Logo Jawor24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Dopłaty do odszkodowań

(FOTO) Mściwojów: Uczcili 72. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej

W środę 10 maja w Mściwojowie odbyła się lokalna uroczystość patriotyczna związana z uczczeniem 72 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Fot. Gmina Mściwojów © Gmina Mściwojów

Przedstawiciele kombatantów, samorządowców oraz szkół naszej małej ojczyzny złożyli wiązankę i znicze przy Pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Przewodnicząca Rady Gminy Gabriela Męczyńska powitała wszystkich przybyłych gości, w szczególności przybyłych kombatantów na czele z Panią Kazimierą Pokrzywa – Prezes Koła Kombatantów RP i Więźniów Politycznych, księdza Wiktora Juchiewicza – proboszcza z Mściwojowa, Wójta Gminy Mściwojów – Mariusza Forysia, Członka Zarządu Powiatu Jaworskiego – Piotra Pieniążka, Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Mściwojowie i radnego –Tomasza Siczka, Sołtysa wsi Mściwojów – Seweryna Mazura, przybyłych radnych Rady Gminy Mściwojów: Barbarę Gryko, Jerzego Delanowskiego i Henryka Michalaka, pracowników gminnych jednostek oraz młodzież z pocztami sztandarowymi z Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach pod opieką Joanny Bigus.

Po wspólnej modlitwie za poległych w czasie wojny, a także za żyjących jeszcze kombatantów w przemowie Pani Kazimiera Pokrzywa odczytała wzruszający wiersz, który napisała na tę okoliczność. Po oficjalnej części uroczystości jej uczestnicy udali się do urzędu, gdzie został przygotowany skromny poczęstunek oraz niespodzianka muzyczna w wykonaniu gimnazjalistki Roksany Koch. Na spotkaniu zaśpiewał również Pan Jan Rzepa, który wykonał po francusku „Marsyliankę” i opowiedział o swoim życiu i młodości we Francji, z której do Polski przyjechał z rodzicami dopiero w wieku 15 lat. 

Były też chwile wzruszenia, gdy Pani Pokrzywa opowiadała o dzieciństwie spędzonym w obozie koncentracyjnym. Ta żywa lekcja historii na temat pokory i szacunku wobec życia i wdzięczności za dar wolności na długo pozostanie w sercach uczestników spotkania, szczególnie tych młodych. Z roku na rok na spotkania i uroczystości kombatanckie przyjeżdża coraz mniej osób, które z racji wieku mają coraz słabsze zdrowie i coraz większe trudności w poruszaniu się. Dlatego obecność choć kilku osób była tak cenna i ważna dla pozostałych uczestników spotkania,  za co serdecznie Państwu dziękują Wójt i Przewodnicząca Rady Gminy. 

Podziękowania należą się również wszystkim, którzy uczestniczyli w tych lokalnych uroczystościach i przyczynili się do jej organizacji: Pani Kazimierze Pokrzywa, która mimo swoich lat i choroby dba o coraz mniejsze już Gminne Koło  Kombatantów RP i Więźniów Politycznych oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mściwojowie: Pani Aleksandrze Gawron – opiekunowi Koła oraz Panu Antoniemu Miazga odpowiedzialnemu za dowóz kombatantów. W tym miejscu jeszcze raz organizatorzy oraz Pani Kazimiera Pokrzywa dziękują Panu Dariuszowi Brzyk – Dyrektorowi Gimnazjum w Marcinowicach za zapewnienie szczególnej oprawy tej skromnej uroczystości w postaci pocztów sztandarowych, z którymi w sposób godny i okazały młodzież z Marcinowic uczciła pamięć o przodkach walczących na wielu frontach II wojny światowej.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Ostatnie opinie
Reklama

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.