sybirakom w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r. Przed pomnikiem Sybiraków złożono liczne wiązanki. Nie zabrakło pocztów sztandarowych. W Teatrze Miejskim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 przedstawili wzruszającą historię Polaków. Jednak nie obyło się bez kontrowersji, zamiast historii zafundowano dzieciom tematy polityczne. - „Prawo i Sprawiedliwość jest z ludem i narodem, taki Rząd będzie długo rządzić… taka władza jest dla Polski potrzebna”, PO-PSL złodzieje, było też o arabach i reparacjach, lecz to tylko mały wycinek referatu okolicznościowego Michała Janczewskiego prezesa Sybiraków w Jaworze, który specjalnie przygotowano na Dzień Sybiraka.
Nie po raz pierwszy wystąpienia prezesa mają charakter wybitnie partyjny. Były czasy, że wychwalał Adolfa Hitlera:
- My od Niemców musimy żądać odszkodowania za II wojnę światową. Wspomniał szanowany pan Kaczyński, bo jak teraz nie otrzymamy, to za parę lat będziemy musieli żądać od arabów muzułmańskich, bo ich będzie więcej od Niemców – witał jaworską młodzież w Dniu Sybiraka prezes Janczewski. Na tym prezes nie miał zamiaru skończyć, pomimo protestów nauczycieli oraz samej prezes Sybiraków oddziału w Legnicy.

Jedna z nauczycielek przerwała polityczne wystąpienie prezesa żądając, aby mówić o istocie święta Sybiraków. - Przyprowadziłam młodzież, aby mogli skorzystać z żywej historii, a nie z politycznych wystąpień - głośno oponowała opiekunka młodzieży.

Prezes nie zareagował i kontynuował swoje wystąpienie dalej. Młodzież opuściła salę.

- A pan minister Antoni Macierewicz pokazał niewłaściwości oraz jakie były przekręty. Dziś wynika, że Trybunał Konstytucyjny – instytut polityczny nie jest potrzebny. Niektórym nie podoba się Prezydent Polski, nie podoba się Rząd Polski kierowany przez premier Beatę Szydło – to źle że nowy Rząd porządkuje państwo? Teraz doczekaliśmy się prawdziwego, dobrego i mądrego Prezydenta Andrzeja Dudę, po raz pierwszy rozsądny Rząd – przekonywał prezes Janczewski.
Niestety podczas uroczystości w przemówieniu prezesa zabrakło najważniejszego, czyli historii Dnia Sybiraka.

– Ktoś musi to pisać prezesowi, znam go dobrze i wiem, że sam by na to nie wpadł – mówi jedna z kombatantek.

Po płomiennym wystąpieniu prezesa tak jak kiedyś bywało, sprawę uratowała prezes Legnickiego Koła Sybiraków przepraszając zebranych za polityczne wiecowe wystąpienie. W swoim wystąpieniu pani prezes opowiedziała o losach wygnanych Polaków. Wcześniej prezeska podczas wystąpienia prezesa kilkakrotnie próbowała bez skutku przerwać referat na cześć Prawa i Sprawiedliwości.
http://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/jawor/11980-dzien-sybiraka-okazja-do-partyjnego-wiecu-mlodziez-wyszla-z-teatru
Lubię to! 2
Jaworzanin
Jaworzanindo poczytania20 września 2017 o 14:31
Kolejna manipulacja. Gdzie tam wychwalał Hitlera? Nowocześni Germanie żyjący w Polsce przestańcie kłamać!
Lubię to! 1
has
hasJaworzanin22 września 2017 o 10:24
cyt. "Były czasy, że wychwalał Adolfa Hitlera"
naucz się czytać ze zrozumieniem wądrożaninko
Lubię to! 0
Sybiraczka
Sybiraczka20 września 2017 o 14:17
Jak nazywa się ta nauczycielka która boi się prawdy? Może jeszcze uczy historii ? Jakiej, prosowieckiej ? To już był przez ponad 50 lat
Lubię to! 2
CIEKAWSKI
CIEKAWSKI20 września 2017 o 13:55
napiszcie co konkretnie powiedział Janczewski, że starosta uciekł? co to znaczy że skrytykował obecną władzę?
Lubię to! 4
Autor
Autor20 września 2017 o 13:41
Nauczycielka jest związana z obecną władzą (z p. Iwańskim) i dlatego kazała wyjść uczniom, żeby nie słyszeli prawdy. Uczniowie nie mieli wyboru i wyszli. To jest polityczne zachowanie nauczycielki.
Lubię to! 3
serio?
serio?Autor20 września 2017 o 13:43
mówisz o jego siostrze?
Lubię to! 2
.
.Autor20 września 2017 o 13:58
no właśnie, bo na fb huczy,że młodzież wyszła, a tak naprawdę to została wyprowadzona przez nauczycielkę.
Lubię to! 3
Ciekawski
Ciekawski20 września 2017 o 13:27
Zacytujcie Pana Janczewskiego. Co takiego było nie tak? Jak mam się odnieść? Innych cytujecie, a tytułowego bohatera nie?
Lubię to! 3
autor
autor20 września 2017 o 13:04
skandaliczny wiec polityczny sympatyków obecnego rządu WSTYD
Lubię to! 1
Reklama
kama
kama20 września 2017 o 12:55
Jeśli to była impreza Sybiraków to goście powinni się dostosować i tyle moim zdaniem. Jak przychodzę do kogoś do domu się nie czepiam gospodarza co ma mówić, a czego nie. Pan wyrzucił z siebie co mu leżało na wątrobie i tyle, a robienie z tego afery jest niesmaczne.
Lubię to! 2
Brawo!
Brawo!20 września 2017 o 10:22
Brawa dla młodzieży, że nie pozwoliła się indoktrynować. Brawa za odwagę dla nauczycielki!
Lubię to! 3
oko prezesa
oko prezesa20 września 2017 o 07:18
"W dalszej części wystąpienia Michał Janczewski w mocnych słowach odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w Polsce."

A konkretnie co powiedział ten Pan?
Lubię to! 1
Less
Lessoko prezesa20 września 2017 o 08:00
Prawdę
Lubię to! 7
uczennica
uczennicaoko prezesa20 września 2017 o 08:57
Skrytykował PO i PSL.
Lubię to! 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.