Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

(FOTO) OSP Kaczorów w KSRG

Strażacy z OSP Kaczorów mają powód do dumy. Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jednostka OSP Kaczorów włączona została w Struktury Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

Fot. Gmina Bolków © Gmina Bolków

Sukces ten zwieńczony jest kilkuletnimi staraniami miejscowych strażaków, którzy podnosili swoje kwalifikacje oraz starali się o pozyskanie sprzętu, aby spełnić wymagane kryteria. Bardzo ważną rolę w tym procesie odegrał Burmistrz Bolkowa, który wspierał i pomagał jak tylko mógł druhom z Kaczorowa. Tym samym grono OSP działających w strukturach KSRG w gminie Bolków powiększyło się do 3 jednostek.

Podczas uroczystości, która miała miejsce 26 stycznia br. w Kaczorowie, oficjalnego przekazania decyzji Komendanta Głównego PSP o włączeniu w struktury KSRG dla OSP Kaczorów dokonał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Marek Kamiński. Wśród znamienitych gości uczestniczących w uroczystości można było zobaczyć: Zastępcę Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze Andrzeja Cioska, Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Dolnośląskiego Grzegorza Obarę, Komendanta Powiatowego PSP w Jaworze Waldemara Sarleja, Zastępcę Komendanta PSP w Jaworze Arkadiusza Delikatnego, Komendanta Komisariatu Policji w Bolkowie Arkadiusza Lorantego, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Jana Grygorcewicza, Łukasza Starowicza z PSP Jawor, przedstawicieli władz samorządowych gminy Bolków z Burmistrzem Bolkowa Jarosławem Wrońskim i Przewodniczącą Rady Miejskiej Jolantą Majtczak na czele, prezesów i przedstawicieli jednostek OSP gminnych, dyrektorów jednostek samorządowych gminy Bolków, druhów OSP i mieszkańców Kaczorowa.

Włączenie jednostki do KSRG możliwe jest pod warunkiem spełnienia określonych wymagań z zakresu wyszkolenia strażaków i wyposażenia jednostki w sprzęt ratowniczy. Od chwili powstania KSRG wymagania te zmieniają się i "poprzeczka zawieszona jest coraz wyżej". Jednostki włączane obecnie do systemu muszą posiadać odpowiednią liczbę ratowników z uprawnieniami do udziału w działaniach ratowniczych, ale też z uprawnieniami dowódczymi, ratownictwa technicznego, kwalifikowanej pierwszej pomocy, do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Główne wymagania sprzętowe to: zestaw hydrauliczny ratownictwa technicznego, sprzęt ochrony dróg oddechowych, zestawy pierwszej pomocy typu R1, agregaty prądotwórcze, pompy szlamowe, piły do drewna oraz stali i betonu. Oczywistym jest wymóg posiadania minimum jednego średniego samochodu gaśniczego. Jednostki OSP w KSRG są istotnym wsparciem działań ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej.

Bardzo często działania prowadzą samodzielnie. Stosunkowo gęsta sieć jednostek KSRG pozwala skrócić czas od przyjęcia zgłoszenia do momentu podjęcia działań ratowniczych. Wraz z włączeniem do KSRG zmienił się też obszar działań jednostek. Dotychczas jednostki działały głównie na terenie własnych gmin. Z chwilą włączenia do systemu terenem działania jest cały powiat, a w wyjątkowych sytuacjach województwo.

Reklama

Komentarze (6)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

fajna laska
fajna laska2 lutego o 22:53
co to za czarnulka na 9 zdjeciu?
Lubię to! 3
zajeta
zajetafajna laska7 lutego o 20:28
Aurelia kolego :) zona Piotrunia z osp Kaczorów
Lubię to! 0
AntyOspBolkow
AntyOspBolkow31 stycznia o 12:22
Widac cala smietanka sie zebrala a co do podziekowan burmistrzowi to chyba tylko za to ze pofatygowal sie i zawital na przedstawienie bo chyba nic wiecej nie zrobil, kolejna jednostka w KSRG to plus mimo iz ktos powie wiejskie OSP ale widac bardziej mobilne bardziej zorganizowane niz bolkowska jednostka wstydu ktora jest dalece od niesienia pomocy. Swoja droga ciekawe czy szanowna pani inspektor Marzena nauczyla sie juz co oznaczaja skroty typu GBA GCBA co to zestaw narzedzi hydraulicznych bo jak obejmowala stanowisko z nakazu burmistrza jej wiedza byla znikoma
Lubię to! 8
Mieszkaniec Bolkowa
Mieszkaniec BolkowaAntyOspBolkow1 lutego o 08:40
A Kaczorow dalej jedzi do akcji Polonezem Truckiem?
Lubię to! 3
Pajda
PajdaMieszkaniec Bolkowa2 lutego o 17:28
Nie chlopaki Fodra maja;) ale Bolkow ma nowe autko lecz tylko do Castoramy prywatnie rusza wodzu;)
Lubię to! 3
Niecik
NiecikMieszkaniec Bolkowa18 lutego o 15:30
No widac na zdjeciach jak wodzu bajer cisnie do komendanta wojewodzkiego chyba po nowy sprzet do muzeum bolkowskiej straznicy
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.