Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Orszak Trzech Króli w Męcince

Tegoroczny Orszak Trzech Króli miał patriotyczne przesłanie. Wszak w tym roku obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Właśnie dlatego wydarzeniu w Męcince towarzyszyły trzy wielkie postacie historii Polski.

Fot. jawor24h.pl © Paweł Sasiela

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, podczas której proboszcz ks. dr Marek Kluwak poświęcił kadzidło, wodę i kredę, którą wierni, zgodnie z tradycją, oznaczą swoje domostwa. 

Wśród uczestników Orszaku zauważyć mogliśmy wielkiego władcę, budowniczego Polski i pierwszego króla Bolesława Chrobrego, tryumfatora spod Wiednia, Obrońcę Wiary Jana III Sobieskiego, który uchronił Europę przed zalewem tureckim oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego, zwanego ojcem Niepodległości z 1918 roku. Także prezydent RP Andrzej Duda, w swym liście do uczestników Orszaku Trzech Króli nawiązał do niezwykle ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy. 

- Już po raz dziesiąty w swojej najnowszej historii wyrusza Orszak Trzech Króli, aby dzielić się z bliźnimi, ze współrodakami radością płynącą z Objawienia Pańskiego. Dzieje się to w roku wyjątkowym,  w którym przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Ma więc tegoroczny Orszak szczególną, niezwykle piękną wymowę jako przedsięwzięcie łączące Polaków i odwołujące się do najważniejszych dla naszego narodu wartości - czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników X Orszaku Trzech Króli.

Maszerujący otrzymali piękne korony, okolicznościowe naklejki oraz starannie przygotowane śpiewniki, w których z racji na setną rocznicę odzyskania niepodległości, znalazły się historyczne teksty kolęd z fachowym komentarzem Jacka Kowalskiego. Na mecie Orszaku, w amfiteatrze przy szkole, odbyły się jasełka. Na uczestników czekał też gorący poczęstunek oraz możliwość przejażdżki konnej. 

- Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Męcince przebiegał pod znakiem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zresztą takie były sugestie organizatorów tegorocznego Orszaku, żeby był wpleciony w akcent patriotyczny. Dlatego my postanowiliśmy zaprosić zamiast tradycyjnych trzech króli, trzy wielkie postacie z historii Polski. Pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, króla który odcisnął piętno na historii nie tylko Polski, ale Europy, a nawet całego świata - Jana III Sobieskiego oraz postać, będącą symbolem odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach, a więc Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z takich akcentów patriotycznych, była też kolęda patriotyczna z czasów I wojny światowej, którą odśpiewaliśmy w kościele oraz niesiona biało-czerwona flaga, na znak tego, że chcemy uczcić Święto Odzyskania Niepodległości Polski. Cały ten rok jest jednym wielkim świętem, dlatego wszystkie wydarzenia nawiązują do tego jednego, wyjątkowego - podkreślał ks. dr Marek Kluwak.

Proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Męcince dziękował też wszystkim zaangażowanym w organizację kolejnego Orszaku Trzech Króli, szczególnie dzieciom, które przedstawiły jasełka, Ninie Wiktorowskiej za przygotowania, OSP w Męcince i wszystkim przybyłym na wydarzenie.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.